Bídák Žid a frajer Fidel, hlásá plakát. DOX vystavuje dobovou propagandu

  11:48aktualizováno  11:48
Pražské Centrum současného umění DOX vystavuje desítky plakátů, které měly jediný cíl - přesvědčit o své pravdě. Expozice věnovaná ideologické "masírce" mapuje propagandu nejen 20. století.

Plakát s portrétem Fidela Castra je dílem malíře Eduarda Artsrunyana (1963). | foto: repro: Ne Boltai

Během dvacátého století jich byla plná nároží. Propagandistické plakáty provázely lidi od běsů první světové války přes komunistické revoluce až po období studené války. Na jedné straně se brojilo proti bolševikům, na druhé třeba proti mandelince bramborové.

Sto let, během kterých propaganda dosáhla svého vrcholu, představuje výstava v pražském Centru současného umění DOX. Pod názvem Plakát v souboji ideologií 1914-2014 hodlá předvést, jak dominantní ideologie využívaly vizuální média. Začíná dnes a potrvá do 19. května.

Letos v červenci si připomeneme sto let od začátku první světové války. Výstava v DOX pojímá výročí jako příležitost a výzvu k zamyšlení nad sociálními a politickými problémy v širším kontextu soudobých a moderních dějin.

Sověti proti Američanům

Výstava je členěna chronologicky do deseti sekcí vymezených klíčovými historickými událostmi, především válkami. Demonstruje součinnost média propagandy, jakým je plakát, s poselstvím dominantních ideologií, a tím poukazuje na skutečnost, že současná nestabilita společenského systému se odráží i v nestabilitě médií a naopak. Proto může výstava podle tvůrců přispět k diskusi o současných politických otázkách a k celkové mediální i občanské gramotnosti.

Fotogalerie

Hlavním prezentovaným formátem je plakát, výstava však má i přesahy k filmu nebo digitálním médiím. První tři sekce ukazují úzké sepětí válek s rozvojem nacionalismu na jedné straně a se vznikem a upevněním komunistického systému po první a druhé světové válce na straně druhé.

Další část se zaměřuje na období studené války a soutěž mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Sekce věnovaná období po roce 1989 zdůrazňuje specifika transformačního období 90. let včetně působení globalizace. Závěrečná část výstavy naznačuje, jak souvisí vyvíjející se mediální sféra se současnými ideologickými střety.

Výstava vznikla ve spolupráci s předními odborníky a sbírkami, zejména s Moravskou galerií v Brně a se sbírkou Ne boltai! Collection.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zakázali mu vystavovat. Stanislav Kolíbal míří na benátské bienále

Stanislav Kolíbal bude reprezentovat Českou republiku na letošním 58. ročníku...

Po téměř půl století, kdy komunistický režim zakázal po výstavě v Miláně Stanislavu Kolíbalovi vyvážet jeho díla do...

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz