Ministr kultury svolává své rádce. Za týden chce mluvit o Národní galerii

  9:34aktualizováno  9:34
Ministr kultury Jiří Besser už ví, kdy se poprvé sejde Komise pro otázky galerií. Jejím prvním úkolem je vyřešit situaci v Národní galerii a najít nového generálního ředitele této největší výstavní instituce v Česku. Patnáct odborníků se setká příští středu k jednání, jež má pět bodů.

Ministr kultury Jiří Besser by rád měl jméno nového šéfa Národní galerie v červnu příštího roku. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Kromě zahájení, závěru a bodu nazvaného 'různé' bude komise řešit, jaké má vlastně úkoly a jakým způsobem bude pracovat. Hlavním bodem je pak diskuse na téma místo Národní galerie v národním i světovém kontextu," vysvětluje mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Ministr, pokud bude mít čas, se bude jednání komise účastnit pouze na začátku, aby její členy pozdravil, z jednání a závěrů pak dostane podrobný zápis.

Dvakrát za rok, nebo častěji?

"Mohu potvrdit, že se máme sejít příští středu. Ze zvacího dopisu plyne, že jednání bude neveřejné a komise se sejde dvakrát za rok," říká kunsthistorička Milena Bartlová, která je v radě za Uměleckohistorickou společnost, jíž předsedá. A přiznává, že komise, která má oficiálně zasedat jen dvakrát ročně, nemůže udělat moc práce. "Se soudy však počkejme do toho středečního jednání. Komise je sice trochu kočkopes, ale její svolání vítám, o Národní galerii je třeba diskutovat," tvrdí Bartlová.

Kdo zasedne v komisi

Mezi patnácti odborníky, kteří se ve středu sejdou k jednání, jsou:

Jiří Jůza, předseda Rady galerií ČR
Milena Bartlová, Uměleckohistorická společnost
Vlasta Čiháková-Noshiro, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků
Jiří T. Kotalík, rektor AVU
Tomáš Pospiszyl, kurátor, asistent FAMU
Roman Musil, ředitel Západočeské galerie
Rostislav Koryčánek, Dům umění města Brna
Pavel Lagner, kurátor soukromých galerií
Vít Havránek, kurátor tranzit.cz

Brunclík ovšem tvrdí, že když bude třeba, může se komise ve středu domluvit, že se bude setkávat častěji, ministerstvo dokonce počítá s tím, že by to mohlo být zhruba jednou měsíčně. "Protože zveme na jednání samé špičky z oboru, jsou to zaneprázdnění lidé, nemůžeme je využívat často, počítáme spíš s tím, že budou hodně věcí dělat z domu přes internet," dodává Brunclík.

Komisi pro otázky galerií ustanovil ministr kultury koncem srpna, má pouze doporučovací pravomoci a je jeho poradním orgánem. Kromě Národní galerie by měla sledovat i situaci v jiných státem zřizovaných galeriích, i proto mezi jejími patnácti členy nejsou šéfové těchto institucí. Někteří z nich, jako například ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný, jsou totiž také možnými kandidáty na post nového šéfa NG, a v tom případě by šlo o střet zájmů.

Komise a další komise

V komisi však zasednou šéfové muzeí a galerií, které spadají pod města či kraje, předseda Rady galerií, akademikové a nezávislí kurátoři. Nedostalo se však na zástupce Asociace muzeí a galerií ani na české zastoupení ICOM, mezinárodní rady galerií. Asociace přitom sdružuje skoro devadesát procent velkých muzeí a galerií v Česku, tedy přes dvě stě sedmdesát institucí. A Rada galerií má jen šestadvacet členů.

"Nevěděli jsme, že ministerstvo ustavuje komisi, a překvapuje mě, že v ní nejsme. Je možné, že se ještě zkusíme na ministerstvo obrátit a do jednání nějakým způsobem zasáhnout," říká místopředseda Asociace muzeí a galerií Luděk Beneš.

Marek Pokorný

Marek Pokorný

Výběrová komise, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze (NG), doporučila ministrovi ke jmenování historika umění Jiřího Fajta

Jiří Fajt

Ministr už dříve řekl, že chce mít jméno nového šéfa Národní galerie v červnu příštího roku. Zrušil zároveň výběrové řízení, které v této souvislosti uspořádal jeho předchůdce a z nějž vzešli tři kandidáti - Jiří Fajt, Marek Pokorný a Vladimír Rösel. Už tehdy jedna komise zasedala, a ta doporučila ministrovi ke jmenování kunsthistorika Fajta.

Ale ministr se nemusí závěry žádných odborníků řídit. Podobně poradní hlas měla i komise, která doporučovala kandidáta někdejšímu ministru kultury Pavlu Dostálovi. Ta před deseti lety nevybrala Milana Knížáka, ministr ho však jmenoval. Proti Knížákovu setrvávání ve funkci se postavila řada odborníků, kvůli ministerské výměně a průtahům kolem voleb je jasné, že bude Knížák ředitelem ještě další rok. Besser chce totiž nového šéfa NG jmenovat až v srpnu.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

OBRAZEM: Duševní lázně i tržiště. Výstava představí díla mladých architektů

Z výstavy Olověný Fuchs f kleci (2019)

Studenti tří českých škol architektury, jmenovitě z Liberce, Brna a Ostravy, spojili síly a představují se v rámci...

World Press Photo vyhrál snímek matky a dcery z americko-mexické hranice

NOMINACE NA FOTOGRAFII ROKU. John Moore, Getty Images - Honduraská holčička...

Letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo vyhrál snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své...

Najdete na iDNES.cz