Ve věži pražské galerie DOX si dali dostaveníčko konceptualisté

  11:30aktualizováno  11:30
Společný projekt českého konceptuálního umělce Jiřího Kovandy a dánských autorek Niny Beier a Marie Lund si mohou návštěvníci prohlédnout v prostorách věže Centra současného umění DOX v pražských Holešovicích. Její nejvyšší patro obsadil se svým nejnovějším projektem Španěl Juan Garaizabal.

Nina Beier a Marie Lund | foto: DOX/Jindřich Mynařík

Projekt se jmenuje Bob Dylan, Bob Dylan, Boba Dylana. Byl připraven přímo pro Centrum současného umění DOX a je prvním společným konceptem umělců. Výstava potrvá do 28. března.

Trojice se poprvé setkala v Praze v roce 2006. Původem dánské výtvarnice (Nina Beier nyní žije a pracuje v Berlíně, Marie Lund v Londýně) tehdy ještě pracovaly pod společným jménem Jan Family. S Kovandou pak v dalších letech několikrát spolupracovaly.

Nina Beier: Portrait

Výstava v centru DOX představuje novější práce Niny Beier a Marie Lund. Jejich společná i samostatná tvorba se pohybuje na pomezí performance a takzvaných nemateriálních intervencí. V poslední době se jejich řeč výrazně přesouvá směrem k objektům a "sochám", které přinášejí zprávu o proměně skutečnosti prostřednictvím jiného perspektivního zobrazení.

Marie Lund: Marine Painting

Podobný přístup a principy je možné zaznamenat i v současném projevu Jiřího Kovandy. Jeho reakce na minimalistickou estetiku a hnutí arte povera z 90. let vystřídaly na přelomu tisíciletí intervence, které bývají u nás označovány termínem "nenápadné tendence". Jiří Kovanda je jejich nejvýraznějších představitelem.

Jiří Kovanda: Bez názvu (Dva polštáře)

Společná výstava v DOXu v sobě slučuje přístupy konceptuální, minimalistické, kontextuální a nový zájem o sochu a objekt. Je koncipována jako vzájemný rozhovor mezi umělci a kurátorkou Edith Jeřábkovou a tím se řídí i výběr jednotlivých prací. Výstava představuje na ploše tří pater práce autorů v tematických souvislostech, které umožňují různé způsoby čtení.

Španěl křísí česko-německé vztahy

V nejvyšším patře věže centra DOX představuje do 18. dubna svůj poslední projekt španělský konceptuální umělec Juan Garaizabal. Navazuje tak na předchozí realizace v rámci vlastního uměleckého konceptu nazvaného Memoria Urbana. V Praze vystavuje svou komplexní práci, ve které se osobitým uměleckým způsobem pokouší o "obnovu" další významné historické budovy – českého Betlémského kostela v Berlíně.

Juan Garaizabal: Kostel v pohybu

V projektu Memoria Urbana autor prostřednictvím kovové konstrukce vybavené světelnými a akustickými prvky zhmotňuje ducha již zmizelých staveb, které měly svého času velký význam. K těmto projektům patří obrysy staré Bukurešti, Královský palác ve Valencii, český Betlémský kostel v Berlíně, Tuilerijský palác v Paříži, Starý londýnský most nebo královský palác Paço da Ribeira v Lisabonu.

Zničený Betlémský kostel byl v Německu sídlem české komunity a symbolem česko-německých vztahů. Prezentace jeho modelu v Praze a následné vztyčení kovové konstrukce v Berlíně, která kopíruje skutečnou velikost a tvar kostela, je podle autora kromě uměleckého zážitku i odkazem k historii česko-německých vztahů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz