Ve věži pražské galerie DOX si dali dostaveníčko konceptualisté

  11:30aktualizováno  11:30
Společný projekt českého konceptuálního umělce Jiřího Kovandy a dánských autorek Niny Beier a Marie Lund si mohou návštěvníci prohlédnout v prostorách věže Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích. Její nejvyšší patro obsadil se svým nejnovějším projektem Španěl Juan Garaizabal.

Nina Beier a Marie Lund | foto: DOX/Jindřich Mynařík

Projekt se jmenuje Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana. Byl připraven přímo pro Centrum současného umění DOX a je prvním společným konceptem umělců. Výstava potrvá do 28. března.

Trojice se poprvé setkala v Praze v roce 2006. Původem dánské výtvarnice (Nina Beier nyní žije a pracuje v Berlíně, Marie Lund v Londýně) tehdy ještě pracovaly pod společným jménem Jan Family. S Kovandou pak v dalších letech několikrát spolupracovaly.

Nina Beier: Portrait

Výstava v centru DOX představuje novější práce Niny Beier a Marie Lund. Jejich společná i samostatná tvorba se pohybuje na pomezí performance a takzvaných nemateriálních intervencí. V poslední době se jejich řeč výrazně přesouvá směrem k objektům a "sochám", které přinášejí zprávu o proměně skutečnosti prostřednictvím jiného perspektivního zobrazení.

Marie Lund: Marine Painting

Podobný přístup a principy je možné zaznamenat i v současném projevu Jiřího Kovandy. Jeho reakce na minimalistickou estetiku a hnutí arte povera z 90. let vystřídaly na přelomu tisíciletí intervence, které bývají u nás označovány termínem "nenápadné tendence". Jiří Kovanda je jejich nejvýraznějších představitelem.

Jiří Kovanda: Bez názvu (Dva polštáře)

Společná výstava v DOXu v sobě slučuje přístupy konceptuální, minimalistické, kontextuální a nový zájem o sochu a objekt. Je koncipována jako vzájemný rozhovor mezi umělci a kurátorkou Edith Jeřábkovou a tím se řídí i výběr jednotlivých prací. Výstava představuje na ploše tří pater práce autorů v tematických souvislostech, které umožňují různé způsoby čtení.

Španěl křísí česko-německé vztahy

V nejvyšším patře věže centra DOX představuje do 18. dubna svůj poslední projekt španělský konceptuální umělec Juan Garaizabal. Navazuje tak na předchozí realizace v rámci vlastního uměleckého konceptu nazvaného Memoria Urbana. V Praze vystavuje svou komplexní práci, ve které se osobitým uměleckým způsobem pokouší o "obnovu" další významné historické budovy – českého Betlémského kostela v Berlíně.

Juan Garaizabal: Kostel v pohybu

V projektu Memoria Urbana autor prostřednictvím kovové konstrukce vybavené světelnými a akustickými prvky zhmotňuje ducha již zmizelých staveb, které měly svého času velký význam. K těmto projektům patří obrysy staré Bukurešti, Královský palác ve Valencii, český Betlémský kostel v Berlíně, Tuilerijský palác v Paříži, Starý londýnský most nebo královský palác Paço da Ribeira v Lisabonu.

Zničený Betlémský kostel byl v Německu sídlem české komunity a symbolem česko-německých vztahů. Prezentace jeho modelu v Praze a následné vztyčení kovové konstrukce v Berlíně, která kopíruje skutečnou velikost a tvar kostela, je podle autora kromě uměleckého zážitku i odkazem k historii česko-německých vztahů.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Jeden z Coldplay říká svému domu Míly galerie, baví výtvarnici Fürstovou

Míla Fürstová s křídly - motivem z obalu alba Ghost Stories

Její grafiky zdobí galerie po celém světě. Nejvíc se však česká výtvarnice Míla Fürstová proslavila, když před pěti...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz