Cyril a Metoděj letos slaví a v Olomouci jim nachystali velkou výstavu

  9:26aktualizováno  9:26
Olomoucká výstava nazvaná Mezi Východem a Západem připomíná letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ve dvou muzeích nabídne tematické obrazy, sochy, mince, medaile i staré rukopisy.

Cyril Bouda, Cyril a Metoděj, 60. léta 20. století | foto: Arcidiecézní muzeum Olomouc

Můžeme nesouhlasit s tím, že "jejich" svátek vychází na školní prázdniny, můžeme proti tomu protestovat (v jazyce, jemuž položili základ), ale to je asi tak jediné, co můžeme proti příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu dělat. Letos si připomínáme 1150. výročí jejich mise a olomoucká výstava Mezi Východem a Západem přibližuje odezvu tohoto dějinného milníku v české kultuře. Rozkročila se mezi tamní Arcidiecézní a Vlastivědné muzeum a potrvá do 11. srpna.

Dopad cyrilometodějské mise je známý. Vytvořili nové písmo a jazyk, na jehož základech stojí čeština dosud. Zasloužili se však také o vznik nového právního řádu a položili tak základ české státnosti.

Fotogalerie

Svatoplukův křest

V Arcidiecézním muzeu vyhradili pro výstavy dva prostory - Galerii a Křížovou chodbu Románského biskupského paláce. Výstava představuje historické i umělecké aspekty příchodu učených bratří na Velkou Moravu. Klade přitom důraz na olomoucké a moravské souvislosti mise ve výtvarném umění. "Zhruba sto padesát exponátů od třiceti zapůjčitelů řadíme do několika tematických celků, například život svatého Cyrila a Metoděje, legendy a písemnictví, slovanská liturgie, literární tradice nebo ikonografie a výtvarné umění," vysvětluje kurátorka Simona Jemelková.

Nejde jen o vlastivědný exkurz, i když uvidíme i archeologické nálezy. Autoři výstavy brali v potaz také vizuální atraktivitu exponátů. Cyrila s Metodějem je tak možné potkat na mnoho způsobů - od malby, kresby a grafiky přes sochy až po knihy i zobrazení na mincích.

Jan Jemelka, Výtvarný návrh vitráže pro kapli a galerii Diecézního centra

Jan Jemelka, Výtvarný návrh vitráže pro kapli a galerii Diecézního centra biskupství v Žilině, 2011

"Které exponáty stojí za upozornění? Těžko z takového množství vybírat, ale zmíním alespoň obraz Křest moravského krále Svatopluka od barokního malíře Josefa Sadlera, pocházející ze zaniklé olomoucké kaple svatých Cyrila a Metoděje," říká Jemelková. Odezvu však věrozvěsti našli i v dílech 20. nebo 21. století.

Výročí příchodu obou svatých na Velkou Moravu je současně spojené s 950. výročím obnovení olomouckého biskupství. "Část výstavy jsme proto věnovali tématu spojení Olomouce s cyrilometodějskou tradicí," dodává kurátorka.

To nejlepší z ražby

Samostatnou expozici připravilo i Vlastivědné muzeum v Olomouci. Jsou tu archeologické nálezy z 9. až 11. století dokumentující nejrůznější stránky života dávných Slovanů. Hlavní částí výstavy je bohatá kolekce medailérské tvorby a knižní kultury. "Představujeme téměř stovku mincí, medailí a vyznamenání z posledních tří století. Tak bohatá a početná kolekce cyrilometodějských ražeb dosud nebyla v Olomouci k vidění," vyzdvihuje jedinečnost výstavy kurátor Filip Hradil. Knižní kulturu zastupují dvě desítky rukopisů a starých tisků z fondů olomoucké Vědecké knihovny, které odrážejí propagaci kultu obou světců od 15. do 20. století.

Jan Antonín Richter, Sv. Cyril a Metoděj, 1756
Jan Antonín Richter, Sv. Cyril a Metoděj, 1756

Dvě sochy Cyrila a Metoděje od Jana Antonína Richtera z roku 1756 zdobí kostel ve Velkém Týnci.

Výstavu Mezi Východem a Západem doprovází stejnojmenná publikace, na níž pracovala řada renomovaných odborníků z různých oborů - historiků, jazykovědců, literárních historiků i teoretiků umění. K výstavě jsou připravené také programy pro žáky základních a středních škol. Zážitek i trochu vzdělání slibuje animační program Bratři ze Soluně, Abeceda Velké Moravy zase nabídne vše, co by mládež mohlo o dávném celku zajímat.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

Výstava předvádí Japoncům, jak Alfons Mucha ovlivnil komiksový styl manga

Z výstavy Timeless Mucha: Mucha to manga - the magic of line

Co má společného český secesní malíř Alfons Mucha s japonským komiksem, ukazuje velká výstava, která od letošního...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Najdete na iDNES.cz