Paříž mluví o krádeži století, cena zcizených děl Picassa a Matisse je nižší

  12:09aktualizováno  16:19
Pařížská policie ráno oznámila, že z Muzea moderního umění města Paříže zmizelo pět děl. Hledají se mimo jiné vzácné obrazy od Pabla Picassa a Henriho Matisse. Jejich celková hodnota byla nejprve odhadnuta na 500 milionů eur, tedy asi 12,5 miliardy korun. Představitel pařížské radnice ale později řekl, že škoda je pod 100 milionů eur.

Francouzský policista ohledává prázdné rámy obrazů před Muzeem moderního umění v Paříži. (20. května 2010) | foto: AP

Podle serveru BBC, který se odvolává na pařížskou policii, se zloději do budovy vloupali v noci ze středy na čtvrtek a odnesli si následujících pět děl.

Zloděj byl ovšem pečlivý a plátna nevyřezal. Rámy njeprve opatrně rozložil a obrazy z nich pečlivě vyjmul.

Fotografie obrazů a technické údaje o nich byly hned po zjištění krádeže prostřednictvím Interpolu rozeslány do všech policejních databází ve světě.

Pablo Picasso - Le pigeon aux petits pois

Pablo Picasso - Le pigeon aux petits pois

Henri Matisse - La pastorale

Henri Matisse - La pastorale

Georges Braque - L'olivier pres de l'Estaque

Georges Braque - L'olivier pres de l'Estaque

Amedeo Modigliani - La femme a l'eventail

Amedeo Modigliani - La femme a l'eventail

Fernand Léger - Nature morte aux chandeliers

Fernand Léger - Nature morte aux chandeliers

Podle strážců bylo jedno sklo ve stěně budovy vyřezáno a zámek na mříži do objektu byl rozlomen.

Podle záznamů bezpečnostních kamer se do muzea vloupal jeden maskovaný člověk. Zda ale byla krádež dílem jen jednoho pachatele, vyšetřovatelé dál zjišťují. Policie celou budovu izolovala, muzeum bylo pro veřejnost uzavřeno. Vyšetřování vede brigáda pro potírání banditismu.

Francouzská média poznamenávají, že vyšetřování podobných případů v minulosti ukázalo, že šlo o krádeže na objednávku pro soukromé sběratele.

Poklady u Seiny

Palais de Tokyo, ve kterém je Muzeum moderního umění města PařížeMuzeum je v jednom ze dvou křídel Tokijského paláce, postaveného ke světové výstavě v roce 1937 na pravém břehu Seiny zhruba proti Eiffelově věži. Má ve svých sbírkách na osm tisíc děl předních mistrů 20. století. Návštěvníci mohou obdivovat obrazy zástupců fauvismu, kubismu, surrealismu či nového realismu. Muzeum se mimo jiné pyšní i údajně největším obrazem na světě La Fée Electricité od R. Dufyho.

Zástupce šéfa kulturního odboru pařížské radnice Christophe Girard řekl, že bezpečnostní systém muzea byl vyřazen z provozu. Předchozí dohady, že tomu tak bylo nebo že systém nefungoval, vyšetřovatelé ani pracovníci muzea nekomentovali.

V rozporu s prvními odhady Girard řekl, že hodnota ukradených obrazů je "pod sto milionů eur". Picassův obraz je podle něho odhadován na 23 a Matissův na 15 milionů eur.

Pařížský starosta Bertrand Delanoë, pod něhož muzeum spadá, v prohlášení uvedl, že ho krádež "zarmoutila a šokovala" a označil ji za "nepřípustný útok na pařížské a světové kulturní dědictví".

Vzkaz zlodějům z muzea: Jste pitomci, obrazy vraťte

Policejní specialisté několikrát upozorňovali na nedostatečnost bezpečnostních opatření ve francouzských, a zvlášť pařížských muzeích.

V posledních měsících bylo ve Francii zaznamenáno několik velkých krádeží uměleckých děl. V lednu například zmizelo z jedné vily na Azurovém pobřeží asi 30 obrazů, mezi nimi i několik od Pabla Picassa a Henriho Rousseaua, krátce předtím byl z muzea Cantini v Marseille ukraden jeden pastel od Edgara Degase, který tam zapůjčilo pařížské muzeum d´Orsay. Loni v létě byl z Picassova muzea v Paříži za bílého dne ukraden malířův skicář s kresbami v hodnotě tři miliony eur.

Picasso překonal rekordy

Za Picassův obraz nahé ženy se zelenými listy padla na úterní dražbě v aukčním domě Christie´s historicky nejvyšší suma. Zájemce totiž po telefonu zaplatil rekordních 106,5 milionu dolarů (2,1 miliardy korun).

Pablo Picasso - Nude Green Leaves, and Bust

Ukradená díla se málokdy podaří najít. Ředitel dalšího muzea sídlícího v Tokijském paláci Pierre Cornette de Saint-Cyr ale v televizi LCI řekl, že s nyní ukradenými obrazy nemůže zloděj nebo zloději nic dělat, a vyzval pachatele k jejich vrácení.

"S těmito obrazy nemůžete nic dělat. Všechny země světa jsou varovány a žádný sběratel není tak hloupý, aby si koupil obraz, který nemůže ukázat jiným sběratelům a který ho může přivést do vězení. Těchto pět obrazů je neprodejných, takže páni zloději, jste pitomci, hned je vraťte," řekl.

Zloději mají nejraději právě Picassa

Že ze sbírek zmizel právě Picasso, nemusí být překvapením. Tvorba španělského umělce patří mezi zloději k nejoblíbenějším. V únoru 2007 zmizely z bytu Diany Widmaierové-Picasso, vnučky věhlasného malíře, dvě díla.

Zloději si tehdy odnesli portréty Maya a la poupee (Maya s panenkou) a Portrait de femme Jacqueline (Portrét Jacqueline). Malíř svou dceru Mayu, kterou mu porodila Marie-Therese Walterová, namaloval v roce 1938. Svou budoucí ženu, Jacqueline Roque, Picasso portrétoval v roce 1961.

Pablo Picasso - Maya s panenkou (1938)

Pablo Picasso - Maya s panenkou (1938)

Pablo Picasso - Portrét Suzanne Blochové

Pablo Picasso - Portrét Suzanne Blochové

Deset měsíců po této krádeži se z muzea umění v brazilském Sao Paulu ztratil Picassův Portrét Suzanne Blochové. Záznam tehdy ukázal, že krádež trvala necelé tři minuty.

Picasso se krade i v Česku. V květnu 1991 byly ze sbírky Národní galerie ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtý byl vystopován v Bavorsku a do galerie byl předán v listopadu 1991 (o krádežích více ZDE).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Výstava předvádí Japoncům, jak Alfons Mucha ovlivnil komiksový styl manga

Z výstavy Timeless Mucha: Mucha to manga - the magic of line

Co má společného český secesní malíř Alfons Mucha s japonským komiksem, ukazuje velká výstava, která od letošního...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz