Ruský obří penis je nominován na státní cenu. Autoři jsou ale za mřížemi

  • 11
Obří penis, namalovaný na jednom z petrohradských mostů skupinou "uměleckých výtržníků", se dočkal nominace na státní cenu "za inovace v oblasti vizuálního umění". V případě jejího udělení by se někteří spoluautoři zřejmě nemohli k převzetí dostavit. Momentálně se nacházejí ve vězení.

Dílo nazvané Úd v zajetí FSB se objevilo na zdvihacím mostě naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB loni v červnu (více zde). Noční malování prý trvalo sedmi členům skupiny Vojna jen 23 vteřin. O půlhodinku později se most a s ním i namalovaný úd dlouhý 65 a široký 27 metrů vztyčil k nočnímu nebi. Záměrem prý bylo nachystat všem tajným agentům "startovací plošinu k výpravě za mimozemskými civilizacemi".

Hanbatý obrázek se městští počišťovači snažili už v noci několik hodin smýt i za pomoci dvou hasičských stříkaček, nicméně obrysy prý prosvítaly i o den později.

Ještě na místě činu se strážcům pořádku podařilo zatknout jednoho z kreslířů, Leonida Nikolajeva, ale po dvou dnech jej soud propustil na svobodu. Na strážnici i v cele se prý policisté náramně bavili nad obrázky "perfomance", které si nafotili na mobilní telefony – a taky zmírnili původní obvinění z "vandalismu" na "drobnou výtržnost".

V listopadu byl však Nikolajev i s dalším členem skupiny Olegem Vorotnikovem znovu zatčen, a sice za petrohradskou akci Palácový převrat, kdy během několika desítek vteřin skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného míčku.

Obviněni byli podle paragrafu o chuligánství z politické, ideologické, rasové, národnostní, náboženské či sociální záště. Za jejich propuštění z vazby se zasazuje mimo jiné i britský pouliční umělec známý pod pseudonymem Banksy, který na kauci poslal 140 tisíc dolarů (asi 2,5 milionu Kč). Ale úřady odmítly vězně propustit.

Odborná porota Státního centra pro současné umění spolu se skupinou Vojna nominovala na prestižní cenu ještě čtyři další umělce, kteří však nejsou považováni za tak politicky kontroverzní.

"Uplynulý rok byl nepochybně rokem Vojny. Jejich akce nadělaly rozruch po celém světě," vysvětlil nominaci v listu Kommersant Andrej Jerofějev, který byl sám odsouzen za výstavu Zakázané umění, popuzující pravoslavné věřící. Udělení ceny však podle něj závisí "na tom, nakolik svobodná bude porota".

Hlavní ideolog Vojny Alexej Plucer-Sarno, skrývající se v zahraničí, vzkázal, že nominaci při současném věznění umělců považuje "za hanbu zločinné moci a konformistů z uměleckého společenství".

Největší rozruch se skupině podařilo vyvolat před třemi lety hromadnou souloží uspořádanou ve státním biologickém muzeu pod heslem "Jeb..t za následníka, za medvídka" k inauguraci nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

,