Zprávu o úmrtí české umělkyně přinesl český designér Maxim Velčovský. „Pro mne dokázala skloubit prvky indonéského stínového divadla s naší lidovou tradicí a vytvořila svébytný vystřihovaný svět, který udržovala v chodu specificky rurálním, řemeslném až dodnes. Její práci si starší ročníky vybaví v podobě československých známek nebo znělky pořadu Zpívánky,“ uvedl Velčovský na Facebooku. Zprávu na svém profilu uvedla i zlínská redakce Českého rozhlasu. Němečková prý zemřela v pátek 15. listopadu.
Němečková pocházela ze Vsetína, pracovala jako módní návrhářka i učitelka výtvarné výchovy. „Rozšířila a proslavila techniku vystřihované grafiky, která jí umožnila sugestivně zprostředkovat vlastní vnitřní svět, který je založen na hlubokých vztazích k dětství, k věcem a lidem. Je to svět pohody a radosti,“ píše o jejím svébytném stylu web Osobnosti Valašska.
Svou originální techniku prosadila i ve světě animovaného filmu a televizní grafice. Její nejslavnější dílo je ostatně znělka s krojovanou dívkou, která původně zahajovala každý díl televizních Zpívánek. Spolupracovala i s dětskými časopisy Mateřídouška či Sluníčko. „Nejvíc se mi osvědčily chirurgické nůžky, které se používají na oční operace,“ uvedla před časem pro blog Krásná práce.
Autorka dále vytvořila několik poštovních známek. „Nejvíc vzpomínám na známku k třicátému výročí Loutkářské Chrudimi v roce 1981. Byl na ní čert a Kašpárek. Schvalovala ji komise a návrh se mi vrátil s poznámkou, že čert nemůže být rudý. Tak jsem ho postupně udělala v různých barvách, ale nebylo to ono. Nakonec mi napsali, že čert červený být může, slovu rudý se vyhnuli,“ vzpomínala v témže rozhovoru.
Manželem výtvarnice byl akademický sochař Zdeněk Němeček.