V Ostravě připravili výstavu plnou českých skvostů

  16:48aktualizováno  16:48
Jedinečnou výstavu je možné nyní vidět v Ostravě. Je totiž jednou z dosud nejkomplexnějších přehlídek českého výtvarného umění konce 19. a počátku 20. století.

Z výstavy Sváry zření - Václav Špála: Z dalmatského prostředí (1911) | foto: Repro: Katalog

Expozice s poněkud jazykolamným názvem Sváry zření se jednak snaží postihnout široký a mnohovrstevný autorský potenciál veličin české výtvarné scény, jednak úspěšně dokumentuje určitý kvas a ambivalence
kulturního, společenského i politického klimatu tehdejší doby. To vše prostřednictvím více než čtyř stovek obrazů, grafik, plastik a soch od téměř padesátky veličin nejen českého výtvarného světa.

Jedinečnost výstavy však spočívá nejen v samotném dramaturgickém
konceptu, ale i v produkčně nesmírně náročném zapůjčení řady unikátů z mnoha soukromých sbírek v Česku i zahraničí. Vážit do Ostravy třeba i delší cestu se vyplatí. Výstava divákovi objasňuje dobu charakterizovanou klíčovými objevy moderního českého umění.

Především ve Francii, ale i v jiných evropských zemích se v posledních desetiletích devatenáctého a prvních dekádách dvacátého století rodily a rozvíjely novátorské umělecké směry, které usilovaly o postižení  skutečnosti jiným způsobem než obvyklým realistickým. A ostravská výstava dokazuje, že tyto směry nalézaly rychlý a vysoce kvalitní ohlas i v zemích Koruny české.

Z výstavy Sváry zření - Bohumil Kubišta: Dvojník (1911)

Navíc k nesporným přednostem ostravské přehlídky patří, že její kurátoři neopomněli českoněmecké autory, kteří trochu neprávem zatím zůstávali při podobných komplexních prezentacích poněkud stranou. Jde o výtvarníky, kteří byli členy řady tvůrčích skupin, ale také jedinečnými solitéry. V Domě umění je reprezentují především Wenzel Hablik a Eugen von Kahler, ale rovněž August Brőmse nebo Jan Autengruber.

Unikát z prezidentské sbírky

Ve světě patří k nejznámějším českým malířům František Kupka,
který ve sledovaném období tvořil v Paříži. Z jeho díla zaujmou v Ostravě
Pískaři na Seině z roku 1907, kteří dlouho patřili do soukromé sbírky prezidenta Edvarda Beneše. Navíc zde obraz doplňují i předběžné
autorovy výtvarné studie.

Další z velkých jmen – Antonín Slavíček – je zastoupen svým dnes již legendárním panoramatickým obrazem z roku 1908 Praha od Ládví. Neméně podmanivý je však i jeho drobný olej na dřevě Noční les (1905). Bohumila Kubištu reprezentuje rozměrné Koupání mužů (1911), k němuž tvoří určitý kontrapunkt obraz Ženy na náměstí (1908). A jeho Dvojník (1911) je jedním z nesporných vrcholů výstavy.

K dalším vystaveným skvostům zcela jistě patří Zpěvák Antonína Procházky z roku 1916 nebo o dva roky starší Plavec Josefa Čapka, který se zde objevuje vedle známého portrétu umělcova bratra – spisovatele Karla z roku 1915. Samozřejmě nejsou opominuty další výrazné osobnosti – Vincenc Beneš, Emil Filla, Václav Špála či Jan Zrzavý.

Z výstavy Sváry zření - Antonín Slavíček: Praha od Ládví (1908)

Sochařům v Ostravě bez debat vévodí Otto Gutfreund svým Hamletem (1912–1913), velkou pozornost poutají i plastiky Františka Bílka, například Bronzová socha Orba je naší viny trest z roku 1892. Sváry zření je i název výpravné a kvalitně vytištěné knihy, která může sloužit rovněž jako podrobný průvodce celou expozicí.

Za zmínku stojí i řada doprovodných programů, jež ostravská galerie u příležitosti výstavy průběžně pořádá. "Návštěvník výstavy pronikne do mimořádně plastického a jedinečného odkazu české výtvarné kultury, jejíž význam přesáhl hranice tehdejšího Rakousko--Uherska," uvádí jedna z kurátorek, Marie Rakušanová.

A že se o to řada lidí chce pokusit, dokazují i více než tři tisícovky návštěvníků během necelých dvou měsíců. Zkrátka Sváry zření patří k vrcholům české zimní výstavní sezony. Udrží vysokou laťku i následující ostravská výstava – prezentace osobnosti světové architektury Oscara Niemeyera?

Sváry zření
Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava, kurátoři M. Rakušanová, K. Srp, J. Jůza. Výstava trvá do 28. února.
Hodnocení: 90 %

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Zemřel významný český výtvarník Karel Malich, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let ve čtvrtek zemřel sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Karel Malich, jeden z...

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Mezinárodní porota oznámila nominace na Czech Press Photo. Prestižní fotografická soutěž vstoupila do 25. ročníku s 270...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

Padl český rekord, Kokoschkův obraz se prodal za 78,5 milionu korun

Obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera od malíře Oskara Kokoschky se v aukci prodal za 78,5 milionu korun včetně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.

Najdete na iDNES.cz