Každý může mít doma originál a ještě pomoct seniorům

  16:48aktualizováno  16:48
Projekt nazvaný Young Real Art hodlá přinést umění do bytů. A s blížícími se vánočními svátky nabízí i bonus. Koupí obrazu lze totiž podpořit také charitu.

Jan Heres, Náplavka 2 | foto: Young Real Art

Byly doby, kdy vlastnictví originálního obrazu patřilo k bontonu. To, že dodnes nacházíme na půdách po předcích plátna mezitím proslavených malířů, není náhoda. V posledních letech obrazy nahradily jejich reprodukce či rovnou plakáty z nábytkových řetězců a z našich bytů se tak stávají "showroomy" jako z katalogů.

Fotogalerie

Internetový obchod s originálními díly mladých výtvarníků funguje na adrese youngrealart.com od konce září. V nabídce má především tvorbu čerstvých absolventů českých a slovenských uměleckých akademií. I díky tomu se zde dají pořídit zajímavé kousky za nevelké peníze. E-shop se dělí do kategorií maleb, kreseb, grafik a rubriky "ostatní", která obsahuje fotografie vytvořené pomocí camery obscury, koláže nebo lepené reliéfy z plastu.

Když se obrazy kupí

Nejmenší malby, jako je třeba akvarel Prokopské údolí od Jana Herese, jsou k mání za tři tisíce korun. Mezi nejdražší položky patří triptych olejomaleb na plátně Moc, Nemoc a Pomoc. Každý z obrazů Filipa Švehly má rozměr 140 na 190 centimetrů a celý triptych vyjde na 75 tisíc korun. Levněji pochopitelně vycházejí kresby či originální grafiky.

"Nápad na projekt vznikl už za dob mých studií na AVU, kdy jsem se spolužáky řešila zásadní problém - obrazy se kupily ve škole či v ateliérech, většina studentů pracovala po nočních brigádách a vydělávala si na materiál, výstavy a studium, ovšem samotný prodej obrazů byl spíše výjimečný přivýdělek," říká spoluzakladatelka on-line prodejní galerie Jana Laštovka. "Zároveň chceme pomoci na druhé straně i vytíženým lidem, kteří by si rádi nějaký obraz domů pořídili, ale nevědí, jak na to, a nemají příliš času k hledání a obcházení galerií," doplňuje Nora Eckhardtová, druhá zakladatelka projektu.

Logo projektu Young Real Art

Logo projektu Young Real Art

A Young Real Art skutečně funguje podobně jako e-shop třeba s oblečením nebo elektronikou. Vyberete si dílo, které se vám líbí. K dispozici jsou i poměrně detailní náhledy nebo ukázka, kolik prostoru bude obraz zabírat na zdi. Po zaplacení přes internet vám zvolený obraz přijde poštou. Každý zákazník má také právo zakoupené zboží do dvou týdnů vrátit, pokud mu nevyhovuje.

Stoupající návštěvnost stránek i prodané obrazy podle autorek projektu ukazují, že jde o koncept, který na českém trhu chyběl. A proto přichází Young Real Art s novinkou. Z každého prodaného díla půjde pět procent na konto Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci, která umožňuje seniorům žít doma. Každý z kupujících tak kromě originálního díla získá navíc i dobrý pocit z prospěšného obdarování (aniž by se změnila původní cena obrazu).

Dobrodružná příležitost

"On-line galerie s díly mladých umělců. Co k tomu dodat? Skvělý nápad. Dávat prostor nadějným talentům, ukázat lidem, že každý může mít originál, protože každý člověk je originál. A o to víc mě těší, že se zakladatelky projektu Young Real Art rozhodly podporovat moji nadaci," říká Kuchařová, známá top modelka a někdejší Miss World. "Galerii přeji mnoho úspěchů, ať se rozrůstá její portfolio umělců i množství spokojených zákazníků, kteří chtějí být originální," dodává.

U zrodu on-line galerie stál i známý český konceptuální umělec a pedagog Jiří Kovanda, který se nyní rozhodl stát jejím oficiálním patronem. "Vzhledem ke svému zacílení se mi činnost Young Real Art jeví jako nanejvýš prospěšná. A to pro všechny zúčastněné," říká. Studentům a čerst­vým absolventům uměleckých škol podle něj skýtá nejen důležitou možnost vykročení ze školních ateliérů do běžného uměleckého provozu, ale hlavně mohou bezprostředně zakusit, jak trh s uměním může fungovat. "A pro případné zájemce o umění se otevírá 'dobrodružná' příležitost objevovat nové tváře a tak jim pomáhat a podporovat je při jejich prvních krocích mimo 'bezpečí' školních zdí," míní.

Young Real Art také připravuje pro své zákazníky pravidelně akce typu týden poštovného zdarma, slevy v případě nákupu více obrazů od jednoho umělce a podobně. Pro budoucnost se uvažuje o zařazení zahraničních studentů vedle již zahrnutého Slovenska.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

OBRAZEM: Duševní lázně i tržiště. Výstava představí díla mladých architektů

Z výstavy Olověný Fuchs f kleci (2019)

Studenti tří českých škol architektury, jmenovitě z Liberce, Brna a Ostravy, spojili síly a představují se v rámci...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz