Šikovní cimrmanologové vystavují svá díla

  10:02aktualizováno  10:02
Ten umí to a ten zas tohle - tak lze charakterizovat výstavu prací členů pražského Divadla Járy Cimrmana Jaroslava Weigela, Jana Hraběty a Petra Bruknera.

Jaroslav Weigel, Petr Brukner a Jan Hraběta na vernisáži výstavy Divadlo Járy Cimrmana a jeho šikovní | foto: ČTK

Zatímco například Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak objevují hry geniálního Čecha, první je i textařem a druhý divadelním a filmovým režisérem, jiní, jako například Jaroslav Weigel, Jan Hraběta a Petr Brukner, jsou nadáni výtvarně.

Jan Hraběta: Plod moře (dřevo)Svědčí o tom expozice s názvem Divadlo Járy Cimrmana a jeho šikovní, která byla 9. října otevřena v pražské Galerii Smečky. Obsahuje Weiglovy grafiky, Hrabětovy řezby ze dřeva a Bruknerovy fotografické portréty těch, co má rád.

"Zatímco Cimrman je příkladem šikovnosti v mnoha oborech, také interpreti jeho komedií mají i jiné dovednosti než zapamatovat si text a popětisté či potisící ho nahlas veřejně opakovat," řekl na vernisáži Zdeněk Svěrák.

Jaroslav Weigel: Vražda v salonním coupé (malba na skle)Zároveň se však domnívá, že nejstarší z "šikovných" Jaroslav Weigel do této skupiny až tak úplně nepatří, dokonce z ní nepříjemně vyčnívá. "Poněvadž je to výtvarník z povolání. Kdo ví, jestli jeho šikovnost není vydřená studiem na vysoké škole," uvedl Svěrák a upozornil, že jmenovaný byl kdysi spolu s Adolfem Bornem a jinými členem skupiny Polyekran, což označil za matoucí.

Podle něj jsou ale šikovnými i další členové souboru. Například Ladislav Smoljak umí řídit náklaďáky a plachetnice, Pavel Vondruška si poradí s dirigentskou taktovkou a mluví pěti cizími jazyky, Miloň Čepelka píše básně a teď prý i román, Bořivoj Penc hraje na harmoniku a Gennadij Rumlena leze po horách.

Jaroslav WeigelJaroslav Weigel byl léta grafikem a výtvarným redaktorem časopisu Mladý svět, kde se věnoval hlavně ilustracím a kreslenému humoru. Do Divadla Járy Cimrmana vstoupil v roce 1970 rolí továrníka Bierhanzla ve hře Vražda v salonním coupé. Vtiskuje výtvarnou podobu divadelním programům, plakátům, publikacím a obalům gramofonových desek. Počínaje hrou Němý Bobeš se stal autorem výpravy a kostýmů všech inscenací.

Jan HrabětaJan Hraběta je šikovný od přírody. Byl řidičem z povolání a také osvětlovačem v Divadle Na zábradlí. Toto řemeslo vykonával i v DJC, než ho z osvětlovací kabiny přenesli na jeviště, aby debutoval jako Bedřich Síra ve hře Akt.

Petr Brukner byl kdysi redaktorem pohlednic ve vydavatelství Pressfoto i lodníkem na stále zakotvené lodi podniku Čs. plavba labsko-oderská. U Cimrmanů působí od začátků - nejprve jako oponář, pak jako neherec Petr Bruknermalých rolí a nakonec jako herec rolí velkých. Na svých portrétech zachytil například herce Josefa Abrháma a Oldřicha Kaisera, režiséra Jiřího Menzela, grafika Vladimíra Suchánka s nezbytným klarinetem a spisovatele Petra Šabacha.

Výstava, obohacená o dekorace, kostýmy a jejich návrhy ke hře Blaník a také o některé Cimrmanovy vynálezy a zlepšováky, potrvá do 10. listopadu.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

OBRAZEM: Duševní lázně i tržiště. Výstava představí díla mladých architektů

Z výstavy Olověný Fuchs f kleci (2019)

Studenti tří českých škol architektury, jmenovitě z Liberce, Brna a Ostravy, spojili síly a představují se v rámci...

Najdete na iDNES.cz