Letošní sté výročí narození básníka a výtvarníka Jiřího Koláře si českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum připomíná výstavou Ostatky Ráje. Zahrnuje koláže, objekty i poezii, která byla velkou součástí Kolářova experimentálního umění.
"První výstavu Jiřího Koláře u nás v Egon Schiele Art Centru jsme udělali v roce 1997. Letošní obsáhlá expozice je k jeho významnému výročí a zároveň jako rozloučení s ním," říká Jirmusová.
Jiří Kolář totiž zemřel v roce 2002, zrovna když Český Krumlov sužovaly povodně. "Byli jsme v té době pod vodou, bez elektřiny... a bez informací. Tu smutnou zprávu jsem se dozvěděla dokonce až po jeho pohřbu a celé ty roky to v sobě nesu jako neuzavřené," dodává Jirmusová.
Rakušan a Čech
Jiří Kolář se stal jedním z nejznámějších a světově nejoceňovanějších českých umělců. Za války spoluzakládal Skupinu 42. V roce 1945 sice vstoupil do komunistické strany, ale už v létě její řady opustil. V padesátých letech byl dokonce krátce vězněn za kritiku režimu ve sbírce Prométheova játra.
Egon Schiele Art Centrum k výstavě vydává nový katalog Jiřího Koláře s textem české výtvarnice Evy Prokopcové nazvaným Odpoledne s Kolářem.
Kolář se narodil 24. září 1914, tedy ještě za Rakouska-Uherska. I proto bude jeho výstavu po celou sezonu doplňovat také expozice rakouského malíře Guntera Damische, jehož obrazy a objekty se představují pod názvem Kosmologie. Dále je v Českém Krumlově až do 28. října k vidění dílo současného českého malíře, profesora Akademie výtvarného umění Jiřího Sopka.
Poslední souběžnou výstavou letošní sezony je expozice, která nabídne průřez tvorbou absolventů pražské a vídeňské akademie z ateliérů Sopka a Damische.