Národní divadlo už Entropu Davida Černého nechce, jiní ano

  12:38aktualizováno  12:38
Nemine den, aby se pod obří skládačkou Entropa Davida Černého a jeho kolegů nezastavily desítky fotografujících lidí. Stala se z ní povinná zastávka takřka každého Čecha v Bruselu, viděli ji všichni ministři, čeští i zahraniční, kteří do budovy pravidelně jezdí.

Entropa | foto: iDNES.cz

Lidé si v Bruselu prohlížejí provokativní plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého (12. ledna 2009)Dnes pod ní bude sedět a procházet několik set novinářů, kteří budou sledovat dvoudenní summit šéfů 27 zemí. Co chvíli je drobně vyruší jekot z Draculova strašidelného hradu, totiž z Rumunska, nebo zvuk irských dud. A tak to bude do konce června, kdy ji vystřídá švédský umělecký kousek. Zatím je v utajení, ale těžko půjde o větší provokaci. Co však bude s českou plastikou, která vzbudila tolik emocí?

Původní návrh pověsit ji na budovu Nové scény Národního divadla právě padl. "My do toho v tuto chvíli nejdeme, protože se chceme plně soustředit na rekonstrukci Nové scény a transformaci Laterny magiky a spojení s Národním divadlem. To by bylo s Entropou v rozporu," popsal MF DNES výsledek jednání mezi divadlem a ministerstvem kultury vedoucí produkce Národního divadla Štěpán Kubišta. V polovině ledna divadlo v zavěšení Entropy nevidělo problém. To však bylo ještě před odhalením mystifikace.

Atmosféra šarády z ledna, kdy Černý prozradil, že pro karikatury evropských zemí nenašel evropské umělce, ale jen pár svých kolegů, odezněla. Zůstává spíše pobavení.

Výtvarník David Černý odpovídá na dotazy novinářů při slavnostním představení plastiky Entropa v Bruselu (15. ledna 2009)David Černý (41), který je jediným majitelem práv k dílu, ohledně prodeje vtipkuje: "Beru nabídku od 15–25," odpověděl. Z jeho slov však není jasné, jestli mluví o milionech, nebo o věkové hranici pohledných dívek. "Hledám si nevěstu, které bych Entropu věnoval jako svatební dar," dodal výtvarník.

Vážného kupce asi zatím nemá. A dostat dobrou cenu v době ekonomické krize bude těžší. Že by Entropu, na kterou přispěl 10,3 milionu korun těžařský kolos NWR podnikatele Zdeňka Bakaly, musel schovat do garáže, však nehrozí.

Alexandr VondraNa mluvčí Alexandra Vondry, vicepremiéra a ministra pro evropské záležitosti, se obrátila jedna galerie, která měla zájem. "Odkázala jsem je na Davida Černého," popsala Michaela Jelínková. Další zájemce, ale možná tentýž, oslovil ministerstvo kultury. Je jím Berardo Foundation, nadace druhého nejbohatšího podnikatele v Portugalsku. Jeho jmění odhaduje magazín Forbes na miliardu dolarů. Kromě toho, že spekuluje s akciemi, investuje do moderního umění. Koupě ale určitě není dohodnutá, protože Isabel Soares Alvesová, která má na starosti sbírky nadace, o Entropě zatím neví.

Stanislav BernardČeští podnikatelé jsou sdílnější. "Entropu vnímám dobře, zájem o ni bychom v principu měli. Zatím je čistě hypotetický, záleželo by na podmínkách," odpověděl na dotaz podnikatel Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru z Humpolce.

"Když budou zajímavé podmínky, sem s ní!" reagoval podobně Vladimír Kovář, zakladatel a šéf společnosti Unicorn. Naopak Radim Jančura, majitel Student Agency, by si ji nepořídil, i když se mu líbí. "Je to dobrý počin, dokázal provokovat a upoutat. Náš národ by měl občas trochu zakřičet, že jsme tady. V Bruselu plastika splnila svůj účel, ve vlastní firmě by ale působila jako kýč," uvedl.

Zdeněk BakalaZdeněk Bakala s Entropou záměry nemá. "Neúčastníme se dalších diskusí. Byl to jednorázový sponzoring," řekla Petra Mašínová, ředitelka komunikace společnosti NWR, poté, co mluvila s Bakalou.

MF DNES zjišťovala i to, jestli zájem nemá některá ze zemí EU. "Nemyslím si, že by někdo z Francie měl záměr Entropu koupit nebo vystavovat. Určitě ne stát. Ten si nekoupil ani náš balon, který zdobil atrium Rady EU během francouzského předsednictví. O zájmu ze soukromých kruhů jsem neslyšela," uvedla mluvčí Stálého zastoupení v Bruselu Marine de Carne.

Přitom zpodobnění Francie jako věčně stávkující země bylo k Francouzům milosrdné i trefné. Právě dnes je tam kvůli propouštění velká stávka několika oborů - od zaměstnanců automobilek přes státní zaměstnance po úředníky v bankách.

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v BruseluO zájmu nevědí ani Lucemburčané, jejichž malou, bankami naditou zemičku na Entropě Černý pozlatil a dal k ní ceduli "na prodej". U naštvaných Bulharů se nechtěli na téma Entropa vůbec bavit.

Český stát za projekt zaplatil 1,9 milionu korun a za půlroční pronájem v Bruselu měl dát 1,2 milionu. Peníze však Černý po blamáži vrátil a dílo pronajal za symbolickou korunu.

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

World Press Photo vyhrál snímek matky a dcery z americko-mexické hranice

NOMINACE NA FOTOGRAFII ROKU. John Moore, Getty Images - Honduraská holčička...

Letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo vyhrál snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své...

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Najdete na iDNES.cz