Nad námi visí Damoklův meč

  14:28aktualizováno  14:28
Babí léto je pro retrospektivy a bilance všeho druhu ideální. Olomouc si vzala na paškál poválečné české umění, Litomyšl dává přednost 19. století, Praha se vrtá v secesi.

Milan Knížák: Destruovaná hudba | foto: iDNES - Veronika Hankusová

TIP TÝDNE
Milan Knížák: Destruovaná hudbaOlomoucké Muzeum výtvarného umění připravilo ze svých sbírek výstavu českého výtvarného umění vzniklého mezi léty 1956 – 1972. Jedná se o aktualizovanou a novými akvizicemi obohacenou reprízu přehlídky, která v rámci kontaktů s maďarským Szent István Király Múzeem v Székesfehérváru proběhla koncem minulého roku.

Výstav nazvaná Damoklův poskytuje relativně ucelený pohled na českou výtvarnou scénu šedesátých let, která představuje v naší historii mimořádně výrazný kulturní fenomén. V rámci tohoto období, jež je českými historiky považováno vedle období klasické avantgardy za druhý vrchol českého moderního umění, jsou představeny všechny důležité dobové tendence.

Přehlídka pokrývá šíři od české varianty informelu (V. Boudník, L. Padrtová, R. Piesen, A. Veselý) a neofigurativní tvorby (K. Nepraš, Z. Sekal, J. Válová), přes neokonstruktivismus a konkretní umění (H. Demartini, M. Grygar, J. Kubíček, K. Malich, Z. Sýkora), pop-art (S. Kovařík, A. Kučerová, N. Plíšková), op-art a kinetismus (J. Hilmar, V. Mirvald, J. Novák), lettrismus (E. Ovčáček) až po vizuální poezii (J. Kolář, B. Kolářová, J. Valoch), akční umění (E. Brikcius, Z. Ságlová, P. Štembera) a počátky konceptuální tvorby (V. Cigler, M. Knížák, K. Pacovská, J. Wojnar). Výstava trvá do 18. září.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Antonín ChittussiZ českých luhů a hájů.
Pod tímto názvem připravila pardubická Východočeská galerie v prostorách zámku v Litomyšli přehlídku českého malířství 19. století. Expozice nastiňuje vývoj od strohého akademismu klasicismu, doprovázeného zájmem o antická témata, přes historismus romantismu až k realismu a impresionismu konce 19. století. Důraz byl položen na krajinomalbu, která je v těchto sbírkách doložena nejpočetněji. Výstava trvá do 30. září.

Startpoint 2005. V prostorách sýpky v Klenové probíhá do 2. října třetí ročník přehlídky nejlepších absolventů vysokých výtvarných škol z Čech a letos poprvé i ze Slovenska. Nezávislé komise vybraly na jednotlivých školách nejlepšího absolventa (Kateřina Šedá - AVU Praha, Tereza Severová - VŠUP Praha, Anežka Turková - FaVU Brno, Ondřej Nahorniak - IPUS Ostrava, Martin Sedlák - VŠVU Bratislava). Vítězem letošního ročníku se stala Tereza Severová. Samostatnou prezentací se představí loňský laureát Pavel Ryška.

CO SE DĚJE
Adolf BornAdolf Born.
Výstavu prací Adolfa Borna, která se konala v Císařské konírně na Pražském hradě, vidělo přibližně 27 tisíc lidí. Přehlídka oblíbeného kreslíře, grafika a ilustrátora se tak řadí k divácky úspěšnějším výstavám. Pokud se výstava porovná s nejnavštěvovanější akcí loňského roku, jíž byla expozice děl Františka Skály v pražském Rudolfinu, má ale přibližně jen třetinovou denní návštěvnost. Na Skálu chodilo průměrně 618 lidí denně, na Borna jen asi 230, což by loni stačilo na páté místo.

Rozhledna pro Liberec. V Osečné na Liberecku chtějí postavit rozhlednu podle návrhu studenta prvního ročníku Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci Vojtěcha Geryka a absolventa univerzity statika Víta Huška. Jejich návrh zvítězil v soutěži, kterou obec Osečná vyhlásila společně s fakultou architektury letos na jaře. Celkem komise vybírala z osmi návrhů. Osečná se rozhodla postavit rozhlednu za podpory Kooperace Liberec - St. Gallen. Tato spolupráce studentů liberecké univerzity s obcemi není první. Už loni navrhovali studenti architektury pro Desnou na Jablonecku nízkoenergetické domy a přestavbu tamního továrního komína na rozhlednu, studenti textilní fakulty zase vymýšleli kroje.

Zemřel Josef Liesler. Ve věku 92 let zemřel v noci na 23. srpna český malíř a grafik Josef Liesler, který by 19. září oslavil 93. narozeniny. Liesler patřil ke klasikům české moderní výtvarné kultury. Výtvarní teoretici na Lieslerově díle, které vznikalo sedm
desítek let, oceňují zejména univerzálnost, lehkost improvizace a výjimečnou pracovitost autora. Kombinace těchto tří schopností mu umožnila zasahovat do rozmanitých výtvarných oborů - malby, volné a užité grafiky, známkové tvorby, plakátu, ilustrace i monumentálního malířství, mozaiky, sgrafita, textilu i plastiky.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Zdeněk SýkoraNová citlivost.
V lounské galerii Benedikta Rejta končí koncem září souborná výstava především českého umění 60. a 70. let, konkrétně umělců, kteří tvořili v duchu neokonstruktivismu, neostrukturalismu, kinetismu, op-artu či tzv. konkrétního umění. Přehlídka zahrnuje díla Zdeňka Sýkory, Jana Kubíčka, Vladislava Mirvalda, Huga Demartiniho, ale i Viktora Vasarelyho či Bridget Rileyové.

Secese. V pražském Obecním domě končí 11. září repríza výstavy Vídeňská secese a moderna 1900-1925, která se původně konala v prostorách Moravské galerie v Brně. Výstava představuje vedle vybraných děl vídeňské secese práce českých autorů a firem spolupracujících s Wiener Werkstätte, i tvorbu českých a moravských umělců ovlivněnou tímto fenoménem. Těžištěm výstavy je užité umění - nábytek, sklo, porcelán, textil, grafika, fotografie, hračky ad. Zároveň budou představeny realizece vídeňských architektů v Čechách, na Moravě a ve Slezku.

Autoři:
  • Nejčtenější

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala...

Premium

Londýnský výtvarník spotřebuje denně 4 obří fixy, čmárá na střechy i auta

Malůvky, čmáranice a automatické kresby neboli „doodles“ zaplavily střechu římského sídla Fendi. A budou se objevovat i...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

Najdete na iDNES.cz