RECENZE: Neskromná výstava skromného malíře Václava Boštíka

  11:35aktualizováno  11:35
"Nechci udivovat, ale poznat," prohlašoval o sobě český malíř Václav Boštík. A vystihl tak nebývale přesně svou uměleckou osobnost.

Václav Boštík | foto: Galerie výtvarného umění v Chebu

Václav BoštíkVýstava v pražské městské knihovně, která nese název Václav Boštík (1913…2005), umělcův skromný a hloubavý přístup dokazuje. Výjimečně ucelená expozice, která je historicky první malířovou retrospektivou, odhaluje způsob Boštíkova přemýšlení o výtvarném umění, jeho celoživotní hledání odpovědí.

Václav Boštík: Genesis

V čistém bílém výstavním prostoru, který dává příjemně vyniknout subtilnosti některých olejomaleb či pastelů, je k vidění skutečně reprezentativní výběr děl z jeho padesátileté tvorby. Několik desítek obrazů, které kurátor Karel Srp vybral z Boštíkovy rozsáhlé pozůstalosti (a českých i zahraničních sbírek), je uspořádáno do pěti etap, jež jasně odhalují jednotlivé fáze malířova uměleckého vývoje.

Lebka v ateliéru

První část, nazvaná V kruhu, zahrnuje tvorbu z let 1936 až 1948. Z dob Boštíkových začátků zde nechybí několik raných olejů zachycujících rodný mlýn (který patří jeho rodině dodnes), série zamyšlených autoportrétů nebo melancholický obraz s názvem Jitřní světlo, který Boštík maloval za druhé světové války.

Václav Boštík: Nebeský Jeruzalém

Druhá kapitola – Znaky – představuje díla z let 1949 až 1961. Nechybí zde například série lebek, kterými se malíř zabýval, když ho lidská lebka zaujala v pražském anatomickém ústavu na Klárově natolik, že si ji půjčil do ateliéru. Postupem doby začíná malíř přecházet od realistické malby k abstrakci a právě té je věnována většina výstavy. V jeho díle je vidět i inspirace francouzskými malíři, zřetelný je i zájem o přírodní národy nebo vědu a techniku.

"Byla doba, kdy Václav Boštík nemaloval, protože sestavoval vlastní dalekohled. Brousil si čočku," prozradil kurátor Karel Srp důležitý malířův inspirační zdroj – vesmír, který se v díle objevuje v podobě jemných mlhovin, éterických planet inekonečností prostoru.

Václav Boštík: Obraz pole

Třetí kapitola – Pole – přináší obrazy z 60. a 70. let, nechybí zde ani Modrá pro Jana Palacha. V chronologickém sledu následuje kapitola Vlnění (mapuje období do roku 1987) a fáze Mlhoviny, ke které malíř dospívá ke konci života. "Jde mi o objasnění a pochopení základních výtvarných prvků, jejich funkcí a vzájemných vztahů v pokud možno co nejširší obecnosti. Aby to bylo možné, snažím se malbu zbavit všeho nedůležitého a zjednodušit ji právě na tyto základní vztahy," vysvětluje Václav Boštík.

Magie obrazů

A jeho díla vyzařují specifické kouzlo: ať už jde o malby od poloviny 60. let (například "tečkované" Pole), či meditativní, někdy až éterické obrazy z let pozdějších – Nebeský Jeruzalém (1989), Počátek (1991) nebo Vesmír (1996). Byť je někdy dotyk štětce na plátně téměř neviditelný, magie obrazů je naopak velmi zřetelná.

Václav Boštík: Antický bojovník

Boštík ve své tvorbě vycházel z křesťanské tradice a možná právě to dává jeho obrazům zřetelný kladný náboj. Výstava Václav Boštík (1913…2005) dodá návštěvníkovi pozitivní energii, zastaví ho ve zmatku současného světa a přenese ho do tichého světa rozjímání a meditace.

Václav Boštík (1913...2005)
Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1., kurátor Karel Srp.
Výstava trvá do 9. ledna.
Hodnocení MF DNES: 80 %


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz