Tento měsíc menstruuji, přidejte se

  9:39aktualizováno  9:39
Přiblížit lidem ženské tělo z nejintimnějšího pohledu je účelem projektu pražské organizace Gender Studies. Společnost sleduje postavení žen i mužů a vyzývá všechny k zapojení do projektu s názvem Tento měsíc menstruuji. "Když se mluví o ženách, člověk má pocit, jako by to ani nebylo," stojí v záhlaví výzvy. Slovem "to" se zde míní právě menstruace.

Zájemci mohou téma pojmout libovolně, například vytvořit obraz, koláž či plastiku, napsat esej nebo připravit pohybové a hudební představení.

Na druhou polovinu roku organizace připravuje multimediální výstavu, vydání katalogu s texty a dvě diskuse u kulatého stolu. "Oslovujeme studenty umění i známější umělce, ale třeba i středoškoláky, protože to chceme udělat opravdu co nejširší," říká Alena Králíková z Gender Studies.

Chce pozvat i hosty ze zahraničí, kteří by přinesli jiné pohledy na věc. Muže v celém projektu podle ní bohužel zatím zastupuje pouze jeden fotograf. Účastníci projektu mohou návrhy na zpracování tématu posílat do 15. května.

Organizátoři zájemcům nabízejí třeba takovéto tematické okruhy: cykličnost s vazbou na ženské tělo, vztah náboženství k cykličnosti života ženy, menstruace a ženská identita, rozdílné ženy z různých kultur a jejich vnímání ženství a svého těla, česká historie používání hygienických potřeb (vložek, tamponů), ekonomický a ekologický aspekt.

Uměleckou cestou se podle Gender Studies dá zpracovat i řada ožehavých otázek s menstruací souvisejících. Do jaké míry jsou na menstruujících ženách závislá různá odvětví ekonomiky? Jaký ekologický dopad má používání hygienických potřeb na jedno použití? Kolik investují ženy do neviditelnosti menstruace (finančně, energeticky)? Jaké mohou mít alternativní možnosti?

Ve výtvarném umění není menstruace v současnosti příliš reflektována. Nicméně objevilo se alespoň několik projektů, které s tímto fenoménem pracují.

V roce 1999 vyvolala ve finále britské Turnerovy ceny šok instalace Tracey Eminové s názvem Moje postel, jejíž součástí byly i autorčiny kalhotky potřísněné menstruační krví.

Bez většího zájmu se naopak setkala místnost vytapetovaná vložkami, již před dvěma lety na Benátském bienále vystavila Priscilla Mongeová.

Z českých výtvarníků se menstruaci věnovali například Jiří Černický či Daniel Pešta. Vložky jsou také občas používány jako svérázný materiál pro díla, která však menstruační problematiku bezprostředně neodrážejí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz