OHLASY: Kaplický předběhl dobu, podle Vávry byl věrozvěstem

  12:32aktualizováno  15:53
Odbornou veřejnost náhlé úmrtí světoznámého architekta Jana Kaplického zaskočilo. Ti, kteří jeho dílo komentují, jej považují za vizionáře svého oboru, který předběhl dobu. Nicméně najdou se i negativní hlasy.

Jan Kaplický podlehl srdečním potížím v den, kdy se mu narodila dcera. | foto: Jiří Koťátko

"Kaplický byl kolega, kterého ctím a který získal uznání ve světě. Svojí architekturou předběhl dobu. Samozřejmě je velká škoda, že odešel," řekl předseda Obce architektů Oleg Haman, kterého iDNES.cz zastihl na jednání v Paříži.

Na dotaz, které z jeho děl má nejraději či za které si ho nejvíc váží, nemusel dlouze přemýšlet. "Mně osobně se líbí kriketový klub Lord´s Media Center a soutěžní návrh budovy knihovny v Paříži. A co týče české knihovny, byl jsem jednoznačně pro," dodal.

Jan Kaplický - všechny články

Právě Národní knihovna je hlavním klínem, který se zarazil mezi dvěma póly architektů. "Kaplický porušil soutěžní podmínky a jeho vystupování v České republice mi nepřipadalo adekvátní. Návrh jeho knihovny se mi nelíbil, považuji ho za úlet," uvedla Renata Vrabelová z brněnského Centra architektury.

Podívejte se na Kaplického stavby

Kaplického nový projekt - Rejnok"Myslím si, že tvary v architektuře mají mít skrytý, zastřený význam. Musí to tam být. Pak už je jedno, jestli někdo omdlí nebo se naštve. Myslím, že největší urážka je, když někdo řekne, že ta architektura není ´sexy´." Tak znělo jedno z tvůrčích kréd Jana Kaplického. A v naprosté většině své tvorby se jej skálopevně držel.

Kladné hlasy ovšem převažují. Architekt David Vávra, který patří k fanouškům Kaplického návrhů, řekl: "Byl architektem-věrozvěstem, takoví nemají příliš realizací, pracují 'do šuplíku', ale jejich práce je v tomto směru velmi přínosná."

Lukeš a Kaplický

Vyjádření historika architektury Zdenka Lukeše najdete v audiogalerii.

"S novátorskými díly se obecně ztotožňuje velmi málo lidí. Tady se ale polovině lidí, kteří se k návrhu vyjadřovali, ta práce líbila," dodal.

Historik architektury Zdeněk Lukeš připomněl Kaplického neoficiální přednášky, kterými oslovoval především mladou generaci. "Byl vizionářem," poznamenal.

"Ačkoliv navenek to vypadalo, že spolu máme neshody, respektovali jsme se. Práce Jana Kaplického si velmi vážím," uvedl ministr kultury Václav Jehlička na internetových stránkách svého úřadu.

Jiřičná: Pohroma postihla dva nejšťastnější lidi světa

Eva Jiřičná"Zprávu jsem se dozvěděla z České televize, která mi volala v půl jedenácté večer. Byl to šok, zasáhlo mě, jak velká životní katastrofa to je. První myšlenka patřila jeho ženě, která leží v porodnici, právě Janovi porodila dítě a zůstala s ním sama. Napadlo mě, jak je možné, že taková pohroma postihne dva nejšťastnější lidi světa," řekla iDNES.cz architektka Eva Jiřičná.

"Druhá věc, která mi vhání slzy do očí, je to, že o smrti svého otce ještě neví jeho syn Josef a někdo mu to bude muset říct. Moc na něj myslím a ráda bych také tímto prostřednictvím vyjádřila hlubokou soustrast Janově ženě," dodala. "Po odborné stránce je to samozřejmě velká ztráta, ale mě Janova smrt zasáhla hlavně lidsky," zdůraznila.

KOMENTÁŘE POLITIKŮ

Miloslav Vlček"Je to jméno, které je už dnes natrvalo zapsáno v historii světové architektury. Škoda, že jeho dílo nenašlo u nás dostatek pochopení. Invence a umělecká odvaha Jana Kaplického zřejmě překračovala rámec naší současnosti," řekl k úmrtí architekta předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Pavel BémBěhem noci reagoval i pražský primátor Pavel Bém, hlavní odpůrce Národní knihovny na Letné. "Mohu vyjádřit pouze hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodině a příbuzným," napsal pro server Aktuálně.cz v SMS zprávě.

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)Po zasedání grémia ODS soustrast pozůstalým vyjádřil premiér Mirek Topolánek. Účast ministrů na pohřbu nechá na jejich individuálním rozhodnutí.

Zdroj: ČTK

S velkým smutkem zprávu přijala i kancelář Future Systems, v níž Kaplický působil spolu s bývalou ženou Amandou Levete. Architektka se k události zatím nevyjádřila. "Oficiální prohlášení chystáme," sdělila její osobní asistentka Laura Monkmanová.

Smutek na portálu Facebook

Náhlé úmrtí patrně nejdiskutovanějšího českého architekta současnosti také okamžitě iniciovalo vznik samostatné stránky na populárním komunitním serveru Facebook. Její tvůrci profil nazvali Vzdávám hold Mistrovi Kaplickému a chci, aby v Praze stála jeho knihovna.
 
Za necelý den jejího fungování se k ní přidalo přes dva a půl tisíce návštěvníků portálu. "Pana Kaplického je škoda, stejně jako knihovny. Ach ti čecháčci," píše se v diskusi, ve které členové komunity vyjadřují lítost nad Kaplického smrtí stejně jako kondolence jeho rodině.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Najdete na iDNES.cz