Paříž mluví o krádeži století, cena zcizených děl Picassa a Matisse je nižší

  12:09aktualizováno  16:19
Pařížská policie ráno oznámila, že z Muzea moderního umění města Paříže zmizelo pět děl. Hledají se mimo jiné vzácné obrazy od Pabla Picassa a Henriho Matisse. Jejich celková hodnota byla nejprve odhadnuta na 500 milionů eur, tedy asi 12,5 miliardy korun. Představitel pařížské radnice ale později řekl, že škoda je pod 100 milionů eur.

Francouzský policista ohledává prázdné rámy obrazů před Muzeem moderního umění v Paříži. (20. května 2010) | foto: AP

Podle serveru BBC, který se odvolává na pařížskou policii, se zloději do budovy vloupali v noci ze středy na čtvrtek a odnesli si následujících pět děl.

Zloděj byl ovšem pečlivý a plátna nevyřezal. Rámy njeprve opatrně rozložil a obrazy z nich pečlivě vyjmul.

Fotografie obrazů a technické údaje o nich byly hned po zjištění krádeže prostřednictvím Interpolu rozeslány do všech policejních databází ve světě.

Pablo Picasso - Le pigeon aux petits pois

Pablo Picasso - Le pigeon aux petits pois

Henri Matisse - La pastorale

Henri Matisse - La pastorale

Georges Braque - L'olivier pres de l'Estaque

Georges Braque - L'olivier pres de l'Estaque

Amedeo Modigliani - La femme a l'eventail

Amedeo Modigliani - La femme a l'eventail

Fernand Léger - Nature morte aux chandeliers

Fernand Léger - Nature morte aux chandeliers

Podle strážců bylo jedno sklo ve stěně budovy vyřezáno a zámek na mříži do objektu byl rozlomen.

Podle záznamů bezpečnostních kamer se do muzea vloupal jeden maskovaný člověk. Zda ale byla krádež dílem jen jednoho pachatele, vyšetřovatelé dál zjišťují. Policie celou budovu izolovala, muzeum bylo pro veřejnost uzavřeno. Vyšetřování vede brigáda pro potírání banditismu.

Francouzská média poznamenávají, že vyšetřování podobných případů v minulosti ukázalo, že šlo o krádeže na objednávku pro soukromé sběratele.

Poklady u Seiny

Palais de Tokyo, ve kterém je Muzeum moderního umění města PařížeMuzeum je v jednom ze dvou křídel Tokijského paláce, postaveného ke světové výstavě v roce 1937 na pravém břehu Seiny zhruba proti Eiffelově věži. Má ve svých sbírkách na osm tisíc děl předních mistrů 20. století. Návštěvníci mohou obdivovat obrazy zástupců fauvismu, kubismu, surrealismu či nového realismu. Muzeum se mimo jiné pyšní i údajně největším obrazem na světě La Fée Electricité od R. Dufyho.

Zástupce šéfa kulturního odboru pařížské radnice Christophe Girard řekl, že bezpečnostní systém muzea byl vyřazen z provozu. Předchozí dohady, že tomu tak bylo nebo že systém nefungoval, vyšetřovatelé ani pracovníci muzea nekomentovali.

V rozporu s prvními odhady Girard řekl, že hodnota ukradených obrazů je "pod sto milionů eur". Picassův obraz je podle něho odhadován na 23 a Matissův na 15 milionů eur.

Pařížský starosta Bertrand Delanoë, pod něhož muzeum spadá, v prohlášení uvedl, že ho krádež "zarmoutila a šokovala" a označil ji za "nepřípustný útok na pařížské a světové kulturní dědictví".

Vzkaz zlodějům z muzea: Jste pitomci, obrazy vraťte

Policejní specialisté několikrát upozorňovali na nedostatečnost bezpečnostních opatření ve francouzských, a zvlášť pařížských muzeích.

V posledních měsících bylo ve Francii zaznamenáno několik velkých krádeží uměleckých děl. V lednu například zmizelo z jedné vily na Azurovém pobřeží asi 30 obrazů, mezi nimi i několik od Pabla Picassa a Henriho Rousseaua, krátce předtím byl z muzea Cantini v Marseille ukraden jeden pastel od Edgara Degase, který tam zapůjčilo pařížské muzeum d´Orsay. Loni v létě byl z Picassova muzea v Paříži za bílého dne ukraden malířův skicář s kresbami v hodnotě tři miliony eur.

Picasso překonal rekordy

Za Picassův obraz nahé ženy se zelenými listy padla na úterní dražbě v aukčním domě Christie´s historicky nejvyšší suma. Zájemce totiž po telefonu zaplatil rekordních 106,5 milionu dolarů (2,1 miliardy korun).

Pablo Picasso - Nude Green Leaves, and Bust

Ukradená díla se málokdy podaří najít. Ředitel dalšího muzea sídlícího v Tokijském paláci Pierre Cornette de Saint-Cyr ale v televizi LCI řekl, že s nyní ukradenými obrazy nemůže zloděj nebo zloději nic dělat, a vyzval pachatele k jejich vrácení.

"S těmito obrazy nemůžete nic dělat. Všechny země světa jsou varovány a žádný sběratel není tak hloupý, aby si koupil obraz, který nemůže ukázat jiným sběratelům a který ho může přivést do vězení. Těchto pět obrazů je neprodejných, takže páni zloději, jste pitomci, hned je vraťte," řekl.

Zloději mají nejraději právě Picassa

Že ze sbírek zmizel právě Picasso, nemusí být překvapením. Tvorba španělského umělce patří mezi zloději k nejoblíbenějším. V únoru 2007 zmizely z bytu Diany Widmaierové-Picasso, vnučky věhlasného malíře, dvě díla.

Zloději si tehdy odnesli portréty Maya a la poupee (Maya s panenkou) a Portrait de femme Jacqueline (Portrét Jacqueline). Malíř svou dceru Mayu, kterou mu porodila Marie-Therese Walterová, namaloval v roce 1938. Svou budoucí ženu, Jacqueline Roque, Picasso portrétoval v roce 1961.

Pablo Picasso - Maya s panenkou (1938)

Pablo Picasso - Maya s panenkou (1938)

Pablo Picasso - Portrét Suzanne Blochové

Pablo Picasso - Portrét Suzanne Blochové

Deset měsíců po této krádeži se z muzea umění v brazilském Sao Paulu ztratil Picassův Portrét Suzanne Blochové. Záznam tehdy ukázal, že krádež trvala necelé tři minuty.

Picasso se krade i v Česku. V květnu 1991 byly ze sbírky Národní galerie ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtý byl vystopován v Bavorsku a do galerie byl předán v listopadu 1991 (o krádežích více ZDE).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

Jeden z Coldplay říká svému domu Míly galerie, baví výtvarnici Fürstovou

Míla Fürstová s křídly - motivem z obalu alba Ghost Stories

Její grafiky zdobí galerie po celém světě. Nejvíc se však česká výtvarnice Míla Fürstová proslavila, když před pěti...

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Najdete na iDNES.cz