Jobovky v suterénu

  15:00aktualizováno  15:00
Na severu Čech deprimuje diváky trýznivý Jiří Sozanský, jinak ale vládne evropská sounáležitost. Ať už prostřednictvím zrestaurované fontány, slovenských architektů či chlubících se bankéřů.

Jiří Sozanský - Kresba Jiřího Sozanského z cyklu Piet | foto: Severočeská galerie výtvarného umění

TIP TÝDNE
Jiří SozanskýSeveročeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích uspořádala přehlídku jedné z výrazných stálic české umělecké scény, malíři Jiřímu Sozanskému. Výstava v Litoměřicích je v předvečer šedesátých narozenin umělce jakýmsi ohlédnutím, krátkým bilančním zastavením a připomenutím děl, z nichž mnohá nebyla dosud vystavena.

Jiří Sozanský (1946)
Jiří Sozanský patří již třicet let k nepřehlédnutelným osobnostem české výtvarné scény. V pravidelných intervalech prezentuje rozsáhlé cyklické projekty většinou na téma člověka v mezních situacích. Široké veřejnosti je znám jako umělec, který s oblibou překračuje vžité hranice uměleckých disciplin a kombinuje nejrůznější média. Vedle klasické malby a sochy se intenzivně věnuje i kresbě a grafice.

Přehlídka se soustředí na obrazy, kresby, grafiky i plastiky z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, které kulminovaly ve dvou výrazných cyklech. První pod názvem Stíny představoval velkoformátové tušové scény, které reflektovaly náboženskou tématiku v nezřetelných a spíše tušených postavách Ukřižovaných a Piet (Památník Terezín).

Druhý cyklus nazvaný Suterén otevřela v roce 1978 série suchých jehel i kvašových kreseb, které se sice obracely svým zájmem o figuru k počátku sedmdesátých let, ale architektonicky jasně definovaným prostorem jeviště je posunovaly do polohy přípravného projektu prostorové instalace.  

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Young BloodYoung Blood.
V pražských prostorách organizace CCEA probíhá do 15. září výstava I’m a young “Slowak” architect v rámci cyklu Young Blood, který je zaměřen na monitorování mladé architektonické generace ve středoevropském prostoru. Druhá výstava z cyklu představuje mladé slovenské ateliéry reagující na objemu 3,6 m3 na větu I’m a young “Slowak” architect. Výstava prezentuje instalace pěti slovenských ateliérů: Ampula, Atria Atelier, Atelier Milieu a u/s/a zerozero.

Europe in Art. Zaměstnanci finanční skupiny HVB Group, která léta systematicky buduje vlastní sbírku moderního a současného umění, připravili v prostorách pražské Galerie Mánes výstavu stovky obrazů, fotografií, plastik a soch, vybraných z uměleckých sbírek jednotlivých zemí HVB Group. Téměř třetinu expozice tvoří současná fotografie - k vidění budou díla Henriho Cartiera-Bressona, Gerharda Richtera či Andrease Gurskeho. Výstava trvá do 28. srpna.

CO SE DĚJE
DoksanyZrestaurovaný Preiss.
Barokní sochy z klášterního kostela v Doksanech, které pět let opravovali restaurátoři, vystavuje Národní galerie v Praze (NG) v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Sochy vznikly v pražské dílně Františka Preisse (kolem 1660 až 1712), který je podle autorů jednou z nejvýraznějších osobností barokního sochařství v Čechách. Výstava potrvá do 20. listopadu.

Bruselská fontána. Fragment skleněné fontány, která byla součástí slavné české expozice na světové výstavě v Bruselu v roce 1958, si mohou prohlédnout zájemci na výstavě v galerii Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd na Petřinách. Výstava zahrnuje i technickou dokumentaci k dílu, které jeho autorka Dana Hlobilová se svými kolegy vytvořila tehdy novou technologií za použití polymerových pryskyřic. Výstava s názvem Bruselská fontána a muzikantské zahrady trvá do 9. září.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
CombinacionScience meets Art.
V rámci výstavy Combinacion představuje Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových autory z České republiky i z Argentiny, kteří se ve své tvorbě dotýkají vztahu vědy a umění a ukazuje na jejich práci vývoj tohoto způsobu výtvarného vyjádření. Svými pracemi jsou zastoupeni Luis Fernando Benedit, Julio Le Parc, Zdeněk Sýkora, Frank Malina, Zdeněk Pešánek a Federico Díaz. Výstava končí 4. září.

Sympozium. Kutnohorská Galerie Felixe Jeneweina vystavuje v rámci proběhnuvšího V. Sympozium současného výtvarného umění do 31. srpna díla mladých českých výtvarníků Davida Hanvalda (1980), Miroslava Polácha (1980) a Martina Šárovce (1977), vzniklých na téma reflexe Jeneweinova díla v současném výtvarném umění.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Výstava předvádí Japoncům, jak Alfons Mucha ovlivnil komiksový styl manga

Z výstavy Timeless Mucha: Mucha to manga - the magic of line

Co má společného český secesní malíř Alfons Mucha s japonským komiksem, ukazuje velká výstava, která od letošního...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz