Komiksová dvojka Hana a Hana se přestěhovala na iDNES.cz

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Jeden z nejznámějších českých komiksů se přestěhoval. Nové příběhy dvojice svérázných děvčat Hana (ta s modrými vlasy) a Hana (ta s většími prsy) se tak každý čtvrtek nebudou objevovat na stránkách časopisu Reflex, ale od 8. ledna na zpravodajském portálu iDNES.cz.

Komiks Hana a Hana | foto: Miloš Čermák a Miloš Gašparec

HANA A HANA POPRVÉ NA IDNES.CZ

Podívejte na první strip komiksu Hana a Hana autorů Miloše Čermáka a Miloše Gašparce

Původní český komiks Hana a Hana se na stránkách Reflexu objevoval týden co týden od roku 2002. "Tyhle dvě dívky potkáváte každý den. Míjíte je na ulici, v parku nebo v metru - a když máte štěstí, zaslechnete kousek jejich konverzace," říkají autoři.

Těmi jsou slovenský architekt a výtvarník Miloš Gašparec a novinář a autor řady knih Miloš Čermák, který navíc děvčata pro české čtenáře "přetáhl" ze sousedního Slovenska.

KDO JSOU HANA A HANA

Hana (ta s modrými vlasy)Hana (ta s modrými vlasy) je ta s modrými vlasy. Chodila s Bráchou, který je brácha Hany (té s většími prsy). Bylo, je a bude jí sedmnáct, což je pro postavu v komiksu ten nejlepší věk. Žije s matkou a jejím přítelem. Ten je v komiksu takzvaně rotující postavou, na které se vystřídali mimo jiné taxikář, molekulární chemik a podnikatel v oboru nemovitostí. Hana (ta s modrými vlasy) miluje Dýdžeje, který však chodí s Hildou. Ale to není ten důvod, proč Hana (ta s modrými vlasy) říká o Hildě, že je kráva. Říká to proto, že Hilda kráva opravdu je.

Hana (ta s většími prsy)Hana (ta s většími prsy) má větší prsa, i když se na toto téma vede mezi příznivci komiksu velká diskuse. Najdou se lidé, kteří tvrdí, že má ve skutečnosti menší prsa, ale neumí si to přiznat. Hana (ta s většími prsy) má Bráchu a chodila s Majkem. Žije v takzvané úplné rodině s Matkou a Otcem, který je však - když si vypůjčíme její slova - "úplně vadnej". Haně (té s většími prsy) bylo, je a bude sedmnáct, což je pro postavu v komiksu nejlepší věk. Nemá ráda Hildu, která je kráva.

Čermák totiž jednoho dne objevil na internetu několik dílů slovenského komiksu Jana a Jana. Dívky pozval do kavárny, čímž se hned na začátek zesměšnil, protože ženy v jejich věku chodí do klubu. Ale i tak se mu je podařilo přemluvit, aby se nechaly přejmenovat a počeštit. Od té doby pro ně píše scénáře.

A podle všeho jsou dívky s jeho prací spokojeny. "Někdy z nás dělá větší husy, než skutečně jsme. Ale co by člověk neudělal pro slávu," podotýká Hana (ta s modrými vlasy).

Podobu v krátkých komiksových příbězích, takzvaných stripech, pak Hanám propůjčuje šestatřicetiletý Gašparec, který o sobě říká, že komiks o dospívajících dívkách může kreslit do dvaaosmdesáti let. Pak se mu budou už příliš třást ruce, takže se stane autorem komiksu s méně výraznými postavami.

Ani ke své výtvarné stránce nemají hlavní hrdinky výhrady. "Miloš je super, protože nás kreslí hrozně sexy. Máme díky němu spousty nabídek od kluků. Ale vybíráme si," říká Hana (ta s většími prsy).

To, že Hany dostávají prostor omezený formátem, jim také nevadí. "To, že vystupujeme ve stripu, ovšem neznamená, že děláme striptýz," upozorňuje Hana (ta s modrými vlasy). A Hana (ta s většími prsy) dodává: "Ty jo! Ale i na to možná dojde. Prej je to dost dobře placený."

FAKTA O HANĚ A HANĚ

Od roku 2002 vyšlo 453 stripů a několik speciálů, například O sexu nebo O roce 1989.

Komiks Hana a Hana vyšel také už čtyřikrát knižně. Ty jo (2004), Ty vogo (2006), Ty kráso (2007) a Wow (2008).

Hrdinky inscenace Hana a HanaExistuje v divadelní podobě, pod názvem Hana a Hana. Byl inscenován dvakrát: v roce 2004 nezávislou produkcí (premiéra v listopadu 2004 v Brně), v roce 2006-2007 v Divadle Akropolis (premiéra v listopadu 2006).

V roce 2007 vyšel teenagerský román Nemachruj, ta holka je nakreslená.

Komiks čeká ještě na zpracování v podobě sitkomu (námět již existuje) a samozřejmě i celovečerního filmu. Ale na obojí možná bude čekat věčně.

Komiks je velmi populární jak u generace mladých lidí, kteří jsou - jak by řekla Hana (ta s většími prsy) - "fakt vymaštěný", tak mezi takzvanými intelektuály. Spisovatel Ludvík Vaculík nazval Hany v jednom ze svých fejetonů "rozkošnými holkami", které jsou "dobře vychovány". Je to pravda.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm)

Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných...

OBRAZEM: Zakázali mu vystavovat. Stanislav Kolíbal míří na benátské bienále

Stanislav Kolíbal bude reprezentovat Českou republiku na letošním 58. ročníku...

Po téměř půl století, kdy komunistický režim zakázal po výstavě v Miláně Stanislavu Kolíbalovi vyvážet jeho díla do...

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Najdete na iDNES.cz