Růžový tank Davida Černého se vrátí do Prahy. Připluje ke Střeláku

  10:37aktualizováno  10:37
V rámci akce Týden svobody, která se v Praze uskuteční od 20. června do 1. července, se do Prahy opět vrátí legendární Růžový tank výtvarníka Davida Černého. Pořádající společnost Opona vymyslela pro jeho vystavení kuriózní místo.

Růžový tank z pražského Smíchova ve vojenském muzeu v Lešanech v roce 2005. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Bude umístěn na pontonu, který se bude pohupovat na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím. Budeme doufat, že se neutrhne a nerozbourá Karlův most," řekla iDNES.cz s nadsázkou Pavla Kantnerová ze společnosti Opona.

Sovětský tank číslo 23 byl dlouhá desetiletí vystaven na podstavci na dnešním náměstí Kinských na pražském Smíchově. Komunistická propaganda jej spojovala s osvobozením Prahy v květnu 1945, ve skutečnosti však tento konkrétní kus do bojů vůbec nezasáhl, jednalo se dokonce o novější typ.

V roce 1968 se pohled českých občanů na pomník, vnímaný do té doby víceméně vstřícně, změnil v souvislosti s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy vedenými sovětskou armádou. Vyprávěla se například anekdota o tom, že číslo tanku v roce 1945 znamenalo "za 23 let jsme zpátky".

David Černý

David Černý

V noci z 27. na 28. dubna 1991, tedy těsně před odchodem posledních sovětských vojsk, přemaloval tehdy ještě nepříliš známý umělec David Černý s několika přáteli celý tank na růžovo, což vzbudilo bouřlivé diskuse. Pro někoho to bylo symbolické vyjádření odporu k jakékoli okupaci, ať nacistické či sovětské. Pro jiné šlo o vandalský čin nevděčnosti vůči osvoboditelům. Tento názor byl však brzy vyvrácen a tanku byl odňat statut národní památky. Novým domovem tanku se stalo Vojenské muzeum v Lešanech.

Pod názvem Týden svobody se skrývá hned několik událostí. Budou se vesměs věnovat tématu odchodu sovětských vojsk a rozpuštění Varšavské smlouvy, a to s veškerou vážností i nadsázkou vlastní zejména mladším generacím.

Proběhne například několik mezinárodních konferencí, výstava o historii Varšavské smlouvy Bratrské objetí?, dvoudenní happening Veletrh svobody na Václavském náměstí nebo Koncert za svobodu, jehož program pořadatelé zatím tají. Více k programu akce na www.tydensvobody.cz.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

Dnes mladým na zdi visí spíš Ikea než umění, říká odborník Jaskmanický

Galerista Jiří Jaskmanický

Klientům radí, jak rozeznat investiční potenciál uměleckého díla, případně jeho autora. Jiří Jaskmanický platí za...

OBRAZEM: Příběh hraček nebo Auta. Celou historii Pixaru uvidíte v Praze

Z výstavy Pixar: 30 let animace

Baz Rakeťák, Ratatouille i Blesk McQueen se na pár měsíců přestěhovali do Křižíkova pavilonu v pražských Holešovicích....

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz