Národní divadlo už Entropu Davida Černého nechce, jiní ano

  12:38aktualizováno  12:38
Nemine den, aby se pod obří skládačkou Entropa Davida Černého a jeho kolegů nezastavily desítky fotografujících lidí. Stala se z ní povinná zastávka takřka každého Čecha v Bruselu, viděli ji všichni ministři, čeští i zahraniční, kteří do budovy pravidelně jezdí.

Entropa | foto: iDNES.cz

Lidé si v Bruselu prohlížejí provokativní plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého (12. ledna 2009)Dnes pod ní bude sedět a procházet několik set novinářů, kteří budou sledovat dvoudenní summit šéfů 27 zemí. Co chvíli je drobně vyruší jekot z Draculova strašidelného hradu, totiž z Rumunska, nebo zvuk irských dud. A tak to bude do konce června, kdy ji vystřídá švédský umělecký kousek. Zatím je v utajení, ale těžko půjde o větší provokaci. Co však bude s českou plastikou, která vzbudila tolik emocí?

Původní návrh pověsit ji na budovu Nové scény Národního divadla právě padl. "My do toho v tuto chvíli nejdeme, protože se chceme plně soustředit na rekonstrukci Nové scény a transformaci Laterny magiky a spojení s Národním divadlem. To by bylo s Entropou v rozporu," popsal MF DNES výsledek jednání mezi divadlem a ministerstvem kultury vedoucí produkce Národního divadla Štěpán Kubišta. V polovině ledna divadlo v zavěšení Entropy nevidělo problém. To však bylo ještě před odhalením mystifikace.

Atmosféra šarády z ledna, kdy Černý prozradil, že pro karikatury evropských zemí nenašel evropské umělce, ale jen pár svých kolegů, odezněla. Zůstává spíše pobavení.

Výtvarník David Černý odpovídá na dotazy novinářů při slavnostním představení plastiky Entropa v Bruselu (15. ledna 2009)David Černý (41), který je jediným majitelem práv k dílu, ohledně prodeje vtipkuje: "Beru nabídku od 15–25," odpověděl. Z jeho slov však není jasné, jestli mluví o milionech, nebo o věkové hranici pohledných dívek. "Hledám si nevěstu, které bych Entropu věnoval jako svatební dar," dodal výtvarník.

Vážného kupce asi zatím nemá. A dostat dobrou cenu v době ekonomické krize bude těžší. Že by Entropu, na kterou přispěl 10,3 milionu korun těžařský kolos NWR podnikatele Zdeňka Bakaly, musel schovat do garáže, však nehrozí.

Alexandr VondraNa mluvčí Alexandra Vondry, vicepremiéra a ministra pro evropské záležitosti, se obrátila jedna galerie, která měla zájem. "Odkázala jsem je na Davida Černého," popsala Michaela Jelínková. Další zájemce, ale možná tentýž, oslovil ministerstvo kultury. Je jím Berardo Foundation, nadace druhého nejbohatšího podnikatele v Portugalsku. Jeho jmění odhaduje magazín Forbes na miliardu dolarů. Kromě toho, že spekuluje s akciemi, investuje do moderního umění. Koupě ale určitě není dohodnutá, protože Isabel Soares Alvesová, která má na starosti sbírky nadace, o Entropě zatím neví.

Stanislav BernardČeští podnikatelé jsou sdílnější. "Entropu vnímám dobře, zájem o ni bychom v principu měli. Zatím je čistě hypotetický, záleželo by na podmínkách," odpověděl na dotaz podnikatel Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru z Humpolce.

"Když budou zajímavé podmínky, sem s ní!" reagoval podobně Vladimír Kovář, zakladatel a šéf společnosti Unicorn. Naopak Radim Jančura, majitel Student Agency, by si ji nepořídil, i když se mu líbí. "Je to dobrý počin, dokázal provokovat a upoutat. Náš národ by měl občas trochu zakřičet, že jsme tady. V Bruselu plastika splnila svůj účel, ve vlastní firmě by ale působila jako kýč," uvedl.

Zdeněk BakalaZdeněk Bakala s Entropou záměry nemá. "Neúčastníme se dalších diskusí. Byl to jednorázový sponzoring," řekla Petra Mašínová, ředitelka komunikace společnosti NWR, poté, co mluvila s Bakalou.

MF DNES zjišťovala i to, jestli zájem nemá některá ze zemí EU. "Nemyslím si, že by někdo z Francie měl záměr Entropu koupit nebo vystavovat. Určitě ne stát. Ten si nekoupil ani náš balon, který zdobil atrium Rady EU během francouzského předsednictví. O zájmu ze soukromých kruhů jsem neslyšela," uvedla mluvčí Stálého zastoupení v Bruselu Marine de Carne.

Přitom zpodobnění Francie jako věčně stávkující země bylo k Francouzům milosrdné i trefné. Právě dnes je tam kvůli propouštění velká stávka několika oborů - od zaměstnanců automobilek přes státní zaměstnance po úředníky v bankách.

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v BruseluO zájmu nevědí ani Lucemburčané, jejichž malou, bankami naditou zemičku na Entropě Černý pozlatil a dal k ní ceduli "na prodej". U naštvaných Bulharů se nechtěli na téma Entropa vůbec bavit.

Český stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za půlroční pronájem v Bruselu měl dát 1,2 milionu. Peníze však Černý po blamáži vrátil a dílo pronajal za symbolickou korunu.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz