Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sklo by si Santini zamiloval. Ctím tradiční postupy, říká mladá umělkyně

  17:15
Letošní Prague Art Week nabídl i výstavu Young Selection, na níž mladí talenti předvedli své malby, sochy a objekty ze skla. Mezi deseti vybranými byla i Anna Martinková, studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM). Kromě jiného se věnuje také tradičnímu kaménkovému broušení. „Je to krásná tradice, kterou si postupně osvojuji, a kterou bych ráda zachovala,“ říká Martinková v rozhovoru pro iDNES.cz.
Anna Martinková (6. září 2024)

Anna Martinková (6. září 2024) | foto: Vilém Smejkal

V paláci Savarin byl pro Prague Art Week 2024 připraven váš skleněný objekt „Zelená hora“. Odkazuje na poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou?
Přesně tak. Inspirovala mě barokní kaple od Jana Blažeje Santiniho. Celé jeho dílo je pro mě velkou inspirací. V dětství jsem jeho stavby obdivovala spolu se svou rodinu, Santiniho tvorba mě pohltila. Tatínek mi pak v aukci vydražil jednu z nejlepších knih o Santinim, a už se z toho stala moje srdeční záležitost. Když jsme pak ve škole dostali zadání projektu s názvem „Prožitek a styl“, věděla jsem, kde se budu inspirovat. A sklo, s kterým pracuji, pro to bylo jako stvořené. Kdyby dnes Santini žil, jistě by si ho zamiloval. Je to přesně to, co v architektuře tehdy hledal.

Anna Martinková

Anna Martinková (6. září 2024)
  • Je studentkou bakalářského studia na pražské UMPRUM v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla.
  • Zajímá se o propojení užitého a volného umění a o práci s tradičními technikami i materiály.
  • Její skleněná plastika „Zelená hora“ je zařazená do podzimní aukce Artslimit.

Skleněný objekt „Zelená hora“ je tedy volným navázáním na půdorys kaple?
Ano. Je to tavená a broušená skleněná plastika, u níž si hraji se štukovou omítkou, kterou promítám do základního tvaru objektu. Pomocí modelace jsem to pak vynesla do objemu. Ručně jsem brousila čočku, která je na stejném místě jako dominantní kupole kaple. Zelená hora má téměř třináct kilo.

Co dalšího patří do vašeho cyklu inspirovaného Santinim?
Začala jsem Kropenkou, která je v Savarinu k vidění taktéž. Je z roku 2023. Volně navazuje na centrální půdorys kaple sv. Anny v Panenských Břežanech. Má zhruba osm kilo.

Jaký je technologický postup při výrobě těchto objektů?
Jedná se o tavenou plastiku do sádropískové formy. Nejprve si vytvořím model, který odlévám do silikonové formy, abych si mohla detailně odlévat model z vosku. Vosk zalévám do sádropísku. Poté se horkou párou vytavuje vosk, který se vykape z formy. Zůstane mi kulatá sádrová forma, v níž je přesný reliéf výsledného objektu.

Do něj se začne skládat sklo. Deset dní se pak objekt taví v peci. Do tohoto procesu moc nezasáhnu, a ne vždy se povede. Po vytažení z pece vyndám objekt ze sádry, a mám na něm zhruba dva až tři centimetry skla navíc, s nímž musím počítat kvůli technologiím. Pak už se dám do broušení. Když vybrousím rovinu, a mám ostré hrany, tak ručně flexou brousím čočku. Na tom strávím hodiny a hodiny. Ale broušení mě hrozně baví.

Přitom broušení je náročná disciplína.
Je, mě ale baví si ji osvojovat. Mám kolem sebe ale kolegy, kteří zas umí brilantně něco jiného, a broušení jim vůbec nejde. Je to specifická činnost náročná na přesnost.

Svou instalaci s názvem „Kompulze“ jste ale celou brousila technikou kaménkového broušení. Jak se liší od klasického brusu?
Kaménkové broušení je známé třeba ze sklenic našich babiček. Jedná se o detailní geometrické broušení, které už u nás ovládá hrozně málo lidí. Dříve to byla poměrně rozšířená technika. Dnes sice najdeme spoustu takových broušených předmětů v obchodech se suvenýry, ty ale nejsou broušené ručně a tradiční technikou. To je mi líto. Je to krásná tradice, kterou si postupně osvojuji, a kterou bych ráda zachovala. Já jsem prostě konzervativní, ctím tradiční postupy.

Skleněná kropenka studentky UMPRUM Anny Martinkové byla předávána u příležitosti návštěvy předsedy vlády České republiky Petra Fialy ve Spojených státech amerických v dubnu 2024 jako dar americkému prezidentovi Joe Bidenovi.

U koho jste se tuto techniku učila?
Spojila jsem se s jedním umělcem z Josefova Dolu. Poskytl mi zázemí, a trochu jsem to od něj okoukala. Jinak máme přímo ve škole techniku a Báru Štefánkovou ze sklářské rodiny, jejíž maminka se zabývala kaménkovým brusem celý život. A pak různě sbírám zkušenosti od lidí kolem sebe.

Proč jste se začala věnovat právě sklu?
Vystudovala jsem na střední uměleckoprůmyslové škole design nábytku a interiéru a zaměřovala jsem se na dřevo. I toto řemeslo mě bavilo. Přímý kontakt s materiálem je pro mě nejdůležitější. Ale sklo mě vždy fascinovalo. A hrozně jsem do něj chtěla proniknout. Navíc tady v Česku máme obrovskou sklářskou tradici, a mě fascinují tradiční věci a postupy. Pak jsem šla na stáž do ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler. Poté už jsem se naštěstí odhodlala pro Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a opravdu jsem se v tom našla.

Jaký z výrobků se stal pomyslným odrazovým můstkem vaší kariéry?
Určitě Kropenka, kterou jsem dělala už v prvním ročníku. Tehdy jsem si poprvé zkusila technologii tavené plastiky. Když ji pak Rony Plesl vybral, a premiér Petr Fiala předal během své návštěvy Washingtonu americkému prezidentovi Joe Bidenovi, strhla se lavina.

Fotografie Havla a skleněná kropenka. Fiala zabalil osobní dárky pro Bidena

Na čem momentálně pracujete?
Za dva týdny mám státní zkoušky, takže se teď hodně učím, ale pořád mám nějaké zakázky, které průběžně dodělávám. Tím si uvolňuji hlavu.

Vaše plastika byla umístěna v nově zrekonstruovaném paláci Savarin. Hodila se vám do tohoto prostoru?
Moje díla i palác Savarin jsou zaměřené na barokní architekturu. To, že mohu vystavovat zrovna v takových prostorech je sen. Mám z toho ohromnou radost. I z rekonstrukce paláce, která je velmi citlivě udělaná. Nedávno jsem ale oslovila i přímo Zelenou horu, zda bych u nich plastiku nemohla vystavit, a dostala jsem pozitivní odpověď. Což je skvělé, ta plastika tam prostě patří.

  • Nejčtenější

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium

Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na konkurenčních kanálech mohl vybrat detektivku či zábavu. Ale stačilo jedno...

6. října 2024

Skandální, zakazovaný, cenzurovaný. Teď Caligula šokuje novými scénami

Premium

Helen Mirrenová popsala Caligulu slovy „neodolatelná směs umění a genitálií“. Někde jej rovnou zakázali, někde nejkřiklavější scény vystřihli. Po 45 letech od premiéry se skandální titul vrací do kin...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček

Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní mistrovství převzali mimo jiné Viktor Preiss za činohru a Helena Vondráčková za muzikál. Dojal Alfred...

5. října 2024  9:10,  aktualizováno  21:56

U první role mi změnili jméno a Milena už mi zůstala, vzpomíná Steinmasslová

Premium

Na jaře získala Českého lva za svou dosud poslední filmovou roli milující a oddané matky, která ve filmu Němá tajemství bojuje za svého syna postiženého vážným úrazem mozku. Podařilo se jí také...

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední Simpsonovi? Nový díl seriálu vyděsil diváky a zklamal Toma Hankse

„Poslední díl Simpsonových“ – to se dozvěděli diváci, kteří sledovali úvodní epizodu aktuální řady populárního amerického seriálu. Začátek dílu okamžitě vyvolal bouřlivé reakce na internetu....

1. října 2024  12:54

V dnešní době je složitější být mužem. Moc se to řeší a zkoumá, říká Xindl X

Vysíláme

Na začátku jeho nové desky Fén X stál pocit, že už toho na sedmi předchozích sdělil dost a bude s hudbou dál pokračovat jen na divadle. Nakonec mu ale múzy přály, a tak se Xindl X brzy vydá na...

9. října 2024

Zemřel Nicholas Pryor, zahrál si v Připoutejte se, prosím i Beverly Hills 90210

Americký herec Nicholas Pryor zemřel ve věku 89 let. Diváci si jej můžou pamatovat z komedie Připoutejte se, prosím, ale i seriálu Beverly Hills 90210. Objevil se i ve snímku Riskantní podnik s Tomem...

9. října 2024  10:15

Proč Štěpán Kozub balancuje na hraně? I to prozrazuje v nové knize, slibuje autorka

Letos oslavil teprve 28 let, přesto by jeho životní zkušenosti už dávno vydaly na knihu. Jedna taková právě vychází. Nese podtitul Klaun se zamáčknutou slzou a s hercem ji sepsala novinářka Zuzana...

9. října 2024

Online chaty jsou sexuální fastfood, líčí režisér Laňka. Kvůli filmu je navštívil

Premium

Zatímco jeho první filmy příliš neuspěly, loňským snímkem Spolu režisér David Laňka zabodoval, přestože nevsadil na oblíbený žánr romantické komedie. Ještě temnější je pak jeho letošní film Jedna...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...