V Poznani mají 3D digitální sochu Golema. Autorem je David Černý

  9:51aktualizováno  9:51
Ačkoliv to není příliš známo, spojuje polskou Poznaň a Prahu postava židovského učence rabiho Löwa. Golem, umělý člověk, kterého údajně rabi Löw stvořil, od včerejška nepatří už jen české metropoli, ale i Poznani. Na rozdíl od toho pražského, který prý byl z hlíny, je poznaňská socha golema z nerezavějící oceli. Vytvořil ji český výtvarník David Černý.

ilustrační snímek rabiho Löwa a jeho Golema pochází z německého expresionistického filmu Golem z roku 1920 | foto: garylucas.com

David Černý"Mně se líbí to, že Golem je takovou česko-polskou mystickou postavou," řekl Černý. "Otec" člověka z hlíny Jehuda Ben Becalel, známější jako rabi Löw, se podle některých pramenů narodil kolem roku 1520 v Poznani. Později údajně působil jako vrchní rabín v tomto západopolském městě i celém Velkopolsku, koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem českého království i vrchním pražským rabínem.

"Byl jsem v Praze, o Golemovi jsem slyšel, ale to, že se rabi Löw mohl narodit tady v Poznani, jsem se dozvěděl teprve před několika týdny," přiznal novinář z jednoho místního rádia.

Výtvarník David Černý odpovídá na dotazy novinářů při slavnostním představení plastiky Entropa v Bruselu (15. ledna 2009)Černého Golem je 2,6 metru vysoký, skládá se z několika fragmentů, a působí proto trochu rozostřeně. Autor ho popisuje jako "3D digitální sochu". Podle původních plánů měla socha stát uprostřed chodníku a být tak blíže lidem. Nicméně poznaňská radnice to nepovolila.

"Já nedokážu bojovat s úředníky v Poznani, mně stačí bojovat s úředníky v Praze," řekl k tomu Černý. Golem zatím stojí mezi stromy na trávníku na kraji pěší zóny, a proto nevyniká tak, jak si Černý přál. "Ta socha byla plánovaná pro srovnání s kolemjdoucími lidmi," vysvětlil.

Golem vznikl na objednávku Velkopolského sdružení pro podporu krásných umění, které hledá umělecká díla pro veřejná prostranství. Davida Černého mu doporučil jeden polský umělec. Sdružení českému výtvarníkovi nabídlo spolupráci, protože se mu líbí jeho práce i jeho smysl pro humor, který, jak tvrdí organizátorka "nastěhování" sochy golema do Poznaně Justyna Zadworná, se většině Poláků zamlouvá.

Sdružení si nicméně přálo, aby kontroverzní český výtvarník pro Poznaň vytvořil sochu, která by neměla nikoho urazit. "Lidé by některá jeho provokativní díla nemuseli přijmout a jde přece o práci ve veřejném prostoru," vysvětlila Zadworná. Jedním ze zvažovaných projektů byl Jesus Christ Kit, skládanka Ježíše Krista umístěná na jedné z budov. "Myslím, že na to bychom povolení nedostali," podotkla Zadworná.

Golem je druhým dílem Černého, které vytvořil na objednávku města. Tím prvním je Snídaně obrů, netypická autobusová zastávka v Liberci, která má lidem připomínat německo-česko-židovskou minulost tohoto města.

EntropaDavid Černý patří mezi nejznámější současné české výtvarníky. Loni velké kontroverze vzbudila jeho skládačka Entropa, jíž se Česko prezentovalo během předsednictví Evropské unii v bruselském sídle Rady EU.

V instalaci vysoké 16 metrů byl podle Černého každý stát sedmadvacítky reprezentován určitým stereotypem, který o něm údajně měli zažitý ostatní obyvatelé Evropy. Některé země, mezi nimi Bulharsko, jež mělo podobu tureckého záchodu, dílo pobouřilo. Černý plánuje model Entropy vystavit příští měsíc ve varšavském národním muzeu během výstavy Ars Homo Erotica.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz