Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Známe kandidáty na ředitele Národní galerie. Vrátit se chce odvolaný Fajt

  15:35
Termín pro přihlášky na nového šéfa Národní galerie právě končí, redakci iDNES.cz se podařilo zjistit jména pěti kandidátů. Mezi zájemci o ředitelský post je například jeho dřívější držitel Jiří Fajt. Rýsuje se ale i možný příchod nových tváří z jiných uměleckých institucí.

Jiří Fajt podal přihlášku do výběrového řízení na pozici generálního ředitele Národní galerie. | foto: koláž iDNES.cz

1Jiří Fajt

Zájem o návrat do čela pražské Národní galerie (NGP) redakci iDNES.cz potvrdil historik umění a bývalý ředitel NGP Jiří Fajt (1960). Instituci vedl od července 2014 do dubna 2019, kdy byl odvolán tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem. Zároveň na něj ministr podal dvě trestní oznámení, která policie odložila jako nedůvodná. Na Fajtovu podporu tehdy protestovalo na padesát ředitelů předních světových muzeí a galerií.

Jiří Fajt

Jiří Fajt

Ministerstvo kultury v čele s Lubomírem Zaorálkem zveřejnilo na začátku května 2020 oficiální omluvu.

„Nedovedl jsem si představit, že bych se ještě někdy ucházel o pozici generálního ředitele Národní galerie Praha, z níž jsem byl loni o Velikonocích tehdejším ministrem kultury odvolán na základě vykonstruovaných obvinění. Od té doby se ale některé věci změnily. Policie odložila obě trestní oznámení, protože neměla „oporu ve skutkovém stavu věci“ a Česká republika se mi za bezdůvodné odvolání omluvila,“ připomněl Fajt v tiskovém prohlášení.

„Za poslední rok se navíc změnily některé věci, které budou, podle mého pozitivně, ovlivňovat chod NGP. Zejména vznikla Garanční rada jako poradní orgán působící mezi ministrem a institucí. A také nerad odcházím od rozdělané práce, obzvlášť, když jsem neodešel, ale byl odejit. Po zvážení všech těchto důvodů jsem se rozhodl, že se výběrového řízení zúčastním,“ dodal. 

Jiří Fajt je autorem řady publikací a úspěšných mezinárodních výstav. Věnuje se především evropskému středověkému umění. V posledních letech však připravil i několik výstav z umění současného.

Na konci devadesátých let založil a vedl Centrum pro středověké umění při Národní galerii v Praze. Od roku 2000 působí na vědecko-výzkumném Centru pro dějiny a kulturu středovychodní Evropy v Lipsku a na Technické univerzitě v Berlíně. Mezinárodní renomé si získal výstavou o umění za vlády Karla IV. v Metropolitním muzeu v New Yorku (2005) či evropskými městy putujícím projektem Europa Jagellonica (2012).

2Helena Musilová

Helena Musilová

Helena Musilová

O post usiluje také kurátorka a historička umění Helena Musilová (1974). „K Národní galerii Praha mám dlouhodobý pozitivní vztah a na jejím dobrém jménu, na budování značky a celkově dalším rozvoji mi záleží. Kandidaturu vnímám také jako profesní výzvu. Přeci jenom jsem byla s NGP léta odborně svázána a podařilo se mi uskutečnit řadu projektů doma i v zahraničí. A mimo jiné cítím i podporu z odborné komunity,“ popsala pro iDNES.cz svou motivaci kandidovat.

Helena Musilová se zabývá především českým a středoevropským uměním druhé poloviny 20. století. V letech 1998 až 2003 působila jako kurátorka sbírky fotografie a architektury v Muzeu umění v Olomouci, následovalo jedenáctileté působení v Národní galerii v Praze, kde byla kurátorkou sbírky české malby 20. století. Tehdejší generální ředitel NGP Vladimír Rösel ji bez výběrového řízení jmenoval ředitelkou Veletržního paláce. Krátce po nástupu nového ředitele Jiřího Fajta musela z instituce odejít.

Helena Musilová je od roku 2015 hlavní kurátorkou pražského Musea Kampa, zároveň je členkou komise pražského magistrátu pro udělování grantů v oblasti kultury a umění. Mimochodem, jen od roku 2017 získalo Museum Kampa granty v souhrnné výši 8 240 000 Kč. 

Aby to nestačilo, je Helena Musilová také členkou Rady Programu státní podpory festivalů profesionálního umění při Ministerstvu kultury, od kterého získalo její domovské Museum Kampa v letech 2017 až 2019 rekordní podporu celkem 17 506 000 Kč.

3Martin Martan

Martin Martan

Martin Martan

Dalším z potvrzených kandidátů je akademický malíř a restaurátor Martin Martan (1962). Je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, studoval také na Getty Institutu v Los Angeles a stockholmské Královské akademii umění.

„Vzhledem k mému povolání jsem měl možnost se seznámit s různými druhy vedení a prezentace uměleckých sbírek jak u nás, tak i v zahraničí, nehledě na soukromý sbírkový fond. V čele instituce bych rád prohloubil spolupráci s předními českými galeriemi i soukromými sběrateli. Rád bych také pomohl vytvořit podmínky pro růst nové generace historiků umění, kteří budou moci získávat praktické zkušenosti i na zahraničních stážích,“ přiblíži pro iDNES.cz svou vizi.

V devadesátých letech byl Martin Martan restaurátorem Pražského hradu. Od roku 1992 působí coby vedoucí hostující lektor na Univerzitě Pardubice. Pracuje jako restaurátor umělecké sbírky rodu Lobkowiczů či sbírky zámku Nelahozeves. Zahraniční zkušenosti sbíral v Kuvajtu nebo Indii. Je jedním z mála českých odborníků na infračervenou reflektografii. I díky své profesi má Martin Martan nadstandardní osobní kontakty na přední zahraniční muzea a instituce.

4Marek Pokorný

Marek Pokorný

Marek Pokorný

Podle informací iDNES.cz se o ředitelské místo bude ucházet také umělecký kritik a kurátor současného výtvarného umění Marek Pokorný (1963), na zaslaný dotaz však redakci neodpověděl. Pokorný vystudoval Filozofickou fakulta UK v Praze. V letech 2004 až 2012 byl ředitelem Moravské galerie v Brně. O post generálního ředitele pražské Národní galerie usiloval už v roce 2010, kdy byl nejvýraznějším soupeřem Jiřího Fajta. V září 2012 neúspěšně kandidoval na ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

Před třemi lety Pokorný rezignoval na členství v komisi Rady hl. města Prahy pro udílení grantů v oblasti kultury a umění. Vyšlo totiž najevo, že rozhodl o výrazném navýšení magistrátní podpory Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kde byl zároveň předsedou poroty (společnost získala v roce 2016 grant 100 tisíc Kč, v následujícím roce už to byl milion a tři sta tisíc).

Od roku 2013 je ředitelem městské galerie moderního umění Plato Ostrava. Od letošního března je členem Rady Českého rozhlasu, kam ho nominovala Společnost Jindřicha Chalupeckého.

5Nikolaj Savický

Nikolaj Savický

Nikolaj Savický

Kunsthistorik Nikolaj Savický (1962) vystudoval historii na Filozofické fakultě UK. Zabývá se především francouzským uměním 19. a 20. století. Téměř dvacet let působil na manažerských pozicích v České a Slovenské televizi.

V letech 2011 až 2014 byl náměstkem generálního ředitele Národní galerie v Praze Vladimíra Rösela. Nyní je vedoucím oddělení rozvoje a vnějších vztahů Masarykova ústavu vyšších studií pražské ČVUT.

Svou kandidaturu redakci nepotvrdil s tím, že pokud se rozhodne kandidovat, seznámí se svými prioritami ohledně fungování NGP nejdříve členy výběrové komise. Podle informací iDNES.cz ovšem mezi kandidáty je. 

Nové vedení galerie od října

O novém šéfovi pražské Národní galerie bude rozhodovat komise, jejímiž členy jsou architekt a předseda garanční rady NG Josef Pleskot, právník a sociolog Jiří Přibáň, ředitelka Staatliche Kunstsammlungen Dresden Marion Ackermannová, ředitel Národního muzea ve Vratislavi Piotr Oszczanowski, ředitel GVU Ostrava Jiří Jůza, ředitel sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze Radim Vondráček, ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková, kurátor Slovenské národní galerie Dušan Buran, historička umění Marie Klimešová, historička umění Milena Slavická, historik umění Jiří Machalický a za ministerstvo kultury Vlastislav Ouroda, Petra Smolíková a Dana Schlaicherová.

Vybraný kandidát by mohl vystřídat dočasnou šéfku galerie Anne-Marii Nedoma už 1. října 2020.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé se v Praze loučili s Františkem Nedvědem. Dorazil i bratr Jan

Ve velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích se lidé v sobotu rozloučili s folkovým muzikantem Františkem...

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák se dvěma dávkami z filmových Pelíšků

Ve věku 75 let zemřel na rodné Vysočině herec Miroslav Kaman, který se nejvíce proslavil rolí bodrého esenbáka ve...

Zemřel svérázný valašský zpěvák a herec František Segrado

Ve věku 66 let zemřel v sobotu zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Informovala o tom režisérka a scenáristka...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel vousáč Dusty Hill, baskytarista blues rockové skupiny ZZ Top

Ve věku 72 let zemřel baskytarista Dusty Hill, člen americké kapely ZZ Top. Na sociálních sítích to oznámili jeho...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

V Česku bereme umění příliš elitářsky, říká galerista z rodiny Kodlů

Premium Matyáš Kodl neunikl rodinné tradici a pod hlavičkou jednoho z nejprestižnějších tuzemských aukčních domů dělá v...

Politici mě oslovují, ale spolupracovat s nimi nechci, říká umělec Pasta Oner

Rozstřel Umělec Pasta Oner minulý týden otevřel novou sólovou výstavu ve Ville Pellé a navzdory pandemii se v roce 2020 stal...

OBRAZEM: Pasta Oner a jeho 20. století. Výstava představuje 60 nových děl

Pasta Oner po téměř čtyřech letech otevírá v Praze novou samostatnou výstavu. Jmenuje se 20th Century Cabinet a do...

Sýkorův obraz pokořil rekord. V německé síni se vydražil za 22 milionů korun

Německá aukční síň Lempertz ve čtvrtek večer vydražila obraz Linie č. 31 českého malíře Zdeňka Sýkory. Výsledná suma...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...