Komiksová dvojka Hana a Hana se přestěhovala na iDNES.cz

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Jeden z nejznámějších českých komiksů se přestěhoval. Nové příběhy dvojice svérázných děvčat Hana (ta s modrými vlasy) a Hana (ta s většími prsy) se tak každý čtvrtek nebudou objevovat na stránkách časopisu Reflex, ale od 8. ledna na zpravodajském portálu iDNES.cz.

Komiks Hana a Hana | foto: Miloš Čermák a Miloš Gašparec

HANA A HANA POPRVÉ NA IDNES.CZ

Podívejte na první strip komiksu Hana a Hana autorů Miloše Čermáka a Miloše Gašparce

Původní český komiks Hana a Hana se na stránkách Reflexu objevoval týden co týden od roku 2002. "Tyhle dvě dívky potkáváte každý den. Míjíte je na ulici, v parku nebo v metru - a když máte štěstí, zaslechnete kousek jejich konverzace," říkají autoři.

Těmi jsou slovenský architekt a výtvarník Miloš Gašparec a novinář a autor řady knih Miloš Čermák, který navíc děvčata pro české čtenáře "přetáhl" ze sousedního Slovenska.

KDO JSOU HANA A HANA

Hana (ta s modrými vlasy)Hana (ta s modrými vlasy) je ta s modrými vlasy. Chodila s Bráchou, který je brácha Hany (té s většími prsy). Bylo, je a bude jí sedmnáct, což je pro postavu v komiksu ten nejlepší věk. Žije s matkou a jejím přítelem. Ten je v komiksu takzvaně rotující postavou, na které se vystřídali mimo jiné taxikář, molekulární chemik a podnikatel v oboru nemovitostí. Hana (ta s modrými vlasy) miluje Dýdžeje, který však chodí s Hildou. Ale to není ten důvod, proč Hana (ta s modrými vlasy) říká o Hildě, že je kráva. Říká to proto, že Hilda kráva opravdu je.

Hana (ta s většími prsy)Hana (ta s většími prsy) má větší prsa, i když se na toto téma vede mezi příznivci komiksu velká diskuse. Najdou se lidé, kteří tvrdí, že má ve skutečnosti menší prsa, ale neumí si to přiznat. Hana (ta s většími prsy) má Bráchu a chodila s Majkem. Žije v takzvané úplné rodině s Matkou a Otcem, který je však - když si vypůjčíme její slova - "úplně vadnej". Haně (té s většími prsy) bylo, je a bude sedmnáct, což je pro postavu v komiksu nejlepší věk. Nemá ráda Hildu, která je kráva.

Čermák totiž jednoho dne objevil na internetu několik dílů slovenského komiksu Jana a Jana. Dívky pozval do kavárny, čímž se hned na začátek zesměšnil, protože ženy v jejich věku chodí do klubu. Ale i tak se mu je podařilo přemluvit, aby se nechaly přejmenovat a počeštit. Od té doby pro ně píše scénáře.

A podle všeho jsou dívky s jeho prací spokojeny. "Někdy z nás dělá větší husy, než skutečně jsme. Ale co by člověk neudělal pro slávu," podotýká Hana (ta s modrými vlasy).

Podobu v krátkých komiksových příbězích, takzvaných stripech, pak Hanám propůjčuje šestatřicetiletý Gašparec, který o sobě říká, že komiks o dospívajících dívkách může kreslit do dvaaosmdesáti let. Pak se mu budou už příliš třást ruce, takže se stane autorem komiksu s méně výraznými postavami.

Ani ke své výtvarné stránce nemají hlavní hrdinky výhrady. "Miloš je super, protože nás kreslí hrozně sexy. Máme díky němu spousty nabídek od kluků. Ale vybíráme si," říká Hana (ta s většími prsy).

To, že Hany dostávají prostor omezený formátem, jim také nevadí. "To, že vystupujeme ve stripu, ovšem neznamená, že děláme striptýz," upozorňuje Hana (ta s modrými vlasy). A Hana (ta s většími prsy) dodává: "Ty jo! Ale i na to možná dojde. Prej je to dost dobře placený."

FAKTA O HANĚ A HANĚ

Od roku 2002 vyšlo 453 stripů a několik speciálů, například O sexu nebo O roce 1989.

Komiks Hana a Hana vyšel také už čtyřikrát knižně. Ty jo (2004), Ty vogo (2006), Ty kráso (2007) a Wow (2008).

Hrdinky inscenace Hana a HanaExistuje v divadelní podobě, pod názvem Hana a Hana. Byl inscenován dvakrát: v roce 2004 nezávislou produkcí (premiéra v listopadu 2004 v Brně), v roce 2006-2007 v Divadle Akropolis (premiéra v listopadu 2006).

V roce 2007 vyšel teenagerský román Nemachruj, ta holka je nakreslená.

Komiks čeká ještě na zpracování v podobě sitkomu (námět již existuje) a samozřejmě i celovečerního filmu. Ale na obojí možná bude čekat věčně.

Komiks je velmi populární jak u generace mladých lidí, kteří jsou - jak by řekla Hana (ta s většími prsy) - "fakt vymaštěný", tak mezi takzvanými intelektuály. Spisovatel Ludvík Vaculík nazval Hany v jednom ze svých fejetonů "rozkošnými holkami", které jsou "dobře vychovány". Je to pravda.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Jeden z Coldplay říká svému domu Míly galerie, baví výtvarnici Fürstovou

Míla Fürstová s křídly - motivem z obalu alba Ghost Stories

Její grafiky zdobí galerie po celém světě. Nejvíc se však česká výtvarnice Míla Fürstová proslavila, když před pěti...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE/ZÁSTUPKYNĚ MISTRA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz