RECENZE: V Brně prorostla obyčejná květina v neobyčejnou výstavu

  10:32aktualizováno  10:32
Moravská galerie v Brně připravila povedenou výstavu květinových motivů v současném českém umění. A návštěvníci tu mohou květiny dokonce i sázet.

K výstavě ... a nezapomeňte na květiny: Jan Merta - Kytka | foto: Archiv MG

Květina je motiv, který je spjatý s výtvarným umění odpradávna. Květinová zátiší, ornamentální rostlinné motivy i prostředí luk, rozkvetlých zahrad se objevují v dílech starých mistrů i moderních umělců, mají symbolický význam v křesťanské ikonografii, dominují secesi.

K výstavě ... a nezapomeňte na květiny: Petr Písařík - Bez názvuU současných tvůrců se však tento motiv jeví jako něco dávno přežitého, těžko hledat někoho, kdo s ním pracuje záměrně a soustavně. Kurátorka Moravské galerie v Brně Yvona Ferencová však během své práce na květiny u současných tvůrců narazila a z původně stěží zachytitelného pocitu začal růst záměr udělat výstavu zaměřenou na ně. Tak vznikla jedna z největších podzimních přehlídek Moravské galerie nazvaná ... a nezapomeňte na květiny.

U třiadvaceti autorů se kurátorce podařilo najít květinový motiv, vystavit ho, vysvětlit, zasadit do kontextu k ostatním. Vznikla vydařená expozice, která se návštěvníka dotkne hned v několika rovinách: jednotlivé exponáty spolu komunikují, je z nich jasné téma, to je však zároveň v případě postmoderních prací současných umělců natolik volné, že nesvazuje. I když jde o něco relativně tak banálního, jako jsou květiny, přistupuje k nim kurátorka i umělci s vážností, objevují jejich svět a květiny se tak stávají podstatným hybatelem, promlouvají, ovlivňují a žijí.

U podobných tematických výstav hrozí často nebezpečí, že se zkrátka jen vyndají z depozitáře díla, která s tématem souvisejí, a pověsí se vedle sebe do galerijního prostoru. Ne tak v případě téhle expozice: kurátorka procházela portfolia jednotlivých umělců a zapůjčená díla pak skládala podle dalších významových klíčů. Vytvořila osm kapitol, kterými však prostor nespoutala (vysledovat se dají spíš v katalogu než přímo na výstavě, k těm nejsilnějším patří Síla rostliny, Vanitas či Květina jako symbol). Nechybí však ani jiskřící experimenty, například ten Marka Meduny nazvaný Řekl jsem paní v květinářství, aby vybrala květiny, které se k sobě nejméně hodí, či naopak pojetí květin jako zátiší vanitas, květů zla, nebo téměř nevědomý podklad k obrazům Josefa Bolfa prostoupený smutkem a soužením.

K výstavě ... a nezapomeňte na květiny: Daniel Balabán - Rostliny

Až při bližším zkoumání i tady vystupují z pozadí červené pivoňky či růže.

Výstava ... a nezapomeňte na květiny prezentuje díla autorů tří generací. Tu nejstarší zastupuje Mertova Kytka II (2003–2007) či Kokoliova Kytice (2008), střední například pampeliškové video Mileny Dopitové a dojemná vzpomínková série fotografií Markéty Othové, mezi nejmladší tvůrce patří video Adély Svobodové či herbářová instalace Evy Koťátkové.

Expozici navíc doplňuje druhá část v patře, kde si návštěvník může prohlédnout cibule a semena těch nejznámějších květin, zasadit si je, označit si svůj květináč a během výstavy chodit "instalaci" pozorovat a na konci si ji i odnést domů. V boxech s cibulkami jsou navíc umístěné texty o symbolickém významu jednotlivých rostlin. Mimochodem, každá z kustodek na výstavě voní jiným květinovým parfémem.

K výstavě ... a nezapomeňte na květiny: Vladimír Skrepl - Růžové květy

To, co samotní umělci vnímají jako marginální, náhodné, téměř vytěsněné či zakázané, je tady rozehrané do mnoha směrů. Obyčejná květina prorůstá neobyčejnou výstavou. Jako by v Moravské galerii rozkvetla podivně bizarní louka či zahrada navržená fantasmagorickým zahradním architektem. Už dlouho tady tak svěží, promyšlená a nápaditá výstava nebyla.

... a nezapomeňte na květiny
Pražákův palác - Moravské galerie, Husova 18, Brno, kurátorka Y. Ferencová. Výstava potrvád do 27. února
Hodnocení MF DNES: 90 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Další z rubriky

OBRAZEM: To nejlepší z Czech Press Photo. Prohlédněte si vítězné snímky

2003. Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem na pastvině. (Ibra Ibrahimovič)

Do konce února si návštěvníci pražského Karolina mohou prohlédnout to nejlepší z prestižní fotografické soutěže Czech...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Najdete na iDNES.cz