Diskuse k článku

Nespokojený Knížák: teď s Koudelkou

Je možné, aby galerie roky připravovala retrospektivu světoznámému umělci a hned v den jejího otevření se od ní distancovala? Ano. Stalo se v Praze, ve Veletržním paláci patřícím Národní galerii s retrospektivou fotografa Josefa Koudelky. Minulý čtvrtek se konala k této výstavě tisková konference. Její kurátor Tomáš Vlček, ředitel Sbírky moderního a současného umění ve Veletržním paláci, na ní Koudelku zahrnoval superlativy. „Jak je možné mít kritický odstup k Josefu Koudelkovi, když se jeho fotografie staly součástí našeho života?“ pravil například. O den později bylo vše jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mirek Vojacek

Nikdo neni prorokem (ani v NG)
Pratele... Milan Knizak je velmi rozporuplnou osobnosti diky sve schopnosti vyvolavat zaporne reakce. Musim vsak rici, ze jsem ho zazil jako rektora AVU a mohu vas ubezpecit, ze je to clovek s obrovskymi organizacnimi schopnostmi a velkym rozhledem a inteligenci. Nikdy za dobu studia se nestalo, ze by zasahoval on z pozice rektora do vytvarnych zameru nas klasickych maliru. Obavam se, ze prilis podlehame jednostrannym nazorum prezentovanym v tisku. Neprijde vam divne, ze vsude ctete jen jeho kritiku? Neni divne, ze nejsou otiskovany clanky, ktere se na dane problemy divaji opacne? Protoze znam trochu zakulisi vsech techto sporu vim, ze prave opozice vuci Milanovi Knizakovi ma v redakci nejen tohoto deniku sve lidi. Proto se asi nikdy nedozvite jine informace a proto mate moznost soudit jen podle jejich nazoru. Napadne mi to pripomina nestrannost televize NOVA.
0/0
25.11.2002 10:35

zab

Re: Nikdo neni prorokem (ani v NG)
Omyl, milý pane. Právě že jeho názorů si můžeme užít do sytosti. Jak jsem napsal níže, nechápu, proč mám odpovědi na jakékoli problémy očekávat od mentorsky chytrého Knížáka. V některých obdobích se objevoval až třikrát v diskusních pořadech na všech českých televizích v jednom-dvou dnech.Jako první a asi jediný host Kotle byl pozván ne jako odborník na kulturu, ale jako ředitel NG komentoval politickou situaci (?).Jeho názory si neodepřel ani tak výborný pořad, jako byl Big-beat i s ukázkami jeho kapely Aktual. Přitom, jestli to byla kapela, tak rozhodně ne big-beat.Nevím, který z ředitelů institucí se zúčastňuje pořadů typu V pravé poledne či Partie.To jsou jenom některé z příkladů. Takže zrovna tohle Vám , pane Vojáčku, jaksi nežeru.
0/0
25.11.2002 11:03

Mirek Vojacek

Re: Re: Nikdo neni prorokem (ani v NG)
Muzeme o tom diskutovat, muzeme se o tom i prit, ale to je asi tak vsechno co muzeme, pane Nepodepsany:o)) Knizak je i pres vsechny stekajici psi profesional na svem miste, ktery konecne vytahl NG z balastu neschopnosti. A prave, ze se o ni ted diskutuje je jedine dobre, protoze se stala stredem pozornosti. Pochybuji, ze jste se vice zajimal o tuto organizaci pred jeho nastupem do funkce. Vite napriklad, kdo byl rektorem AVU po Knizakovi???
0/0
25.11.2002 12:50

zab

Re: Re: Re: Nikdo neni prorokem (ani v NG)
No nevím, máte to nějaké zmatené. Spojujete AVU s NG. Ale k tomu AVU: jednou jsem viděl v TV pořad, kdy mu (MK) jistý student položil otázku, jestli si pamatuje na to, jak ho ze studií nechal vyloučit z důvodu neshody názorů. Pan Knižák se zachoval podle svého: odmítl se s ním vůbec bavit. Já mám právě pocit, že pan Knížák bude profesionál na svém místě i kdyby řídil Mlékárnu Kunín. Určitě by tamním pracovníkům vymyslel odpovídající model slavnostního oděvu tak, aby to odpovídalo vážnosti podniku. Tak jako se mu to povedlo v AVU.Nesleduji AVU,nemám důvod. Sleduji dráhu pana Knížáka. A přes mé počáteční sympatie se svou arogancí a nabubřelostí o moji přízeň připravil. K NG : možná se o ní mluví tolik proto, že se tam stává nějak mnoho afér.Jestli jste tolik spokojen s fungováním této instituce, připomenu Vám naprostý nezájem, informační nicotu a nezvládnutý konkurs na bienále současného umění 2003. Fiasko letošního pavilonu v Benátkách je též dílem NG. Za NG si dosaďte, koho chcete
0/0
25.11.2002 15:06

zab

Knížák
Pan Knížák mě fascinuje.Je to umělec s neobyčejnými schopnostmi a širokým záběrem. Ve svých pravidelných několik let trvajících fejetonech v Reflexu a častých článcích v jiných tiskovinách mě neustále přesvědčuje o své genialitě.Suverénně recenzuje divadelní hry a neváhá zkritizovat balet či operu. Stal se spisovatelem,hudebníkem,skladatelem,politikem,recenzentem,učitelem,ředitelem, členem Rady, moderátorem atd.,to vše současně. Ve svých fejetonech neustále nabádá k pokoře a úctě k druhým,ke skromnosti a nesmírně ho rozčiluje nekompetentnost. Přitom však jako zřejmě světová rarita působil se středoškolským vzděláním jako rektor AVU.Akademický titul mu byl věnován. Ač hudebník, přiznává, že neovládá žádný hudební nástroj. Ač skladatel symfonie, přiznává, že ji ještě nikdo neslyšel. V televizních diskuzích uváděný jako politik, ovšem bez politické příslušnosti a bez funkce. Ač nestranný politický glosátor, dvakrát neúspěšný parlamentní kandidát za ODS i přes obrovskou mediální kampaň. Ač skromný, v minulém období připouští, že by funkci prezidenta tedy vzal.Ač disident, bez problémů je bolševikem pouštěn do USA a NSR.V knize od J. Hutky se dozvídáme, že Knížáka mezi sebe nikdy nevzali, ač se o to snažil.Jako důvod uvádí J.H.něco o plagiátorech.P. Knížák se neváhá podepsat ve své skromnosti pod články typu Jsem geniální umělec.Poté, co nás udivuje svými dobře placenými služebními cestami po celém světě nám doporučuje stávit dovolenou na dvorku, jako obrana proti nesmyslné touze po slunci a moři(Reflex 2001)...Je toho rozhodně mnoho rozporuplného v osobnosti p. Knížáka. Je to přitom pořád jenom ředitýlek jakési instituce, kterých je v naší zemi stoh. Dost dobře nechápu mediálnost jeho osoby už z důvodu morálních a všeodborných kvalit tohoto individua.
0/0
25.11.2002 9:52

king

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
25.11.2002 9:33

TomasTak

Re: příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
PRO REDAKCI: Kde najdu Váš seznam nepřípustných výrazů, abych se vyvaroval toho, že můj příspěvěk bude vyhozen.
P.S. Slovo prdel (ve smyslu sranda) a prdel (ve smyslu části těla) mohu používat nadále?
0/0
9.1.2003 8:17

Fogo nefogo

Asi se nam uz pomatl.... on to je uz dlouhodoby proces, a kdyz uz si clovek mysli, ze se malicko ustalil, tak vzdycky prijde s nejakym bonbonkem. Naprosto souhlasim s nazorem, ze jako extravagantni umelec (jak se sam nazyva) nema byt v cele instituce typu NG. Proc napriklad nevede umelecko-kricky casopis K-kontra???
0/0
25.11.2002 9:00

JFL

Také ho nemám rád, ale...
nechal bych ho žít a ať si o sobě myslí, co sám chce. Každej jsme nějakej. Neštěstí je, že je v této funkci. Viním ale ty, kdo jej přes ty jeho vlastnosti do této funkce dosadili. Samozřejmě je v tom kamarádšoft a peníze a asi to co on na koho věděl a nemohli mu proto odmítnout. Tam bychom měli zaměřit svůj hněv. To stejné platí i o mnoha dalších podivných lidech lidech v různých funkcích  funkcích. Demokracie je, bohužel stejný idealismus jako komunismus. Jen v bleděmodrém.....
0/0
25.11.2002 8:33

Dana

Křižák a důchod ? Najivo.
Pan Křežák od nás vypudil již mnoho významných umělců. Je arogantní a co sám nestvoří neuznává. A důchod ? Jak je Vám jistě známo, do důchodu se chodí z těchto institucí velmi, velmi pozdě. A taky proč ? Má vysoký příjem, nic nedělá jen se občas zviditelní a ještě k tomu se cítí bohem. Pan Křežák je velmi nesnesitelný, arogantní a je přesvědčen, že když se pohybuje mezi mladými sám na stará kolena hcytne mládá jako chřipku. Ale zatím chytil jen opožděnou pubertu ale ta se na stáří prý vrací sama.
0/0
25.11.2002 7:17

Dana

Křižák a důchod ? Najivo.
Pan Křežák od nás vypudil již mnoho významných umělců. Je arogantní a co sám nestvoří neuznává. A důchod ? Jak je Vám jistě známo, do důchodu se chodí z těchto institucí velmi, velmi pozdě. A taky proč ? Má vysoký příjem, nic nedělá jen se občas zviditelní a ještě k tomu se cítí bohem. Pan Křežák je velmi nesnesitelný, arogantní a je přesvědčen, že když se pohybuje mezi mladými sám na stará kolena hcytne mládá jako chřipku. Ale zatím chytil jen opožděnou pubertu ale ta se na stáří prý vrací sama.
0/0
25.11.2002 7:17

Jan Pažout

Kdy půjde Milan Knížák do důchodu?
Pan Knížák opět dokazuje starou zkušennost, že umělci bývají špatnými manažery. Své subjektivní pocity, na něž má ostatně jako každý umělec právo, prosazuje prostřednictvím instituce, která by měla zachovávat důstojný odstup a nadhled. Extroverce, exhibicionismus a sebestřednost jsou špatné vlastnosti ředitele významné galerie. Kdy půjde Milan Knížák do důchodu?
0/0
24.11.2002 18:26

Pažout

Re: Kdy půjde Milan Knížák do důchodu?
Pan Knížák je výborný manažer. Konečně po letech srabu udělal z NG světovou instituci a hlavně ucpal většinu černých děr, kam tekly miliony. Vyhodil nefachčenky, kteří si udělali z NG dojnou krávu. A ti mu to nemohou zapomenout za pomocí úplatných novinářů. Běžte se podívat do NG zvláště do Veletržního paláce. A srovnejte s tím, co tam bylo dříve. Potom suďte a neopakujtety hřbitovní novinářské latríny.
0/0
25.11.2002 9:02

Mirek Vojacek

Re: Re: Kdy půjde Milan Knížák do důchodu?
Bohuzel sve uplatne postkomunisticke posluhovace maji vsude, i v CT. Je pravidlem, ze velmi kvalitni porady mapujici vyvoj vytvarne kultury u nas lezi u ledu nekolik let nez je zacnou velmi neochotne vysilat a delaji vse proto, aby kdyz us se vysilaji, je nikdo nevidel. Tak je presunou na pulnoc a podobne. Na takove pseudosvazacke kadry plati jen Knizak.
0/0
25.11.2002 13:12

Najdete na iDNES.cz