OHLASY: Kaplický předběhl dobu, podle Vávry byl věrozvěstem

  12:32aktualizováno  15:53
Odbornou veřejnost náhlé úmrtí světoznámého architekta Jana Kaplického zaskočilo. Ti, kteří jeho dílo komentují, jej považují za vizionáře svého oboru, který předběhl dobu. Nicméně najdou se i negativní hlasy.

Jan Kaplický podlehl srdečním potížím v den, kdy se mu narodila dcera. | foto: Jiří Koťátko

"Kaplický byl kolega, kterého ctím a který získal uznání ve světě. Svojí architekturou předběhl dobu. Samozřejmě je velká škoda, že odešel," řekl předseda Obce architektů Oleg Haman, kterého iDNES.cz zastihl na jednání v Paříži.

Na dotaz, které z jeho děl má nejraději či za které si ho nejvíc váží, nemusel dlouze přemýšlet. "Mně osobně se líbí kriketový klub Lord´s Media Center a soutěžní návrh budovy knihovny v Paříži. A co týče české knihovny, byl jsem jednoznačně pro," dodal.

Jan Kaplický - všechny články

Právě Národní knihovna je hlavním klínem, který se zarazil mezi dvěma póly architektů. "Kaplický porušil soutěžní podmínky a jeho vystupování v České republice mi nepřipadalo adekvátní. Návrh jeho knihovny se mi nelíbil, považuji ho za úlet," uvedla Renata Vrabelová z brněnského Centra architektury.

Podívejte se na Kaplického stavby

Kaplického nový projekt - Rejnok"Myslím si, že tvary v architektuře mají mít skrytý, zastřený význam. Musí to tam být. Pak už je jedno, jestli někdo omdlí nebo se naštve. Myslím, že největší urážka je, když někdo řekne, že ta architektura není ´sexy´." Tak znělo jedno z tvůrčích kréd Jana Kaplického. A v naprosté většině své tvorby se jej skálopevně držel.

Kladné hlasy ovšem převažují. Architekt David Vávra, který patří k fanouškům Kaplického návrhů, řekl: "Byl architektem-věrozvěstem, takoví nemají příliš realizací, pracují 'do šuplíku', ale jejich práce je v tomto směru velmi přínosná."

Lukeš a Kaplický

Vyjádření historika architektury Zdenka Lukeše najdete v audiogalerii.

"S novátorskými díly se obecně ztotožňuje velmi málo lidí. Tady se ale polovině lidí, kteří se k návrhu vyjadřovali, ta práce líbila," dodal.

Historik architektury Zdeněk Lukeš připomněl Kaplického neoficiální přednášky, kterými oslovoval především mladou generaci. "Byl vizionářem," poznamenal.

"Ačkoliv navenek to vypadalo, že spolu máme neshody, respektovali jsme se. Práce Jana Kaplického si velmi vážím," uvedl ministr kultury Václav Jehlička na internetových stránkách svého úřadu.

Jiřičná: Pohroma postihla dva nejšťastnější lidi světa

Eva Jiřičná"Zprávu jsem se dozvěděla z České televize, která mi volala v půl jedenácté večer. Byl to šok, zasáhlo mě, jak velká životní katastrofa to je. První myšlenka patřila jeho ženě, která leží v porodnici, právě Janovi porodila dítě a zůstala s ním sama. Napadlo mě, jak je možné, že taková pohroma postihne dva nejšťastnější lidi světa," řekla iDNES.cz architektka Eva Jiřičná.

"Druhá věc, která mi vhání slzy do očí, je to, že o smrti svého otce ještě neví jeho syn Josef a někdo mu to bude muset říct. Moc na něj myslím a ráda bych také tímto prostřednictvím vyjádřila hlubokou soustrast Janově ženě," dodala. "Po odborné stránce je to samozřejmě velká ztráta, ale mě Janova smrt zasáhla hlavně lidsky," zdůraznila.

KOMENTÁŘE POLITIKŮ

Miloslav Vlček"Je to jméno, které je už dnes natrvalo zapsáno v historii světové architektury. Škoda, že jeho dílo nenašlo u nás dostatek pochopení. Invence a umělecká odvaha Jana Kaplického zřejmě překračovala rámec naší současnosti," řekl k úmrtí architekta předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.

Pavel BémBěhem noci reagoval i pražský primátor Pavel Bém, hlavní odpůrce Národní knihovny na Letné. "Mohu vyjádřit pouze hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodině a příbuzným," napsal pro server Aktuálně.cz v SMS zprávě.

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)Po zasedání grémia ODS soustrast pozůstalým vyjádřil premiér Mirek Topolánek. Účast ministrů na pohřbu nechá na jejich individuálním rozhodnutí.

Zdroj: ČTK

S velkým smutkem zprávu přijala i kancelář Future Systems, v níž Kaplický působil spolu s bývalou ženou Amandou Levete. Architektka se k události zatím nevyjádřila. "Oficiální prohlášení chystáme," sdělila její osobní asistentka Laura Monkmanová.

Smutek na portálu Facebook

Náhlé úmrtí patrně nejdiskutovanějšího českého architekta současnosti také okamžitě iniciovalo vznik samostatné stránky na populárním komunitním serveru Facebook. Její tvůrci profil nazvali Vzdávám hold Mistrovi Kaplickému a chci, aby v Praze stála jeho knihovna.
 
Za necelý den jejího fungování se k ní přidalo přes dva a půl tisíce návštěvníků portálu. "Pana Kaplického je škoda, stejně jako knihovny. Ach ti čecháčci," píše se v diskusi, ve které členové komunity vyjadřují lítost nad Kaplického smrtí stejně jako kondolence jeho rodině.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz