Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce

  0:01aktualizováno  0:01
Brno jako jediné tuzemské město hostí jedinečnou výstavu Tutanchamon - jeho hrob a poklad, která uhrane nádherou, ale omráčí i pečlivostí a rozsahem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - miniaturní sarkofágy s podobiznami faraona Tutanchamona a královny Teje | foto: Live Nation

Půlroční brněnská výstava, která začne ve čtvrtek v rozlehlé brněnské Titanic Hall, zdaleka není jen obchodnicky zdatným recyklováním setrvalého a enormního zájmu Čechů o starověký Egypt. Zájemce uvidí sice "jen" věrné napodobeniny více než tisícovky úchvatných předmětů, přesto si odnese originální zážitek. A to prosím napříč věkovým spektrem.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - ozdobný detail na voze faraona TutanchamonaVýstava totiž nabízí více než divácky přitažlivý otisk pohřební pompy, kterou si skutečně lze jen stěží představit. Četný tým předních renomovaných egyptologů, který pět let tuto velkolepou rekonstrukci chystal, v Brně servíruje zážitek, na který nejsme z místních zaprášených muzejních výstav a často naivně či přímo hloupě působících dioramat zvyklí. Řemeslná perfekce kopistů, dobrodružná koncepce výstavy a muzeologický um v instalaci nádherných exponátů je návštěvníkům v patách na každém kroku.

V první místnosti návštěvník jako předkrm dostane tři krátké filmy a repliky nejvzácnějších staroegyptských bust. Zahalen tmou docapká do kinosálu, kde čeká devítiminutový příběh slavného archeologa Howarda Cartera. Krátká vtipná smyčka s poněkud neumělým český dabingem vás nechá na holičkách v listopadu 1922. Právě koncem tohoto měsíce Carter poprvé provrtanou dírou a za svitu svíce pohlédl do zlatem a vzácnými poklady přetékající Tutanchamonovy hrobky. Klepaly se mu ruce a opakovaně mumlal větu o úžasných věcech.

Stejně vzrušivou iluzi má návštěvník získat (a skutečně ji prožije) už o několik metrů dále. Filmovou rekonstrukci Carterova prožitku vystřídá pohled na dokonalou repliku první pohřební komory. Není potřebné dodávat, že vše je pochopitelně v měřítku jedna ku jedné.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a pokladyEfektní pimprlová show, napadne vás, když kužely reflektory a hlas z reproduktoru osvěcují jednotlivé exponáty. Čím dále ale budete postupovat do výstavy, tím více ve vás zesílí pocit, že tady to myslí s hrobkou nevýznamného panovníka, kterého k nesmrtelnosti katapultovala právě tato nádhera, zcela seriózně a vážně. Ba co víc, strhující efekt a zážitková šou jsou tady postaveny na roveň sdělnosti, uměřenosti, poučenosti a poučnosti.

Zkrátka a dobře: v dalších oddílech výstavy vás čeká do posledních detailů a předmětů rozebraná hrobka. Vše je na dosah, mumifikované tělo mladinkého vládce nevyjímaje. Zblízka můžete pohlédnout na slavnou pohřební masku, jejíž originál podle egyptských zákonů stejně už několik desetiletí nesmí opustit hranice země. Velké dobrodružství příchozích se tady postupně mění v úžasnou a poučnou cestu dějinami starověké egyptské kultury.

Z výstavy Tutanchamon: jeho hrob a poklady - sarkofág faraona TutanchamonaJe to pompézní, ale ne přeplácané. Navíc před vámi figurují předměty, jejichž originály už nikdy nikdo ve stejné konstelaci nesestaví a nesveze, i když si naivně odmyslíte finanční a pojišťovací problémy podobného podniku.

Není potřeba dumat nad jedinečností a nenahraditelností originálů. V Brně vystavená nádhera totiž odzbrojí skutečně precizním provedením napodobenin. A lze jen souhlasit s autory, že přes repliku tady dostanete chuť na originál.

Něco takového tady ještě nebylo. A možná jsme tady skutečně svědky toho, jak unuděným či přebaveným lidech ukazovat a popularizovat historii. Výstava o Tutanchamonovi, kterou jen v Curychu vidělo přes čtvrt milionu lidí a která z Brna zamíří do Mnichova a v jiné věrné kopii do Barcelony, ukazuje, že atraktivní téma nemusí být ve výsledku jen vábivý, ale prázdný humbuk.

Tutanchamon - jeho hrob a poklady
Titanic Hall, Heršpická 9, Brno. Výstava potrvá do 18. března 2009. Otevřeno denně od 10 do 20 hodin.
Hodnocení: 90 %

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

Výstava předvádí Japoncům, jak Alfons Mucha ovlivnil komiksový styl manga

Z výstavy Timeless Mucha: Mucha to manga - the magic of line

Co má společného český secesní malíř Alfons Mucha s japonským komiksem, ukazuje velká výstava, která od letošního...

Národní galerie zmapuje, jak čeští umělci zaznamenali události roku 1989

Josef Bolf - Akrobati (2017-2018)

Rozruch kolem odvolání ředitele pražské Národní galerie Jiřího Fajta zahýbal veřejným prostorem, výstavní chod však...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz