Co všechno se dá píchnout do lidského těla, ukazuje výstava v Jablonci

  14:34aktualizováno  14:34
Noční můra rodičů teenagerů, frajeřina, módní doplněk nebo hluboký duchovní zážitek, rituál. To vše je piercing. Čím vším a kde všude se dá propíchnout lidské tělo, ukazuje výstava s titulem Piercing - mezi rituálem a pózou v jablonecké galerii Belveder.

Vzácným exponátem je náušnice z 10. století zapůjčená z muzea v Čelákovicích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Ta výstava je tak trochu kontroverzní. Někdo je piercingem pohoršen, jiný ho obdivuje. Expozicí chceme do muzea přilákat jinou sortu návštěvníků, než k nám běžně chodí," říká kurátorka výstavy Kateřina Hrušková.

Fotogalerie

A co je až do 21. září v Jablonci k vidění? Kromě klasického piercingu třeba kolekce exotických ozdob ze sbírek Náprstkova muzea v Praze. Zaujmou náušnice z papouščích pírek nebo kančí kly.

"Domorodý piercing pochází například z Afriky, Tichomoří či Jižní Ameriky," dodává kurátorka. Nejvzácnějším exponátem je pak náušnice z 10. století zapůjčená z Městského muzea v Čelákovicích. Páteř expozice tvoří autorský piercing studentů jablonecké uměleckoprůmyslové školy.

Náušnice jsou také piercing? "Ano. Zjednodušená definice piercingu je vlastně nějaká ozdoba, která dělá do těla díru. I u nás máme vlastně takový rituál spojený s propichováním uší malých děvčátek. Akorát to nedělá žádný šaman," doplňuje Hrušková.

Piercing měla mumie i Tutanchamon

Propichování uší, jazyka, břicha, obočí i pohlavních orgánů je staré jako lidstvo samo. "Například propíchlé uši měla i mumie Ötzi, nalezená v rakouských Alpách. Náušnice lze pozorovat i na posmrtné masce egyptského faraona Tutanchamona," upřesňuje kurátorka.

První zmínky o piercingu však pocházejí už z mladší doby kamenné. Jeho rozmach nastal po druhé světové válce, ať už jde o hippies či pozdější punkové hnutí.

Jelikož je piercing zaváděn do těla za pomoci velmi ostré jehly, nabízí se otázka jeho bolestivosti. Říká se, že mezi méně bolestivé úkony patří propíchnutí jazyka, ušního boltce nebo pupíku. Horší to prý je u nosní přepážky, bradavek či genitálií.

"Je to velmi individuální. Někdo se může hroutit, jinému to nevadí. Je to trochu podobné jako u tetování. Jde o úzkou hranici mezi bolestí a rozkoší," uvedl před časem Stanislav Klokočník z jabloneckého tetovacího a piercingového studia G. S. Tattoo and Piercing.

Právě toto studio s galerií a muzeem na výstavě spolupracuje. "Zapůjčili nám komerční piercingy, aby se lidé mohli s touto módou vůbec seznámit," podotýká Hrušková. Pro ty, kteří se bolesti bojí, pak existují takzvané falešné, fake piercingy. Na tělo se umisťují za pomoci magnetů, klipsů či lepidla. Jsou k vidění i v Belvederu.

Vstupenky na výstavu budou slosovatelné a koho potká šťastný los, vyhraje poukázku do tetovacího studia. "Návštěvníci se mohou také stát návrháři. Vytvořit si tady vlastní design piercingu a vyfotografovat jej v improvizovaném ateliéru," odhaluje muzejní pedagožka Jaroslava Váňová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm)

Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných...

OBRAZEM: To nejlepší z Czech Press Photo. Prohlédněte si vítězné snímky

2003. Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem na pastvině. (Ibra Ibrahimovič)

Do konce února si návštěvníci pražského Karolina mohou prohlédnout to nejlepší z prestižní fotografické soutěže Czech...

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Najdete na iDNES.cz