Dala bych si maraton českých filmů, přiznává výtvarnice desky Coldplay

  12:34aktualizováno  12:34
Hlasování čtenářů vyneslo do čela žebříčku objevů posledních pětadvaceti let ve výtvarném umění Mílu Fürstovou, která už osmnáct let žije v Británii. „V té anketě jsou lidi, jichž si tak vážím, že by pro mě byla čest s nimi stát třeba jen ve frontě na banány,“ komentuje to.

Míla Fürstová | foto: Quintin Lake

Letos na sebe Fürstová upozornila jako autorka obalu desky Ghost Stories britské kapely Coldplay. „To vítězství považuji za stejnou náhodu, jako když mě poprvé oslovili Coldplay. Prostě nevím, jak se to mohlo stát,“ říká. V anketě, v níž rozhodovaly hlasy čtenářů iDNES.cz, se dostala před renomované výtvarníky nebo kontroverzní, leč ikonický počin na poli architektury jakým je Tančící dům.

„Vůbec nechci říkat, že jsem někoho porazila. Kdyby se mnou chtěl David Černý ‚bojovat‘, hned bych uznala, že si to vítězství zaslouží. Stejně jako můj oblíbenec Petr Sís,“ soudí.

Výsledky ankety ve výtvarné scéně

Anketa 25 objevů

  1. Míla Fürstová
  2. David Černý
  3. Tančící dům
  4. Petr Sís
  5. Ztohoven 

Hledání polistopadových objevů považuje za složitou otázku, na kterou by se dala hledat odpověď mnoho dnů. „Výtvarné umění se nalézá v zajímavém období. Od doby, kdy Marcel Duchamp demonstroval, že umění může být cokoli, se ocitáme ve světě, kde je možné všechno. Za posledních dvacet pět let se umění odklánělo od svých kořenů, totiž slova ‚umět‘. A koncept vítězil nad potřebou dovednosti,“ myslí si výtvarnice.

V osmnácti Fürstovou nepřijali na umělecké vysoké školy. „Tehdy mě to zklamalo, ale teď už tak nějak vím, že dobrý umělec se nerodí z přízně institucí,“ tvrdí.

Kolja, Želary, Mňága a Žďorp...

Listopad 1989 byl pro Mílu Fürstovou naprosto přelomový. V září přišla z Hradce Králové do Prahy na střední uměleckou průmyslovku. „Už jsme byli studenti, ne školáci. Byli jsme nejmladší studentský ročník, který zažil Sametovou revoluci. Ještě jsme se školou ani pořádně nezačali a už jsem stávkovali,“ vzpomíná. „Když nad tím přemýšlím, tak můj tatínek přišel do Prahy studovat v roce 1968. Taky stávkoval, taky chodil na Václavské náměstí, ale zatímco pro mou generaci se po revoluci otevřely dveře do světa, pro tu jeho se s velkou ranou zabouchly přímo před tvářemi plnými nadšení a mládí pak strávili v zamčeném státu.“

Fotogalerie

Anketa Mílu Fürstovou přivedla i k dalšímu přemítání nad milníky naší kultury. „Můj první silný porevoluční filmový zážitek byl, když jsem jako sedmnáctiletá viděla Requiem pro panenku,“ přiznává a přidává Kolju, Želary, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Švankmajerovo Šílení. „Postupně se mi vybavují filmy, které mě oslovily. Hned chci přestat dohánět všechny povinnosti, usadit se s manželem na gauč, dát maraton českých filmů a hodiny o nich diskutovat.“

„Těsně porevoluční atmosféru mi vždycky připomenou i kapely jako Mňága a Žďorp a Nerez. A z nových hudebníků mám dobrý pocit z Tomáše Kluse, který mi přijde jako takovej upřímnej básník, co to má srovnaný v hlavě i v duši. Něčím mi připomíná Chrise Martina z Coldplay,“ dodává Fürstová.

A právě Coldplay jsou důvodem, proč filmový maraton bude muset asi chvíli počkat. Od 4. do 7. prosince se budou v Londýně představovat návrhy pro jejich desku Ghost Stories a související singly. „Celkově tam bude asi tak sto prací, všichni z kapely kvůli výstavě přiletí z Los Angeles. Výtěžek ze vstupného věnujeme na pomoc dětem,“ říká Fürstová.

„Je to asi nejdůležitější výstava, jakou jsem kdy měla. Ale to víte, že jednoho dne bych ráda udělala velkou výstavu v Česku. Třeba v Mánesu, kdyby o to byl zájem,“ dodává.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Jeden z Coldplay říká svému domu Míly galerie, baví výtvarnici Fürstovou

Míla Fürstová s křídly - motivem z obalu alba Ghost Stories

Její grafiky zdobí galerie po celém světě. Nejvíc se však česká výtvarnice Míla Fürstová proslavila, když před pěti...

Najdete na iDNES.cz