Dílo Josefa Šímy Země s vyvolávací cenou 10 milionů korun bylo součástí aukce, která nese i charitativní rozměr. Část výtěžku z jeho prodeje, konkrétně 3 miliony korun, poputuje na podporu mladých umělců. Tyto prostředky budou rozděleny mezi Akademii výtvarných umění v Praze, Fakultu výtvarných umění VUT v Brně a Fakultu umění Ostravské univerzity.
Olej Země je největším obrazem, který Šíma namaloval. Obraz představuje vrchol umělcovy druhé tvůrčí etapy, kterou zahájil po několikaleté odmlce v padesátých letech 20. století. Obraz se vyznačuje charakteristickými rysy Šímovy poválečné tvorby, jemnou barevností, abstrahovanou formou a hlubokou metafyzickou dimenzí. Dílo původně bylo v majetku pařížského sběratele umění a galeristy Paula Facchettiho.
Dosavadní tuzemský i světový rekord Josefa Šímy dosud držel obraz s názvem Vejce (Rovnováha, MZ či ML). V roce 2018 se prodal na aukci v Praze zhruba za 36 milionů korun.
Šíma nebyl jediným umělcem, jehož dílo se na nedělní aukci Galerie Kodl vydražilo za dosud nejvyšší cenu. Obraz Žně, za který nový majitel zaplatil 11,52 milionu korun, překonal dosavadní aukční maximum Otakara Kubína. Nový rekord má i Josef Lada, jehož práce na papíře s názvem Hastrman našla nového majitele za 10,2 milionu korun. V novém autorském rekordu se prodal rovněž obraz Václava Špály Peřeje na Orlici, za který kupec zaplatil 13,2 milionu Kč.
Nejdražším v aukci prodaným obrazem v Česku je olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí). Letos v dubnu se prodala v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun i s aukční přirážkou. Do té doby držel rekord českých aukčních síní Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun.
Součástí aukce byla i další mistrovská díla světového významu, například Mette spící na sofa od Paula Gauguina s vyvolávací cenou 12 milionů korun, dále díla impresionistů Pierra-Augusta Renoira či Jeana-Baptista Camilla Corota.
Dvojice od Filly se vydražila za 25,2 milionu. Na Žofíně nabízeli české unikáty |
Podzimní aukční den připomíná také 35. výročí založení Galerie Kodl a první porevoluční aukce výtvarného umění v Československu. „Za poslední dekádu jsme svědky obrovského rozmachu na aukčním trhu a překonání řady autorských rekordů,“ říká Martin Kodl, spolumajitel galerie. „Jsme hrdí, že můžeme prezentovat jak historické klenoty, tak současnou tvorbu. A také jsme splnili sen – překonali jsme magickou hranici 100 milionů korun s dílem českého autora,“ dodává.
Aukce byla přístupná také online přes portál Artslimit.com. Kromě historických a moderních děl nabízela i sochařské skvosty, například plastiky od Ronyho Plesla, Martina Janeckého nebo Jaroslava Róny.
Charitativní rozměr akce zahrnuje podporu nejen mladých umělců, ale i projektů jako pomoc Národnímu parku České Švýcarsko nebo činnosti Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Aukční den tak je nejen oslavou umění, ale i příležitostí podpořit budoucí generace.