Jihomoravské centrum je jedinou českou zastávkou putovní kolekce, na níž si návštěvníci mohou prohlédnout přes 250 předmětů se sexuální a erotickou tematikou. Exponáty pocházejí ze 60 evropských sbírek.
Česká premiéra navíc nabídne lokální obohacení - do expozice přidali pracovníci Muzea města Brna, které výstavu spolupořádá, i české, slovenské a maďarské artefakty. A také další místnost, věnovanou sexuální osvětě a varující před současnými pohlavními chorobami.
Láska, rozkoš a plodnost z Nizozemska
Výstavu s podtitulem O lásce, rozkoši a plodnosti již viděli lidé v jedenácti státech, nejvyšší návštěvnost měla v Düsseldorfu, kde ji za čtyři měsíce shlédlo na 65 tisíc lidí. Základ výstavy vznikl v Drentském muzeu v Assenu v Nizozemsku před pěti lety.
"Cílem není šokovat či provokovat, jde spíše o seriózní archeologii sexu v Evropě. Chceme ukázat, jaké podoby měla sexualita v životě člověka v různých dobách. A že hrála mnohdy velmi odlišnou roli - v pravěku třeba sexualita vůbec nesouvisela s erotikou, ale spíše s plodností," vysvětluje autor výstavy Vincent van Vilsteren.
"Naopak v hédonistické antice se erotika setkala s ještě liberálnějším přístupem, než jak ji vnímáme nyní, a ve středověku byla naopak svázána církví, která ji výrazně tabuizovala vlastně až do roku 1968," míní Vilsteren.
Kondomy pochválily i "perlové náhrdelníky"
Ačkoli s odstupem doby se úspěch výstavy se slovem "sex" v názvu nezdá překvapivý, původně narazil autor expozice na velké rozpaky. "Když jsem původní návrh přednesl řediteli našeho sto padesát let starého a respektovaného muzea, byl velmi rozpačitý. Bál se, abychom nepobouřili skupinu návštěvnic, kterým říkáme Perlové náhrdelníky, tedy postarších žen chodících na klasické malíře, které tvoří většinu našeho publika. Jenže výstava není vulgární či pobuřující, a nakonec ani Perlové náhrdelníky nebyly zklamané," smál se Vilsteren.
Mezi nejzajímavější výstavní kousky patří kromě pásů cudnosti údajně nejstarší dochované kondomy na světě. Návštěvníci se například dozvědí, že prezervativ vymyslel v druhé polovině 17. století plukovník Condom. Dvorní lékař anglického krále Charlese II. dostal totiž za úkol zabránit "zaplavení dvora nelegitimními dětmi". Kondomy z ovčích střev opatřené hedvábnou šňůrkou ovšem spíše než před otěhotněním chránily před syfilidou, a to až do roku 1843, kdy se začaly vyrábět kondomy z gumy.
Dalšími exponáty jsou například paleolitické sošky kyprých tvarů (takzvané venuše), hrob muže se zlatou schránkou na penis, novověké rytiny s erotickými scénami, římské mince s vyobrazením sexuálních pozic nebo erotické snímky z raných dob fotografie.
Přibyl odznak brněnských prostitutek
Záběr výstavy podle kurátorů z Muzea města Brna končí hranicí Dunaje, proto se rozhodli obohatit expozici o předměty z tuzemska, ale i Slovenska a Maďarska.
100 000 let sexuNa výstavu je doporučeno brát děti starší 13 let. Expozici lidé najdou ve východním křídle a přízemí západního křídla brněnského hradu Špilberk. Výstava potrvá od 14. listopadu 2008 do 15. února 2009. |
Lidé kromě "venuší" uvidí třeba i na tehdejší poměry odvážný kachel s vyobrazenou souložící dvojicí z Banské Bystrice. "Což byla na patnácté století dost odvaha, většina měšťanů měla kachlová kamna pokryta spíše církevními tématy," dodala kurátorka. Brno samotné se chlubí jediným příspěvkem - odznakem středověkých prostitutek.