SPECIÁL: Které snímky MF DNES sbíraly ceny v Czech Press Photo? Podívejte se

  11:20aktualizováno  11:20
Soutěž Czech Press Photo (CPP) vyznamenala fotoreportéra MF DNES Jana Zátorského diváckou cenou za snímek Jiřího Paroubka, k němuž se nehlásí ani jeho vlastní rybičky. Které další fotografie, přihlášené pod stejnou hlavičkou, se zapsaly do historie CPP? Podívejte se do fotospeciálu a hrajte o volné vstupy na výstavu, kde si můžete prohlédnout i konkurenci.

Snímek romské matky truchlící nad ztrátou svých dětí, které se utopily při záplavách v Jarovnicích (Slovensko) se stal Fotografií roku 1998. | foto: David Neff, MF DNES

"V tuzemských poměrech je Czech Press Photo stále prestižní soutěží, která je příjemnou kronikou nejen událostí, ale i vývoje reportérské fotografie posledních patnácti let," tvrdí šéf fotoreportérů MF DNES Michal Růžička.

Zatímco před patnácti lety se fotilo výhradně černobíle a na kinofilm, dnes převažuje digitální fotografie. Mezi přihlášenými snímky se objevuje více portrétů a detailů. "Kvalita zpracování fotografií roste s každým ročníkem výš a výš," říká o práci svých kolegů i konkurence a hned dodává, že právě hodnocení je tou nejtěžší disciplínou.

15 let Czech Press Photo s fotoreportéry MF DNES

Speciál vznikl ve spolupráci MF DNES a portálu iDNES.cz.
Grafická podoba: Michal Barák

"Výkon Usaina Bolta se dá zapsat do tabulek, ale jeho fotografii změřit nelze," tvrdí. Na dotaz, které fotografie mu v historii CPP chybějí, odpovídá vyhýbavě. "Každému se líbí něco jiného. Jsem ovlivněný i tím, že v Česku žiju a porota je z velké části mezinárodní, proto ji mohou oslovit jiné fotografie. Její rozhodnutí ale respektuji a v mnoha případech jsem samozřejmě i rád," naráží na opakované úspěchy fotografů MF DNES.

Rvačka o děti

Série fotografií Dana Materny z 6. února 2004 (1. cena v soutěži Czech Press Foto 2004) zachycuje pokus o předání dětí mezi rozvedenými rodiči na víkend. Jiří a Martina Fialovi spolu vedli válku o své syny Martina a Tomáše od svého rozchodu v roce 2001 až do doby, kdy děti dovršily osmnáct let. V únoru 2004, kdy byla svědkem předávky dětí MF DNES, otec se svým požadavkem, aby s ním synové odjeli na víkend, jak rozhodl soud, neuspěl. Po více než půlhodinové přetahované a s pomocí matkou přivolané policie "vyhrály" děti, které se otci nepodařilo odvést. Jiří Fiala patří k nejaktivnějším českým otcům, kteří se s exmanželkou soudí o děti, je žalován za urážky soudu a napadání soudkyň. Sám své počínání definuje jako "tvrdou a veřejnou kritiku úrovně soudů".

Jana Blažková,
vedoucí reportérů
MF DNES

Ti získali ocenění ve všech kategoriích. První místo vybojovala například fotografie premiéra Mirka Topolánka fandícího českým tenistům (Michal Šula, 2007), snímek truchlících Romů, kteří ztratili své blízké při záplavách na Slovensku (David Neff, 1998) či momentka, v níž se rodiče perou o dítě (Dan Materna, 2007).

Ne všichni jsou ovšem vůči porotě tak vstřícní. "Czech Press Photo se počtem kategorií i vystavených prací snaží rovnat Wold Press Photu, ale z podstaty věci je to nerovný boj, který nemůže pro českou novinářskou fotografii dopadnout dobře. Jsme přece malá, docela klidná země s několika málo desítkami schopných fotografů, s velmi omezenými možnostmi fotoreportérů jezdit tam, kde se něco dramatického či přelomového děje. Já také při své kritice CPP nikdy necílím na zúčastněné autory, nýbrž na pořadatele, kteří nedbají na pečlivý výběr, na kvalitní instalování vítězných prací a na to, aby knihy ke kulatým výročím CPP, které už vyšly dvě, byly pěkně graficky upraveny," uvádí redaktor MF DNES Josef Chuchma, jeden z největších kritiků soutěže.

Chcete si vítězné snímky prohlédnout sami? Připomeňte si je i s jejich příběhy (více ZDE).

Portál iDNES.cz dále nabízí volné vstupenky na retrospektivní výstavu, která se koná do 30. dubna v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Ve hře jsou i bilanční publikace.

Czech Press Photo 2009: fotografie Jana Zátorského

Pokud neuspějete, je možné expozici navštívit denně od 10 do 18 hodin. Plné vstupné stojí 100 korun, studenti a senioři zaplatí polovinu. Výpravná publikace je na místě k dostání za 599 korun.

Na Czech Press Photo zdarma

Hrajte o bilanční publikaci 15 let Czech Press Photo a volné vstupenky na jubiljení výstavu, otevřenou v prostorách pražské Staroměstské radnice.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz