Dudy byly spojované s chlípností. Vivat musica! řeší vztah hudby s obrazy

  17:59aktualizováno  17:59
Unikátní výstava Vivat musica! se zaměřuje na vztah hudby a výtvarného umění v průběhu více než pěti století - od děl s mytologickými tématy v období renesance a baroka přes portréty význačných hudebníků a skladatelů až po práce, které ve 20. století integrovaly hudební principy přímo do vlastní struktury výtvarného díla.

Detail z plakátu výstavy Vivat musica! | foto: Národní galerie

Na výstavě nechybí význační umělci jako Josef Václav Myslbek, Josef Mánes, Emil Filla, Pablo Picasso, Georges Braque či František Kupka.

Hudba se ve výtvarném zpracování objevuje v různých žánrech a kontextech. V baroku autoři zobrazovali především koncerty pod otevřeným nebem, které sloužily jako doprovod velkolepě koncipovaných zahradních banketů urozené společnosti.

Oslava Boha i lásky

V 16. až 18. století hudba symbolizovala oslavu Boha, mohla však být i alegorickým vyjádřením hudby samé v rámci sedmi svobodných umění. Jednotlivé hudební nástroje navíc nesly bohatý význam - například dudy byly vždy spojovány s jistou chlípností a vulgaritou, loutna byla zase stvořena k opěvování lásky. Tyto a další aspekty se na výstavě představují v malbách a grafických listech, přičemž nejvíce jsou zastoupeni nizozemští umělci Jan Miense Molenaer, Cornelis Saftleven, Gerrit van Honthorst a Crispijn van de Passe.

V umění 19. století je námět hudby spojený s národním obrozením nebo dekadentními náladami přelomu století. Svůj prostor dostávaly například portréty skladatelů a interpretů.

Přelom 19. a 20. století přinesl nové vztahy mezi hudebníky a výtvarníky, kteří hledali společné principy obou umění. Vznikají nejrůznější teoretické i praktické koncepty - barevná hudba, orfismus, známé jsou i úvahy Paula Klea o hudbě a výtvarném umění, hudba byla také důležitou součástí rozvažování Františka Kupky. Hudební nástroje bývaly často zakomponované třeba do kubistických zátiší. Současné umění už pracuje přímo se zvukem nebo jeho grafickým znázorněním, což je disciplína, ve které vyniká třeba český malíř Milan Grygar.

Národní galerie pro výstavu vybrala významná díla z každé ze svých sbírek - od starého umění po současné a moderní a nevyhnula se ani pracím ze své orientální sbírky.

Od gotiky po 21. století

Vivat Musica! je záznamem a výkladem rozmanitosti stylů, výtvarných konceptů i jejich vzájemného ovlivňování a prolínání. Zároveň prezentuje Národní galerii jako pokladnici výtvarného umění od doby gotiky po 21. století.

Výstava je uspořádaná v rámci programu Rok české hudby 2014, který se opírá o letošní výročí významných českých umělců od Bedřicha Smetany po Leoše Janáčka.

Veletržní palác v Praze má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu stojí 100, snížené vstupné činí 50 a rodiny zaplatí 150 korun.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz