Plzeňský rodák Ladislav Sutnar (1897–1976) patřil ke komerčně úspěšným grafikům, ale kromě designu se tento v avantgardním umění pevně uchycený „génius kompozice“ věnoval například také typografii. Vrchol jeho tvorby se představuje na výstavě Venuše, která až do 6. srpna trvá v Galerii města Plzně. „Odhalují“ jich tam dvacet šest.
„Výstava, kterou připravil profesor Tomáš Vlček, shrnuje dosavadní poznání Sutnarovy tvorby a nově ukazuje její význam,“ říká ředitelka galerie Zuzana Motlová. Výběr ženských aktů pochází ze soukromých i veřejných sbírek.
Sutnar, který se začal malbou intenzivně zabývat ve svých pětašedesáti letech, svým Venuším říkal Joy Art – umění radosti. Geometricky komponovanými figurami reagoval na soudobé americké společenské a umělecké tendence, zejména na pop-art. Inspirovat se nechal fotografiemi, dobovými časopisy i zkušeností ze života v blízkosti nočních klubů v New Yorku. Do USA odešel v roce 1939 a zůstal zde i po válce až do smrti. Předtím v Československu se Sutnar věnoval designu v mnoha odvětvích, jako by to ani nebyl jediný autor, ale celé velké designérské studio.
„Po příchodu do Ameriky se autorovo úsilí zužuje a koncentruje směrem k designu informací. V poslední etapě své tvorby potom jako by zavřel dveře za vším, co v jeho díle předcházelo. Zůstává pouze malba – rozsáhlý cyklus Venuší,“ říká děkan plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Josef Mištera.
Obrazy Venuší patří k těm nejzáhadnějším a nejvíce diskutovaným Sutnarovým projevům. „Jsou průsečíkem dvou základních tendencí života a kultury, civilizace a společnosti 20. století. Prvou je všeobecná potřeba uplatnit dokonale funkční tvar. Tou druhou tendencí bylo posunutí ideálu ženského těla do roviny sexuálního, masově působivého idolu,“ popisuje kurátor výstavy Tomáš Vlček.
Jak už bylo zmíněno, plzeňská fakulta designu nese Sutnarovo jméno, a i proto se v Galerii města Plzně souběžně koná také výstava Inspirace Sutnar, jež prezentuje studentské práce. Studenti ve svých dílech reflektují Sutnarovu práci i principy tvorby a vyzdvihují tak odkaz významného umělce. K vidění jsou Venuše vystupující ze svých obrazů, dřevěné hračky, vystřihovánky a hry inspirované slavnou stavebnicí Build the Town, interiérové dekorace, šperky geometrických tvarů, autorské objekty či knihy.
Stavebnice pro děti
A slavnému rodákovi připravilo výstavu i Západočeské muzeum. Pod názvem Ladislav Sutnar – užitá tvorba se koná až do letošního 8. listopadu. Expozice v osobě Sutnara představuje návrháře loutek, divadelních scén či dřevěných hraček, designéra porcelánových a skleněných souprav, scenáristu řady výstav v Československu i v zahraničí, tvůrce plakátů a nespočetných grafických úprav knih i průkopníka nové typografie a vizuálního stylu.
„Dřevěné hračky z dvacátých let ukazují počátky Sutnarovy umělecké tvorby – vytvářel moderní dopravní prostředky, exotická zvířata, ale i první varianty výchovné architektonické stavebnice, kterou později, již v době svého života ve Státech, rozpracovával pod názvem Build the Town – Postav si město,“ vysvětluje kurátor výstavy Jan Mergl.