Mýty národa, jenž žil bez králů a obrozenců

  7:00aktualizováno  7:00
Výstavu slovenského umění 20. století nazvanou Slovenský mýtus v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně uvozuje několik superlativů.

Juraj Sajmovič: Chlapi (1957) | foto: Juraj Sajmovič

Vůbec poprvé máme v Česku možnost vidět takto ucelený obraz slovenského umění a jde o jednu z nejrozsáhlejších výstav co do počtu exponátů (je jich 444) i co do zastoupených uměleckých oblastí - jsou tu malby, kresby, objekty, fotografie, film. Expozice zahájila slovenskou sezonu v Moravské galerii, zahrnující ještě výstavu Andyho Warhola a podzimní přehlídku Martina Sedláka.

Slovenský mýtus měl premiéru ve Slovenské národní galerii na podzim 2005. Cílem výstavy bylo bez předsudků zobrazit slovenskou národní identitu, hledat ji, dekonstruovat, na hranici vtipu a lehké ironie představit národ bez králů, obrozenců a velkých učitelů, národ vesničanů, bačů, vorařů, zbojníků. A nabídnout tak klíč nejen k pochopení slovenského umění, ale hlavně k pochopení slovenské mentality.

Zejména první polovina výstavy, umístěná v přízemí, je však spíše jen popisem místního folkloru, přesah či avizovaný vtip lze vysledovat v řazení děl, v postmoderně chaotické skrumáži, ve vytapetování stěn galerie díly.

Mnohem jasnější je komunikace mezi jednotlivými exponáty v prvním patře - v druhé části přinášející umění druhé poloviny 20. století. emblematické desky Julia Kollera, kresby Marka Blaža a Stano Filko se svými raketami jsou tak přesně tím, čím by chtěla být celá výstava - odlehčeným komentářem Slovenska minulého století. Část v přízemí je však spíše přehledem tematických celků - zobrazení práce, rodiny, svatých, patronek slovenského národa, krojů, svátků či lidové hudby.

Setkání s klasikou
Ale ani to není málo. Čeští návštěvníci mají konečně možnost vidět obrazy Mikuláše Galandy, Martina Benky nebo Miloše Alexandra Bazovského. Ty jsou doplněny o podíl českých umělců na vzniku slovenského mýtu. Josef Čapek, Miloš Jiránek či Emil Filla jezdívali na začátku 20. století na Slovensko "vyvážet" modernu a inspirovat slovenské umělce.

Slovenský mýtus při své bratislavské premiéře vzbudil velký ohlas, ale ozvala se i řada kritiků. Výstava totiž odhaluje, že slovenská národní identita vznikla skutečně až počátkem 20. století, mýtus z názvu je zde vlastně chápán jako počátek tvořivých aktivit, jako symbolické bohatství.

Jak píše jeden z autorů výstavy Aurel Hrabušický v doprovodném textu: "… Slováci nad svými nepřáteli nevyhrávali, nýbrž je nakonec strávili, zřícené vždy opět postavili, byli přece národem stavitelů … Jenomže pro sebe Slováci zatím stavěli chalupy, a ne paláce nebo muzea, nepotřebovali obrazy, sochy nebo dokonce nástěnné malby…"

Slovenský mýtus
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brno, kurátorka Martina Straková. Výstava trvá do 5. srpna, plné vstupné 90, snížené 45 korun, www.moravska-galerie.cz
Hodnocení MF DNES: 80%

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Zemřel významný český výtvarník Karel Malich, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let ve čtvrtek zemřel sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Karel Malich, jeden z...

Obraz Františka Kupky Pískaři na Seině se vydražil za 16 milionů korun

Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz