Karel Teige si v kolážích krásně pohrál s ňadry i s protézami

  16:32aktualizováno  16:32
Jedna z koláží Karla Teigeho se na nedávné aukci české avantgardy v Londýně vydražila za úctyhodných 2,6 milionu korun. Více než stovku jeho dalších montáží nyní představuje pražská Galerie Smečky na výstavě, kterou pojmenovala Plochy snů.

Z výstavy koláží Karla Teigeho v Galerii Smečky | foto: Památník národního písemnictví

Karel Teige (1900–1951) byl všestrannou osobností. Umění se věnoval jako teoretik, rovněž však tvořil nebo překládal z francouzštiny. Avantgardní směry propagoval zejména v architektuře. Aktuální výstava Plochy snů v pražské Galerii Smečky nabízí pohled na rozsáhlý soubor koláží vybraných ze sbírky Památníku národního písemnictví.

Fotogalerie

Unikátní a v tomto množství nikdy nepředstavená kolekce obsahuje celkem sto šest děl z let 1935–1951. Představuje různé metody tvorby a techniky zpracování média koláže.

Ojedinělý i v evropském měřítku

Karlu Teigemu se podobně jako celému českému surrealismu dostalo v posledních letech mimořádného zájmu. Ve svých dílech z poloviny dvacátých let minulého století vytvářel nejprve obrazové básně spíše typografického charakteru, v některých případech doplněné koláží nebo fotografií, a věnoval se také knižní grafice, která vycházela z konstruktivistických prvků.

Typografií se zabýval po celý život, upravil množství knih a příležitostných tiskovin, po grafické stránce pracoval také na řadě publikací svých kolegů pro tehdejší přední nakladatelství.

Až jeho pozdější práce dostaly podobu surrealistických koláží s využitím fotografií. Tvůrčí princip Teigeho koláží je více méně stejný – do jasně čitelného pozadí zabírajícího celou plochu koláže lepením zakomponuje figurální motiv, ženský akt, doplněný o tělesný či předmětný detail.

To, s čím přichází nově, je propojení funkcionalistické architektury se surrealistickou inspirací. Uplatňování moderní meziválečné fotografie tímto způsobem bylo u autorů koláží ojedinělé i v evropském měřítku.

Jako předlohy ke kolážím, prozrazujícím autorovu hlubokou obeznámenost se soudobým uměním i inspiraci tvorbou Maxe Ernsta nebo obrazovými motivy Reného Magritta, využíval Karel Teige hlubotiskové reprodukce fotografií a maleb řady významných avantgardních umělců, mimo jiné Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho, Karla Ludwiga, Andrého Kertésze, Mana Raye, Karla Blossfeldta, Alexandra Rodčenka, Jaroslava Rösslera nebo Jindřicha Štyrského.

Zaměřeno výhradně na ženské tělo

Často použil i malíře a sochaře předchozích uměleckých epoch. Nejednou se v jeho kolážích objevují i citace z filmů nebo třeba parafráze děl Salvadora Dalího.

Jak už bylo řečeno, Teige byl rovněž předním kritikem, publicistou a teoretikem. Výstava koláží je tedy doplněna také citacemi z jeho úvah o fotomontáži.

Koláže potom přímo vybízejí k interpretaci pomocí psychoanalýzy. Karel Teige v těch svých tematizoval výhradně ženské tělo, které mnohdy redukuje na neestetické torzo, s oblibou odděluje tělo a hlavu. Často užívanými motivy v jeho díle jsou zvětšené detaily – protéza, skleněné oko, ňadro. Není to však surrealisticky náhodné setkání absurdních předmětů, ale systematická práce se symboly podepřená Teigovým klasickým uměnovědným školením.

Výstava Plochy snů potrvá v Galerii Smečky do 31. ledna 2015. Otevřeno je od úterý do soboty a mimo státní svátky od 11 do 18.30 hodin.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

OBRAZEM: Helmut Newton proměnil pohled na ženskou nahotu i módní fotku

HELMUT NEWTON (1920-2004), Self Portrait with Wife and Models, Paris 1981

Sebevědomé, tajemné, provokativní, krásné. Tak dodnes působí ženy na snímcích Helmuta Newtona. Umělce, který jednou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz