Dala bych si maraton českých filmů, přiznává výtvarnice desky Coldplay

  12:34aktualizováno  12:34
Hlasování čtenářů vyneslo do čela žebříčku objevů posledních pětadvaceti let ve výtvarném umění Mílu Fürstovou, která už osmnáct let žije v Británii. „V té anketě jsou lidi, jichž si tak vážím, že by pro mě byla čest s nimi stát třeba jen ve frontě na banány,“ komentuje to.

Míla Fürstová | foto: Quintin Lake

Letos na sebe Fürstová upozornila jako autorka obalu desky Ghost Stories britské kapely Coldplay. „To vítězství považuji za stejnou náhodu, jako když mě poprvé oslovili Coldplay. Prostě nevím, jak se to mohlo stát,“ říká. V anketě, v níž rozhodovaly hlasy čtenářů iDNES.cz, se dostala před renomované výtvarníky nebo kontroverzní, leč ikonický počin na poli architektury jakým je Tančící dům.

„Vůbec nechci říkat, že jsem někoho porazila. Kdyby se mnou chtěl David Černý ‚bojovat‘, hned bych uznala, že si to vítězství zaslouží. Stejně jako můj oblíbenec Petr Sís,“ soudí.

Výsledky ankety ve výtvarné scéně

Anketa 25 objevů

  1. Míla Fürstová
  2. David Černý
  3. Tančící dům
  4. Petr Sís
  5. Ztohoven 

Hledání polistopadových objevů považuje za složitou otázku, na kterou by se dala hledat odpověď mnoho dnů. „Výtvarné umění se nalézá v zajímavém období. Od doby, kdy Marcel Duchamp demonstroval, že umění může být cokoli, se ocitáme ve světě, kde je možné všechno. Za posledních dvacet pět let se umění odklánělo od svých kořenů, totiž slova ‚umět‘. A koncept vítězil nad potřebou dovednosti,“ myslí si výtvarnice.

V osmnácti Fürstovou nepřijali na umělecké vysoké školy. „Tehdy mě to zklamalo, ale teď už tak nějak vím, že dobrý umělec se nerodí z přízně institucí,“ tvrdí.

Kolja, Želary, Mňága a Žďorp...

Listopad 1989 byl pro Mílu Fürstovou naprosto přelomový. V září přišla z Hradce Králové do Prahy na střední uměleckou průmyslovku. „Už jsme byli studenti, ne školáci. Byli jsme nejmladší studentský ročník, který zažil Sametovou revoluci. Ještě jsme se školou ani pořádně nezačali a už jsem stávkovali,“ vzpomíná. „Když nad tím přemýšlím, tak můj tatínek přišel do Prahy studovat v roce 1968. Taky stávkoval, taky chodil na Václavské náměstí, ale zatímco pro mou generaci se po revoluci otevřely dveře do světa, pro tu jeho se s velkou ranou zabouchly přímo před tvářemi plnými nadšení a mládí pak strávili v zamčeném státu.“

Fotogalerie

Anketa Mílu Fürstovou přivedla i k dalšímu přemítání nad milníky naší kultury. „Můj první silný porevoluční filmový zážitek byl, když jsem jako sedmnáctiletá viděla Requiem pro panenku,“ přiznává a přidává Kolju, Želary, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Švankmajerovo Šílení. „Postupně se mi vybavují filmy, které mě oslovily. Hned chci přestat dohánět všechny povinnosti, usadit se s manželem na gauč, dát maraton českých filmů a hodiny o nich diskutovat.“

„Těsně porevoluční atmosféru mi vždycky připomenou i kapely jako Mňága a Žďorp a Nerez. A z nových hudebníků mám dobrý pocit z Tomáše Kluse, který mi přijde jako takovej upřímnej básník, co to má srovnaný v hlavě i v duši. Něčím mi připomíná Chrise Martina z Coldplay,“ dodává Fürstová.

A právě Coldplay jsou důvodem, proč filmový maraton bude muset asi chvíli počkat. Od 4. do 7. prosince se budou v Londýně představovat návrhy pro jejich desku Ghost Stories a související singly. „Celkově tam bude asi tak sto prací, všichni z kapely kvůli výstavě přiletí z Los Angeles. Výtěžek ze vstupného věnujeme na pomoc dětem,“ říká Fürstová.

„Je to asi nejdůležitější výstava, jakou jsem kdy měla. Ale to víte, že jednoho dne bych ráda udělala velkou výstavu v Česku. Třeba v Mánesu, kdyby o to byl zájem,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

Najdete na iDNES.cz