Muchovy dívky ve Vídni svádějí z plakátů

  13:32aktualizováno  13:32
Celkem dvě stě padesát děl vystavených v Dolním Belvederu je součástí doposud největší vídeňské výstavy ukazující rozmanitou tvorbu Alfonse Muchy.

Alfons Mucha: Job (reklamní plakát, 1896) | foto: Mucha Trust 2009

Alfons Mucha: VI. sokolský slet (plakát, 1912)Muchovy křehké dívky vyhlížející z plakátů v ornamentálním stylu art nouveau i mytické příběhy z dějin Slovanů by z dnešního pohledu zejména mladší generace mohly působit jako anachronismus. Její důvěru v dílo Alfonse Muchy (1860–1939) navíc podrývá záplava reprodukcí Muchových plakátů, které se stavějí do cesty nejen turistům české metropole.

Výstava ve vídeňském Belvederu je však Muchovou obhajobou: vysvětluje, proč právě proslulý rodák z Ivančic je pýchou (byť trochu turisticky vyždímanou) české vizuální kultury.

Alfons Mucha: Portrét dámy (olej, nedatováno)Muchovo rozpínavé dílo, které v sobě spojuje realismus a symbolismus, je ve velkorysých prostorách vídeňského barokního paláce možné uchopit v jeho celku, což přispívá k jasnému vyznění silných kvalit umělcovy tvorby.

Romantika, něha, krása

Mucha je v Belvederu představen jako rozmanitý umělec – nejen jako originální plakátový dekoratér, grafický designér a ilustrátor knížek, návrhář užitého umění a šperků, ale také jako pečlivý a neúnavný kreslíř a malíř, který ani dnes nepřestává fascinovat monumentálním rozsahem díla.

Snad jen trochu zamrzí, že kurátor výstavy Jean Louis Gaillemin opomněl jeho fotografické dílo. Mucha byl proslulý tím, že výjevy z cest fotografoval a používal jako podklady pro své malby.

Alfons Mucha - plakátNapříklad když dostal od komisaře pařížské Světové výstavy v roce 1900 zakázku vyzdobit pavilon Bosny a Hercegoviny, vypravil se s fotoaparátem na Balkán, až pak začal malovat ohromné dekorativní panó, jež je jedním z vrcholů vídeňské expozice.

Zatímco v první části kurátor soustředil tvorbu v dekorativním stylu art nouveau, v té druhé se zaměřil na zdůraznění Muchova neutuchajícího vztahu k panslavismu.

Romantické, něžné a křehké – takové jsou Muchovy dívky z plakátů. Výstava nejprve představuje nejznámější část Muchovy tvorby: reklamní a divadelní plakáty. Kurátor zde postavil do konfrontace plakáty vytvořené v Paříži na konci 19. století s těmi, které Mucha navrhl po návratu do Prahy po roce 1910.

Alfons Mucha - Ráno, den, večer, noc

Těm pařížským vévodí Gismonda – plakát divadelního představení se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli, jenž Muchu přes noc proslavil. Hned vedle připomíná svůdná kráska z reklamy na cigaretové papírky JOB svými ostrými rysy Botticelliho Venuši. Kráse a eleganci francouzských modelek konkurují na protější straně místnosti něžné dívky slovanského typu s upřeným pohledem, třeba ta z plakátu na VI. sokolský slet v roce 1912.

Alfons Mucha: Paní s kopretinami (potištěný samet, 1898-1899)Svůdnost jejich hezkých tváří, barevných kostýmů, krojů a zdobných květinových ornamentů umocňují především arabesky vlnících se loken dlouhých vlasů. Ihned se nabízí srovnání s kontrastním typem žen v díle hlavního představitele vídeňské secese Gustava Klimta, které je možné si prohlédnout ve stálé sbírce Belvederu, v jeho horním paláci.

Česku se výstava vyhne

Alfons Mucha - plakátDvě monumentální plátna z cyklu Slovanské epopeje, více než šest metrů vysoká a osm metrů široká, jejichž napnutí muselo zabrat přinejmenším jeden celý den, patří k vrcholům výstavy. Slavnost Svantovítova na Rujáně (1912) a Schůzka na Křížkách (1916), provedené v pastelově fialových barvách, diváka ohromují a současně přesvědčují o tom, že Mucha byl nejen velký idealista, ale i megaloman.

To stvrzuje i další klenot – dokonalá rekonstrukce již zmíněné výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny. Obří plátna s výřezy na dveře ležela srolovaná v depozitářích Uměleckoprůmyslového muzea v Praze od druhé světové války až do 80. let, aniž by o nich někdo věděl.

Alfons Mucha - plakátPutovní výstavu organizátoři z Vídně přesunou do Mnichova a do francouzského Montpellier. Do Česka se Mucha nechystá, a to přesto, že vrcholná díla na výstavu zapůjčila česká muzea a galerie (Moravský Krumlov, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerie hlavního města Prahy a další).

Alfons Mucha
Dolní Belvedere, Rennweg 6, Vídeň, kurátor Jean Louis Gaillemin.
Výstava trvá do 1. června, otevřeno denně 10–18 hod., ve středu do 21 hod.
Vstupné do všech prostor Belvederu 13,50 eur.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz