Vídeň představuje slavné zeleninové hlavy

  4:21aktualizováno  4:21
Italský malíř Giuseppe Arcimboldo (1526–1593) je považován za habsburského Leonarda da Vinci. Díla manýristického malíře s velkou fantazií, smyslem pro humor i ironii představuje současná výstava ve vídeňském Kunsthistorisches Museum.

Giuseppe Arcimboldo - Vertumnus - portrét Rudolfa II. z roku 1590 | foto: Kunsthistorisches Museum Vídeň

Umělec působil jako dvorní malíř Maxmiliána II. ve Vídni a posléze na dvoře Rudolfa II. v Praze. Výstava jeho děl, jež vznikla ve spolupráci s pařížským Musée de Luxembourg, kde měla také na podzim minulého roku premiéru, potrvá ve Vídni do 1. června.

Úředníci z mršin
Nejen pro své ojedinělé alegorické portréty ze světa rostlin, ovoce, zvířat a jiných předmětů byl povýšen do šlechtického stavu. Na sklonku života v roce 1590 namaloval dnes nejslavnější portrét zobrazující císaře Rudolfa II. jako římského boha ročních období – Vertumnuse.

Giuseppe Arcimboldo - LétoPortrét z jarních květů měl symbolizovat císařovu šťastnou vládu a oslavovat humanismus. Mistrovské dílo, jež se stalo součástí císařské kunstkomory, však v Praze nezůstalo, neboť je jako válečnou kořist odvezla za třicetileté války švédská vojska. I ono je k vidění nyní ve Vídni.

Život a dílo milánského malíře je pojato jako obrazový příběh zasazený do kontextu své doby. Kromě nejslavnějších portrétů ze série ročních období komponovaných z rostlin, plodů či kořenů tu jsou představeny i satirické podobizny dvorních úředníků, jejichž hlavy Arcimboldo komponoval z úředních spisů, rozevřených knih či v horším případě z těl mrtvých zvířat, aby tak vykreslil povahu portrétovaného.

Giuseppe Arcimboldo - Hlava, nebo ovoceMezi obrazy je i brnění
Malířovu invenci i smysl pro humor pak stvrzují obrazy zátiší, ze kterých se pomocí nastavených zrcadel stávají satirické portréty zahradníka s ředkví místo nosu a cibulovitými tvářemi či kuchaře, který si svou hlavu jako prasečí pochoutku naservíroval na stříbrný talíř.

Tato rafinovanější forma jen utvrzuje o nekončící fantazii tohoto malířského génia. O funkci Arcimbolda jako kostýmního návrháře pak vypovídají kresby zachycující návrhy pro různé dvorní ceremonie.

Aby vystihla atmosféru doby, umístila kurátorka Silvia Ferinová do expozice exempláře dvou drobně zdobených brnění. Vystavené užité předměty pak připomínají Arcimboldovo angažmá v roli správce císařského kabinetu kuriozit.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

OBRAZEM: To nejlepší z Czech Press Photo. Prohlédněte si vítězné snímky

2003. Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem na pastvině. (Ibra Ibrahimovič)

Do konce února si návštěvníci pražského Karolina mohou prohlédnout to nejlepší z prestižní fotografické soutěže Czech...

OBRAZEM: Příběh hraček nebo Auta. Celou historii Pixaru uvidíte v Praze

Z výstavy Pixar: 30 let animace

Baz Rakeťák, Ratatouille i Blesk McQueen se na pár měsíců přestěhovali do Křižíkova pavilonu v pražských Holešovicích....

Najdete na iDNES.cz