Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Známe kandidáty na ředitele Národní galerie. Vrátit se chce odvolaný Fajt

  15:35
Termín pro přihlášky na nového šéfa Národní galerie právě končí, redakci iDNES.cz se podařilo zjistit jména pěti kandidátů. Mezi zájemci o ředitelský post je například jeho dřívější držitel Jiří Fajt. Rýsuje se ale i možný příchod nových tváří z jiných uměleckých institucí.
Jiří Fajt podal přihlášku do výběrového řízení na pozici generálního ředitele...

Jiří Fajt podal přihlášku do výběrového řízení na pozici generálního ředitele Národní galerie. | foto: koláž iDNES.cz

1 Jiří Fajt

Zájem o návrat do čela pražské Národní galerie (NGP) redakci iDNES.cz potvrdil historik umění a bývalý ředitel NGP Jiří Fajt (1960). Instituci vedl od července 2014 do dubna 2019, kdy byl odvolán tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem. Zároveň na něj ministr podal dvě trestní oznámení, která policie odložila jako nedůvodná. Na Fajtovu podporu tehdy protestovalo na padesát ředitelů předních světových muzeí a galerií.

Jiří Fajt

Ministerstvo kultury v čele s Lubomírem Zaorálkem zveřejnilo na začátku května 2020 oficiální omluvu.

„Nedovedl jsem si představit, že bych se ještě někdy ucházel o pozici generálního ředitele Národní galerie Praha, z níž jsem byl loni o Velikonocích tehdejším ministrem kultury odvolán na základě vykonstruovaných obvinění. Od té doby se ale některé věci změnily. Policie odložila obě trestní oznámení, protože neměla „oporu ve skutkovém stavu věci“ a Česká republika se mi za bezdůvodné odvolání omluvila,“ připomněl Fajt v tiskovém prohlášení.

„Za poslední rok se navíc změnily některé věci, které budou, podle mého pozitivně, ovlivňovat chod NGP. Zejména vznikla Garanční rada jako poradní orgán působící mezi ministrem a institucí. A také nerad odcházím od rozdělané práce, obzvlášť, když jsem neodešel, ale byl odejit. Po zvážení všech těchto důvodů jsem se rozhodl, že se výběrového řízení zúčastním,“ dodal. 

Jiří Fajt je autorem řady publikací a úspěšných mezinárodních výstav. Věnuje se především evropskému středověkému umění. V posledních letech však připravil i několik výstav z umění současného.

Na konci devadesátých let založil a vedl Centrum pro středověké umění při Národní galerii v Praze. Od roku 2000 působí na vědecko-výzkumném Centru pro dějiny a kulturu středovychodní Evropy v Lipsku a na Technické univerzitě v Berlíně. Mezinárodní renomé si získal výstavou o umění za vlády Karla IV. v Metropolitním muzeu v New Yorku (2005) či evropskými městy putujícím projektem Europa Jagellonica (2012).

2 Helena Musilová

Helena Musilová

O post usiluje také kurátorka a historička umění Helena Musilová (1974). „K Národní galerii Praha mám dlouhodobý pozitivní vztah a na jejím dobrém jménu, na budování značky a celkově dalším rozvoji mi záleží. Kandidaturu vnímám také jako profesní výzvu. Přeci jenom jsem byla s NGP léta odborně svázána a podařilo se mi uskutečnit řadu projektů doma i v zahraničí. A mimo jiné cítím i podporu z odborné komunity,“ popsala pro iDNES.cz svou motivaci kandidovat.

Helena Musilová se zabývá především českým a středoevropským uměním druhé poloviny 20. století. V letech 1998 až 2003 působila jako kurátorka sbírky fotografie a architektury v Muzeu umění v Olomouci, následovalo jedenáctileté působení v Národní galerii v Praze, kde byla kurátorkou sbírky české malby 20. století. Tehdejší generální ředitel NGP Vladimír Rösel ji bez výběrového řízení jmenoval ředitelkou Veletržního paláce. Krátce po nástupu nového ředitele Jiřího Fajta musela z instituce odejít.

Helena Musilová je od roku 2015 hlavní kurátorkou pražského Musea Kampa, zároveň je členkou komise pražského magistrátu pro udělování grantů v oblasti kultury a umění. Mimochodem, jen od roku 2017 získalo Museum Kampa granty v souhrnné výši 8 240 000 Kč. 

Aby to nestačilo, je Helena Musilová také členkou Rady Programu státní podpory festivalů profesionálního umění při Ministerstvu kultury, od kterého získalo její domovské Museum Kampa v letech 2017 až 2019 rekordní podporu celkem 17 506 000 Kč.

3 Martin Martan

Martin Martan

Dalším z potvrzených kandidátů je akademický malíř a restaurátor Martin Martan (1962). Je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, studoval také na Getty Institutu v Los Angeles a stockholmské Královské akademii umění.

„Vzhledem k mému povolání jsem měl možnost se seznámit s různými druhy vedení a prezentace uměleckých sbírek jak u nás, tak i v zahraničí, nehledě na soukromý sbírkový fond. V čele instituce bych rád prohloubil spolupráci s předními českými galeriemi i soukromými sběrateli. Rád bych také pomohl vytvořit podmínky pro růst nové generace historiků umění, kteří budou moci získávat praktické zkušenosti i na zahraničních stážích,“ přiblíži pro iDNES.cz svou vizi.

V devadesátých letech byl Martin Martan restaurátorem Pražského hradu. Od roku 1992 působí coby vedoucí hostující lektor na Univerzitě Pardubice. Pracuje jako restaurátor umělecké sbírky rodu Lobkowiczů či sbírky zámku Nelahozeves. Zahraniční zkušenosti sbíral v Kuvajtu nebo Indii. Je jedním z mála českých odborníků na infračervenou reflektografii. I díky své profesi má Martin Martan nadstandardní osobní kontakty na přední zahraniční muzea a instituce.

4 Marek Pokorný

Marek Pokorný

Podle informací iDNES.cz se o ředitelské místo bude ucházet také umělecký kritik a kurátor současného výtvarného umění Marek Pokorný (1963), na zaslaný dotaz však redakci neodpověděl. Pokorný vystudoval Filozofickou fakulta UK v Praze. V letech 2004 až 2012 byl ředitelem Moravské galerie v Brně. O post generálního ředitele pražské Národní galerie usiloval už v roce 2010, kdy byl nejvýraznějším soupeřem Jiřího Fajta. V září 2012 neúspěšně kandidoval na ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

Před třemi lety Pokorný rezignoval na členství v komisi Rady hl. města Prahy pro udílení grantů v oblasti kultury a umění. Vyšlo totiž najevo, že rozhodl o výrazném navýšení magistrátní podpory Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kde byl zároveň předsedou poroty (společnost získala v roce 2016 grant 100 tisíc Kč, v následujícím roce už to byl milion a tři sta tisíc).

Od roku 2013 je ředitelem městské galerie moderního umění Plato Ostrava. Od letošního března je členem Rady Českého rozhlasu, kam ho nominovala Společnost Jindřicha Chalupeckého.

5 Nikolaj Savický

Nikolaj Savický

Kunsthistorik Nikolaj Savický (1962) vystudoval historii na Filozofické fakultě UK. Zabývá se především francouzským uměním 19. a 20. století. Téměř dvacet let působil na manažerských pozicích v České a Slovenské televizi.

V letech 2011 až 2014 byl náměstkem generálního ředitele Národní galerie v Praze Vladimíra Rösela. Nyní je vedoucím oddělení rozvoje a vnějších vztahů Masarykova ústavu vyšších studií pražské ČVUT.

Svou kandidaturu redakci nepotvrdil s tím, že pokud se rozhodne kandidovat, seznámí se svými prioritami ohledně fungování NGP nejdříve členy výběrové komise. Podle informací iDNES.cz ovšem mezi kandidáty je. 

Nové vedení galerie od října

O novém šéfovi pražské Národní galerie bude rozhodovat komise, jejímiž členy jsou architekt a předseda garanční rady NG Josef Pleskot, právník a sociolog Jiří Přibáň, ředitelka Staatliche Kunstsammlungen Dresden Marion Ackermannová, ředitel Národního muzea ve Vratislavi Piotr Oszczanowski, ředitel GVU Ostrava Jiří Jůza, ředitel sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze Radim Vondráček, ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková, kurátor Slovenské národní galerie Dušan Buran, historička umění Marie Klimešová, historička umění Milena Slavická, historik umění Jiří Machalický a za ministerstvo kultury Vlastislav Ouroda, Petra Smolíková a Dana Schlaicherová.

Vybraný kandidát by mohl vystřídat dočasnou šéfku galerie Anne-Marii Nedoma už 1. října 2020.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Budu vzpomínat jen v dobrém, říká Helena Vondráčková o Urbánkové

„Úmrtí mé další kolegyně je pro mne ohromně smutnou zprávou. Je mi to moc líto. Na Naďu budu vzpomínat jen v dobrém,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotograf Vojíř bilancuje 60 let s ženským aktem, výstava je poslední

Královéhradecký fotograf Miloš Vojíř se velkou retrospektivou loučí s ženským aktem, jemuž byl věrný šedesát let....

RECENZE: Jinak běžnou krimi Docent zdobí příjemná dávka hravosti

Premium Trilogie Docent může lákat na scenáristické duo seriálu Případy 1. oddělení, z něhož sem přestoupil i Ondřej Vetchý v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Prodavačka, majitel, těžká doba. Seriál Zlatá labuť v kostce

Premium Kdyby se u seriálů zveřejňoval seznam kmotrů, měl by premiérový projekt Novy s názvem Zlatá labuť, který teď po placené...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Národní galerie plánuje na letošní rok velké výstavy Mánesa a Brandla

Národní galerie Praha na letošní rok připravila velké výstavy malířů Josefa Mánese a Petra Brandla. Oba slavní umělci...

Moderně nemoderní romantik. Dinosauři Buriana zachránili, říká znalec

Premium Dílem Zdeňka Buriana se Rostislav Walica zabývá skoro celý život a zná téměř každou Mistrovu malbu, kresbu i skicu,...

Zemřel kunsthistorik Jiří Šetlík, přední osobnost české výtvarné scény

Ve 93 letech zemřel historik umění Jiří Šetlík. Oznámila to jeho dcera Michaela Beňová Šetlíková. Patřil v šedesátých...

Zdigitalizovaný Mucha i Toyen. Google představil sbírku věnovanou Česku

Platforma Google Arts & Culture představila digitální výstavu, díky které se lidé na jednom místě mohou seznámit s...

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...