Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

  15:58aktualizováno  10. dubna 13:13
Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní hru i další program. Hostem středečního Rozstřelu proto byl europoslanec a předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

„Mám rád výtvarné umění od střední školy, takže jsem chodil do Musea Kampa, kde jsme se seznámili. Trošku si mě zkoušela a také vyzvídala, co se děje v politice,“ vzpomíná Pospíšil na první společná setkání s Medou Mládkovou. „Myslím, že to byl takový několikaletý konkurz, o kterém jsem ani nevěděl,“ dodává.

O tom, že by jej Mládková ráda viděla v pozici správce Musea Kampa, se dozvěděl od redaktorů České televize, kteří mu volali kvůli reakci. Nejprve to považoval za žert. Pak ale zjistil, že opravdu volá ČT a co mu sděluje, je pravda. „Majetek ale patří nadaci a já ho jen do konce života bezplatně spravuji. Nejsem bohatý dědic, ani bych být nechtěl,“ řekl.

Fotogalerie

Být správcem takového jmění označuje za velkou zodpovědnost, ale i čest. „Někdy kvůli tomu nespím,“ prozrazuje. Medu Mládkovou označuje za poklad, který Čechům mnozí v zahraničí závidějí.

„Ve Washingtonu ovlivňovala módu i vnímání kultury. Je to žena, která kolem sebe vždy sdružovala společnost,“ zmiňuje europoslanec a za příklad mimo jiné dává její přátelství s Henrym Kissingerem.

O dění v politice diskutuje i s Pospíšilem. „České politice by mohla přinést ženskost a pravicovost. Trošku ji mrzelo, že se do politiky sama nikdy nedostala. Říkala, že kdyby byla mladší, tak by kandidovala na prezidentku,“ prozrazuje.

Připravované divadelní představení nazvané Meda má premiéru 24. června. „Bude to hodně o mužích, kteří ji formovali,“ popisuje Pospíšil. Mládkovou ztvární Tatiana Vilhelmová. Scénář vznikl podle knihy Ondřeje Kundry, kterou sběratelka posvětila. Nejvíce se zaměří na její vztah s manželem a ekonomem Janem Viktorem Mládkem a později pak malířem Františkem Kupkou.

V září tohoto roku se návštěvníci Musea Kampa mohou těšit ještě na výstavu Meda Mládková - ambasadorka umění. Podle Pospíšila to bude expozice spíše lifestylového charakteru a poodhalí část z bohaté sbírky šperků a nábytku, který Mládkové patří.

Pořad Rozstřel nabízí exkluzivní rozhovory s významnými osobnostmi ze světa politiky, sportu, byznysu i vědy. Moderuje ho Vladimír Vokál.

Na kulturní část rozhovoru tentokrát navázala debata s Pospíšilem na politická témata - volby do europarlamentu a situaci v pražské koalici. Více z druhé části rozhovoru se dočtete ve zpravodajské rubrice iDNES.cz.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

Exit nebo shift. Fasáda Kunsthalle propojuje jazyk počítačů s běžným životem

Facade Project Adély Součkové pro Kunsthalle Praha

Fásadu původní pražské Zengerovy trafostanice, budoucího prostoru pro umění a kulturu Kunsthalle Praha, pokrylo plátno...

Najdete na iDNES.cz