Tento měsíc menstruuji, přidejte se

  9:39aktualizováno  9:39
Přiblížit lidem ženské tělo z nejintimnějšího pohledu je účelem projektu pražské organizace Gender Studies. Společnost sleduje postavení žen i mužů a vyzývá všechny k zapojení do projektu s názvem Tento měsíc menstruuji. "Když se mluví o ženách, člověk má pocit, jako by to ani nebylo," stojí v záhlaví výzvy. Slovem "to" se zde míní právě menstruace.

Zájemci mohou téma pojmout libovolně, například vytvořit obraz, koláž či plastiku, napsat esej nebo připravit pohybové a hudební představení.

Na druhou polovinu roku organizace připravuje multimediální výstavu, vydání katalogu s texty a dvě diskuse u kulatého stolu. "Oslovujeme studenty umění i známější umělce, ale třeba i středoškoláky, protože to chceme udělat opravdu co nejširší," říká Alena Králíková z Gender Studies.

Chce pozvat i hosty ze zahraničí, kteří by přinesli jiné pohledy na věc. Muže v celém projektu podle ní bohužel zatím zastupuje pouze jeden fotograf. Účastníci projektu mohou návrhy na zpracování tématu posílat do 15. května.

Organizátoři zájemcům nabízejí třeba takovéto tematické okruhy: cykličnost s vazbou na ženské tělo, vztah náboženství k cykličnosti života ženy, menstruace a ženská identita, rozdílné ženy z různých kultur a jejich vnímání ženství a svého těla, česká historie používání hygienických potřeb (vložek, tamponů), ekonomický a ekologický aspekt.

Uměleckou cestou se podle Gender Studies dá zpracovat i řada ožehavých otázek s menstruací souvisejících. Do jaké míry jsou na menstruujících ženách závislá různá odvětví ekonomiky? Jaký ekologický dopad má používání hygienických potřeb na jedno použití? Kolik investují ženy do neviditelnosti menstruace (finančně, energeticky)? Jaké mohou mít alternativní možnosti?

Ve výtvarném umění není menstruace v současnosti příliš reflektována. Nicméně objevilo se alespoň několik projektů, které s tímto fenoménem pracují.

V roce 1999 vyvolala ve finále britské Turnerovy ceny šok instalace Tracey Eminové s názvem Moje postel, jejíž součástí byly i autorčiny kalhotky potřísněné menstruační krví.

Bez většího zájmu se naopak setkala místnost vytapetovaná vložkami, již před dvěma lety na Benátském bienále vystavila Priscilla Mongeová.

Z českých výtvarníků se menstruaci věnovali například Jiří Černický či Daniel Pešta. Vložky jsou také občas používány jako svérázný materiál pro díla, která však menstruační problematiku bezprostředně neodrážejí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Najdete na iDNES.cz