Druhá výstava v malé dvoraně funkcionalistického paláce se věnuje ozvěnám loňského Benátského bienále, jde o současné dílo Evy Koťátkové nazvané Srdce žirafy v zajetí je o 12 kilo lehčí. Třetí výstava Doteky přítomnosti přestavuje umělkyně tvůrčí skupiny UB 12. NGP dnes všechny nové výstavy představila novinářům.
Mlčící jaro připravila kurátorka Eva Skopalová, vedle předválečných umělců vybrala práce polských a slovenských tvůrců. Téma obohatila o pohled současných českých autorek.
Národní galerie otevírá ve Veletržním paláci dvě nové výstavy. Potrvají do září![]() |
Jednotícím pohledem je podle Skopalové citlivost, vyjádření pozitivních pout k přírodě bez snahy přetírat realitu na růžovo, zejména v abstrakci. „Sledujeme realizace od těch intimnějších po ty obrovské v 60. letech,“ uvedla kurátorka.
Název Mlčící jaro je podle ředitelky NGP Alicje Knastové odvozen od stejnojmenné knihy Rachel Carsonové, v níž v 60. letech 20. století upozornila na ničení přírody pesticidy. Její práce byla průlomem. „Historie nám ukazuje, že jeden hlas může povzbudit celou generaci,“ řekla Knastová.
Žirafa Lenka putuje do Veletržního paláce
Vztah k přírodě, konkrétně ke zvířatům zhmotnila Eva Koťátková v příběhu žirafy Lenky. Žirafa odchycená v Keni zahynula v 50. letech 20. století po dvou letech zajetí v pražské zoo. Její tělo pak jako exponát vystavovalo Národní muzeum až do roku 2000.
Nyní je žirafa podle kurátorky Hany Janečkové v muzejním depozitáři v Horních Počernicích. Dílo Koťátkové zaznamenalo podle ředitelky Knastové loni velký úspěch v Benátkách.
Podzimní sezonu v Národní galerii zahájí výstava fotografky Jarcovjákové![]() |
Vystavení žirafy v malé dvoraně Veletržního paláce nepředstavuje podle Koťátkové ani reprízu, ani rozšíření benátské instalace. „Je to další bod putování žirafy Lenky poté, co skončila její životní pouť,“ řekla ve čtvrtek umělkyně.
Ve dvoraně musela vyřešit problém, jak stočit pomyslný žirafí krk. Na této výstavě se podíleli i další umělci, konat se budou performance, promítání v kině Ponrepo.
Kýč, nebo vstup do světových sbírek? Díla Národní galerie míří na displeje TV![]() |
Nové projekty NGP spojují podle ředitele Sbírky umění po roce 1945 Michala Novotného ekologická témata v širokém filozofickém, sociologickém a antropologickém kontextu.
Každodennost, existencialismus i přírodní motivy
Třetí výstavu o umělkyních skupiny UB 12, Adrianě Šimotové, Aleně Kučerové, Věře Janouškové, Daisy Mrázkové a Vlastě Prachatické připravila kurátorka Adriana Šmejkalová ze sbírek NGP.
Autorky ztvárňovaly každodenní, existenciální náměty, čerpaly také z přírody. „Akcentovaly individualitu a autenticitu výtvarného projevu. S nástupem normalizace byla skupina zakázána,“ řekla Šmejkalová.
Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie![]() |
Všechny tři nové výstavy je možné ve Veletržním paláci vidět od pátku 28. března. Doteky přítomnosti v grafickém kabinetu trvají do 26. června, ozvěny Benátského bienále s žirafou Lenkou skončí 27. července. Výstava Mlčící jaro: Umění a příroda 1930-1970 potrvá do konce prázdnin.