Muchovy dívky ve Vídni svádějí z plakátů

  13:32aktualizováno  13:32
Celkem dvě stě padesát děl vystavených v Dolním Belvederu je součástí doposud největší vídeňské výstavy ukazující rozmanitou tvorbu Alfonse Muchy.

Alfons Mucha: Job (reklamní plakát, 1896) | foto: Mucha Trust 2009

Alfons Mucha: VI. sokolský slet (plakát, 1912)Muchovy křehké dívky vyhlížející z plakátů v ornamentálním stylu art nouveau i mytické příběhy z dějin Slovanů by z dnešního pohledu zejména mladší generace mohly působit jako anachronismus. Její důvěru v dílo Alfonse Muchy (1860–1939) navíc podrývá záplava reprodukcí Muchových plakátů, které se stavějí do cesty nejen turistům české metropole.

Výstava ve vídeňském Belvederu je však Muchovou obhajobou: vysvětluje, proč právě proslulý rodák z Ivančic je pýchou (byť trochu turisticky vyždímanou) české vizuální kultury.

Alfons Mucha: Portrét dámy (olej, nedatováno)Muchovo rozpínavé dílo, které v sobě spojuje realismus a symbolismus, je ve velkorysých prostorách vídeňského barokního paláce možné uchopit v jeho celku, což přispívá k jasnému vyznění silných kvalit umělcovy tvorby.

Romantika, něha, krása

Mucha je v Belvederu představen jako rozmanitý umělec – nejen jako originální plakátový dekoratér, grafický designér a ilustrátor knížek, návrhář užitého umění a šperků, ale také jako pečlivý a neúnavný kreslíř a malíř, který ani dnes nepřestává fascinovat monumentálním rozsahem díla.

Snad jen trochu zamrzí, že kurátor výstavy Jean Louis Gaillemin opomněl jeho fotografické dílo. Mucha byl proslulý tím, že výjevy z cest fotografoval a používal jako podklady pro své malby.

Alfons Mucha - plakátNapříklad když dostal od komisaře pařížské Světové výstavy v roce 1900 zakázku vyzdobit pavilon Bosny a Hercegoviny, vypravil se s fotoaparátem na Balkán, až pak začal malovat ohromné dekorativní panó, jež je jedním z vrcholů vídeňské expozice.

Zatímco v první části kurátor soustředil tvorbu v dekorativním stylu art nouveau, v té druhé se zaměřil na zdůraznění Muchova neutuchajícího vztahu k panslavismu.

Romantické, něžné a křehké – takové jsou Muchovy dívky z plakátů. Výstava nejprve představuje nejznámější část Muchovy tvorby: reklamní a divadelní plakáty. Kurátor zde postavil do konfrontace plakáty vytvořené v Paříži na konci 19. století s těmi, které Mucha navrhl po návratu do Prahy po roce 1910.

Alfons Mucha - Ráno, den, večer, noc

Těm pařížským vévodí Gismonda – plakát divadelního představení se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli, jenž Muchu přes noc proslavil. Hned vedle připomíná svůdná kráska z reklamy na cigaretové papírky JOB svými ostrými rysy Botticelliho Venuši. Kráse a eleganci francouzských modelek konkurují na protější straně místnosti něžné dívky slovanského typu s upřeným pohledem, třeba ta z plakátu na VI. sokolský slet v roce 1912.

Alfons Mucha: Paní s kopretinami (potištěný samet, 1898-1899)Svůdnost jejich hezkých tváří, barevných kostýmů, krojů a zdobných květinových ornamentů umocňují především arabesky vlnících se loken dlouhých vlasů. Ihned se nabízí srovnání s kontrastním typem žen v díle hlavního představitele vídeňské secese Gustava Klimta, které je možné si prohlédnout ve stálé sbírce Belvederu, v jeho horním paláci.

Česku se výstava vyhne

Alfons Mucha - plakátDvě monumentální plátna z cyklu Slovanské epopeje, více než šest metrů vysoká a osm metrů široká, jejichž napnutí muselo zabrat přinejmenším jeden celý den, patří k vrcholům výstavy. Slavnost Svantovítova na Rujáně (1912) a Schůzka na Křížkách (1916), provedené v pastelově fialových barvách, diváka ohromují a současně přesvědčují o tom, že Mucha byl nejen velký idealista, ale i megaloman.

To stvrzuje i další klenot – dokonalá rekonstrukce již zmíněné výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny. Obří plátna s výřezy na dveře ležela srolovaná v depozitářích Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od druhé světové války až do 80. let, aniž by o nich někdo věděl.

Alfons Mucha - plakátPutovní výstavu organizátoři z Vídně přesunou do Mnichova a do francouzského Montpellier. Do Česka se Mucha nechystá, a to přesto, že vrcholná díla na výstavu zapůjčila česká muzea a galerie (Moravský Krumlov, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerie hlavního města Prahy a další).

Alfons Mucha
Dolní Belvedere, Rennweg 6, Vídeň, kurátor Jean Louis Gaillemin.
Výstava trvá do 1. června, otevřeno denně 10–18 hod., ve středu do 21 hod.
Vstupné do všech prostor Belvederu 13,50 eur.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz