Podívejte se na první fotografie zlaté slzy pro EXPO. Rodí se z atomů

  9:50aktualizováno  9:50
Zlatá slza Federika Díaze nazvaná LacrimAu, kterou navrhl pro českou účast na EXPO 2010 v Šanghaji, dostává pevnější obrysy. Mluvilo se o ní zejména v souvislosti s tím, že Česká národní banka odmítla zapůjčit tunu zlata na její zhotovení. Díaz měl náhradní řešení, zlato zakoupila společnost E-Invest.

Zlatá slza Federika Díaze (na snímku) vzniká ve speciálním stroji | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ani ne metr vysoká kapka ještě není hotová a zůstává uzavřená ve speciálním stroji, kde pomocí atomů zlata krystalizuje její tvar. Do Číny by měla odjet ve středu. Celý projekt je ale mnohem rozsáhlejší a nesoustředí se jen na slzu.

Zlatá slza pro mezinárodní výstavu EXPO 2010"Na výstavě EXPO bude skleněná místnost, do níž bude smět vejít jen každý pětistý návštěvník. Ostatní budou experiment pozorovat přes sklo, ten dotyčný je však zevnitř neuvidí," popisuje Díaz projekt.

Vybraný návštěvník dostane na hlavu senzory, které snímají na principu EEG aktivitu mozku. "Slza je jedinou tekutinou, se kterou není možné obchodovat. Krev, mateřské mléko nebo sperma se prodává, slzy ne. Navíc slzy spojují smutek i radost," vysvětluje umělec, proč si zvolil právě tento tvar.

EEG následně vyhodnotí emoce, které člověk při pohledu na slzu cítí, a převede je na vůni. "Pracujeme s pětačtyřiceti různými vůněmi, třeba se santalem nebo růží. A dokážeme velmi přesně určit, jaká vůně se kryje s jakou emocí," dodává Díaz.

Zlatá slza pro mezinárodní výstavu EXPO 2010

Ampulku se "svou" vůní si pak návštěvník, který projde experimentem, z EXPO odnese a bude mu připomínat jeho zážitek. Kromě toho vymyslel komisař výstavy soutěž, kdy budou návštěvníci hádat, kolik zlatá slza skutečně váží.

"Proto nemohu přesně prozradit, jak je vyrobená. Mohu však říct, že jediný kov, který obsahuje, je ryzí zlato," vysvětluje autor.

Podstatnější než soutěž je však symbolický význam použitého materiálu. Vztah ke zlatu totiž odráží stav společnosti, figuruje jako záminka pro války i jako součást symboliky mnoha náboženství.

EXPO 2010

Česko na světové výstavě

Na Světovou výstavu EXPO 2010 v­ Šanghaji se přihlásilo 189 zemí. Akce se koná pravidelně od roku 1851. Státy na ní prezentují své umění i průmyslové výrobky. Hlavním tématem přehlídky, která začne 1. května 2010, bude Lepší město – lepší život.

Česká výprava láká na projekt Plody civilizace. Ten je součástí pavilonu, jehož fasády bude zdobit mapa pražského Starého Města vymodelovaná z hokejových puků.

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v ŠanghajiVizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

Vizualizace českého pavilonu pro Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji

Uvnitř bude originál sochy Jana Nepomuckého, která na Karlově mostě "plní" přání turistů. "Reliéf pod sochou dokazuje, že v době elektronické komunikace a vědecky podložených návodů na štěstí lidé stále vyhledávají něco, co jim může splnit jejich sny. Něco, co nejde koupit za peníze. A­je proto dobré si to právě na ekonomicko-kulturní olympiádě národů připomenout," řekl o zařazení artefaktu do českého pavilonu generální komisař Pavel Antonín Stehlík. V Praze bude po dobu konání Exa vystavena replika.

Více o doprovodném programu ZDE.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Umění z celé Evropy. Prahu čeká první ročník přehlídky Friend of a Friend

FOAF, Polansky Gallery, umělec Botond Keresztesi, The Stone Mixer, 2019

Pražské galerie ode dneška až do neděle hostí výstavy svých zahraničních protějšků v rámci projektu Friend of a Friend....

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Najdete na iDNES.cz