Kateřina Šedá a dalších 999 výtvarníků hledá nos jako věž

  12:25aktualizováno  12:25
Kateřina Šedá pracuje na projektu Líšeňský profil. Zve do brněnské čtvrti Stará Líšeň tisíc výtvarníků. Ti portrétují jádro obce a hledají člověka, který se mu podobá.

z projektu Líšeňský profil | foto: archiv Kateřiny Šedé

Kateřina Šedá je jedna z našich nejuznávanějších umělkyň a Líšeň se díky ní stává jednou z nejznámějších čtvrtí, zapojuje ji totiž do řady svých projektů. Stará Líšeň bývala vesničkou u Brna, teď je místem mezi Novou Líšní sestavenou z barvených panelových domů a Mariánským údolím, kam Brňané jezdí ve chvílích volna k rybníku. Kolem kostela, který býval srdcem Líšně, se většinou jen projíždí. Šedá vrací centrum Líšně tam, kam patří – do povědomí lidí.

Kateřina Šedá

V roce 2005 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno, kterým vracela do aktivního života svou babičku. O dva roky později zorganizovala projekt Každej pes jiná ves, kdy "seznámila" tisíc obyvatel Nové Líšně skrz košile s potiskem místních paneláků. V roce 2007 reprezentovala Česko na prestižní přehlídce Documenta v Kasselu, jako první Češka připravuje projekt pro londýnskou Tate Modern.

Skutečný obraz lidí je uložen v jejich krajině. "Odpověď na otázku jak vypadá typický občan Líšně, musím hledat přímo v jádru obce. Dala jsem si za úkol najít typický líšeňský profil, který by byl současně přesnou charakteristikou místního prostředí," říká Šedá. "Zvu do Staré Líšně umělce z celé republiky. Zastoupeny by měly být i ty nejmenší vesničky, také co možná nejširší věkové kategorie malířů. Jezdí sem děti ze základních uměleckých škol i známí výtvarníci," říká Šedá.

Nakreslím si vás z profilu

Jejich úkolem je vytvořit několik kreseb či skic centra Líšně. Horizont, který na kresbách vznikne, pak mají umělci otočit tak, aby připomínal lidskou tvář. S touto skicou "obličeje" pak umělci chodí po Líšni tak dlouho, až najdou starousedlíka, kterému se profil místa nejvíce podobá. I jeho pak namalují. Z profilu. A obě kresby černou tuší převedou na speciálně připravený arch papíru.

z projektu Líšeňský profil

Vznikne tak podobizna člověka i krajiny zároveň. Malíři zaznamenají jméno portrétovaného. "Vznikne tak kniha složená z tisíce portrétů. Tu necháme vytisknout v nákladu osmi tisíc kusů tak, aby měl každý obyvatel Líšně svoji," vysvětluje svůj koncept Šedá. Až bude hotovo, proběhnou ve Staré Líšni volby.

z projektu Líšeňský profil

Každý člověk bude mít totiž za úkol najít v knize sestavené z portrétů svých spoluobčanů a svého centra profil, který mu nejvíc připomíná jeho čtvrť. Ten z knihy vytrhne a vhodí do připravené schránky. Líšeňští si tak zvolí svůj profil. Na několika oknech domů, na místní nástěnce i v obchodě visí letáčky s výzvou Líšeňského profilu, snad všichni místní o akci už vědí. Zvykli si na to, že je po cestě zastavují výtvarníci, zkoumají jejich tváře a pak je portrétují.

z projektu Líšeňský profil

Šedá chce pohled místních lidí vrátit zpět do centra obce a přimět je k pozorování věcí, kolem nichž jen tak procházejí. A vytvořit tak novou pověst či mýtus, jež by obyvatele přitáhl k sobě skrz střed, který je v teď spíš rozděluje. "Jsou tu lidé, kteří byli už nakresleni několikrát. Většina umělců je vybírá skutečně poctivě, srovnávají své kresby kostelní věže s lidskými tvářemi a hledají ty, kteří se k profilu centra hodí," popisuje Šedá.

Les jako vousy na bradě

Přímo před kostelem sedává místní bezdomovec. Z určitého úhlu je možné nakreslit místo s trsem stromů tak, že připomíná nos s hustým vousiskem na bradě, které se nápadně podobá tomu, co má bezdomovec na tváři. I on se na několika portrétech Líšně už objevil, takže společně s ostatní dokumentací projektu má možnost dostat se do muzea v Sheffieldu, které Líšeňský profil na podzim vystaví a poté zařadí do svých sbírek.

z projektu Líšeňský profil

Výtvarnice má základnu ve videopůjčovně přímo proti kostelu. Sem přijíždějí umělci a Šedá jim znovu vysvětluje "pravidla hry". "Trochu problém je s největšími realisty – pokud je někdo zvyklý kreslit přesně to, co vidí, dělá mu potíže překlopit horizontální profil krajiny do vertikálního a v profilu města najít profil tváře. Naopak děti s tím nemají problém. Věž kostela se pro ně může ve vteřině stát kšiltovkou na něčí hlavě," uzavírá Kateřina Šedá.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz