Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Fotografických škol tu máme příliš, míní Vladimír Birgus

  11:58
Čtvrté patro pražského Domu U Černé Matky Boží obsadily snímky studentů i absolventů Institutu tvůrčí fotografie. Už třicet let jej na Slezské univerzitě v Opavě vede profesor Vladimír Birgus.

Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Pár kilometrů od polských hranic vznikla v roce 1990 v současnosti největší fotografická vysoká škola v Česku. „Bylo složité si prosadit, že fotografie patří na univerzitu stejně jako historie, jazyky a další obory. Tehdy se dala studovat jen na FAMU, kde jsem se jí věnoval i já. Teď už jsme druhá nejstarší škola v republice z devíti. To je mimochodem na tak malou zemi možná trochu moc,“ upozorňuje Vladimír Birgus, zatímco prochází kolem fotek svých studentů.

Fotogalerie

Výběr je široký, tematicky i žánrově. Zatímco Kristyna Dul kombinuje vlastní fotografie se snímky a výstřižky po muži, jehož nikdy nepoznala, kolega Marek Matuštík aranžovaně vykresluje život rodin, které odešly z Prahy na venkov a bydlí v domcích se zahradou a bazénem.

Institut tvůrčí fotografie se od ostatních odlišuje svou univerzálností, míní Birgus. „Učíme studenty fotografovat portrét, reklamu i architekturu, tak aby se po absolvování uživili. Většina z nich si uvědomuje, že se jen volnou tvorbou neuživí,“ upozorňuje.

Neznamená to však, že by na ni byl kladen menší důraz. Naopak, Birgus se rozhodl studenty neomezovat jedním přístupem. Sami se tak mohou rozhodnout, zdali je jim osobně bližší ten konceptuální, nebo například dokumentární.

„Nejsme nikterak profilovaní a díky pedagogům, kteří u nás působí, si studenti mohou vybrat svůj směr,“ dodává a upozorňuje na osobnosti rozměru Jindřicha Štreita, Pavla Máry, Jiřího Siostrzonka, Josefa Mouchy, Václava Podestáta nebo i na mladší kolegy – Štěpánku Stein, Ditu Pepe, Tomáše Pospěcha, Rafała Milacha nebo Ondřeje Durczaka. „Díky tomu, že náš obor funguje jen kombinovaně, si u nás mohou dovolit učit i jinak vytížené osobnosti,“ uvádí.

Podpora z FAMU

Nejlepším předpokladem pro budoucího studenta Institutu tvůrčí fotografie je talent a zájem. „Talent po delší praxi poznáte na první pohled a zájem během celkem náročného přijímacího procesu. Na ústních zkouškách se rychle ukáže, že daný uchazeč nikdy nebyl na výstavě. Je smutné, že se dnes na některé školy přijímá bez zkoušek,“ podotýká. 

Absolventi oboru se často uplatňují i v médiích, včetně Dana Materny z fotografického týmu společnosti MAFRA nebo Romana Vondrouše z ČTK. Ten na výstavu přispěl sugestivními obrazy z průběhu karantény v Praze. Velký zájem je mezi studenty nově i o větší vhled do fotografického managementu, organizace výstav a další produkce týkající se fotografie.

V začátcích byla pro Birguse i obor zásadní podpora profesora Jána Šmoka, který vyučoval na FAMU. „Hodně za nás bojoval v akreditačních komisích. On byl obecně velmi osvícená postava. Přijímal na školu děti disidentů, snažil se rovnat průšvihy, a to nejen studentů fotografie, v roce 1980 se zastal i tvůrců satiry Evžen mezi námi. Sám byl ve straně, ale nad námi nestraníky držel ochrannou ruku,“ vzpomíná.

Díky FAMU se navíc Birgus podíval i za socialismu na Západ. „Měli jsme dohody na výstavy v Amsterodamu nebo Mnichově. Pro mě to tehdy bylo úžasné, i když jsme neměli peníze a museli se hodně omezovat,“ vypráví. Prosadit se ve světě považuje dnes navzdory velké konkurenci za jednodušší, díky internetu i možnostem cest na zahraniční festivaly a přehlídky.

Větší důraz, když přijde na výuku fotky, by Vladimír Birgus ocenil na základních a středních školách. “Každý dnes fotí, ale přitom o ní málokdo něco ví. Bylo by prospěšné, kdyby děti něco věděli třeba o Josefu Sudkovi, stejně jako ví třeba o Picassovi,” míní.

Vzestupu digitální technologie Birgus dle svých slov dlouho vzdoroval. “Jakmile ale přestalo být zřejmé, jestli je fotka z analogového nebo digitálního fotoaparátu, tak jsem také přešel na digitál. Dnes jde dokonce i z mobilu udělat slušné snímky,” upozorňuje.

V kubistické perle Prahy od Josefa Gočára potrvá výstava Tři dekády, pořádaná Uměleckoprůmyslovým muzeem, do 27. září, v listopadu se přestěhuje na Bratislavský hrad. Příští rok bude ve větším rozsahu k vidění i v Domě umění v Opavě.

  • Nejčtenější

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Zemřela Jana Andresíková, představitelka paní Černé z Arabely. Měla covid-19

Ve věku 79 let podlehla nákaze koronavirem herečka a pedagožka Jana Andresíková. Proslavila se zejména jako čarodějnice...

Zemřel Zdeněk Dolanský, herec z Kriminálky Anděl či Policie Modrava

Ve věku 68 let zemřel herec Zdeněk Dolanský, herec známý ze seriálů Kriminálka Anděl nebo Policie Modrava. Na...

Za pár hodin ze mne covid udělal trosku, vzkazuje režisér Ivan Fíla

Koronavirem se nakazil režisér Ivan Fíla. „Navzdory mé skvělé fyzické kondici stačilo jen pár hodin, aby covid ze mě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman přijal Michala Davida a Lichtenberga, mluvili o stavu soukromé kultury

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne přijal zpěváka a skladatele Michala Davida společně s producentem a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Piková dáma se vydražila za rekordních 78 milionů. Pravděpodobně zamíří do USA

Obraz malířky Toyen s názvem Piková dáma se v neděli na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery v Praze...

Reportáž ze zákulisí výstavy. Podívali jsme se tváří v tvář Rembrandtovi

Premium Když z Pražského hradu vyjíždí hlava státu, je prezidentská limuzína nablýskaná, sedadla vyluxovaná a ochranka...

Na popravu Jamese Foleyho nikdy nezapomenu, byl to kamarád, říká fotografka

Sýrie, Kongo, Hongkong. Americkou fotografku Nicole Tungovou přitahuje konflikt. Do Prahy přijela hodnotit díla...

Ukaž mi Moneta. Banksyho olejomalba se vydražila za 226 milionů

Olejomalba streetartového umělce Banksyho, která je variací na slavný obraz impresionisty Claudea Moneta, se během...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...