Jiří David o Klíčové soše: Nestavím ani pomník, ani atrakci

  14:14aktualizováno  14:14
Jiří David, autor Trnové koruny nad Rudolfinem a Záře nad Pražským hradem, chystá Klíčovou sochu. Šest metrů vysoký objekt bude sice tentokrát bez neonu, zato obložený osmdesáti tisíci klíči.

Výtvarník Jiří David v akci. | foto: Archiv J.Davida

Ty posbíral letos v listopadu mobilní operátor Vodafone jako připomínku dvacátého výročí sametové revoluce.

To opravdu každý z těch klíčů vezmete do ruky?
To asi ne. Ale to mě až tak nezajímá. Klíč stačí jeden, význam má ve vztahu k samotné soše. Bude to vlastně první socha, která bude sama sebe reflektovat. Už sám objekt má v sobě ambivalenci kulturního, společenského i politického vývoje po roce 1989.

Rozčarování?
Ne úplně rozčarování, spíš opravdu tu ambivalenci. Nestavím sametové revoluci pomník. Nestavím atrakci pro zábavu. Vytvářím sochu, která je kovová, bez neonu, asi šest metrů vysoká a čtyři tuny těžká a sama sebe vlastně jako by ničí. Reflektuje tak společnost od listopadové revoluce do současnosti. Na jednu stranu je to hold lidem, kteří revoluci dělali a vyšli do ulic zvonit klíči, ale zároveň jde o deziluzi z toho, jak to v České republice vypadá teď. Socha by měla vydávat zvuk, reagovat na foukání větru a v tom větru zvonit. Jako se zvonilo klíči v listopadu před dvaceti lety.

Jak je technicky náročné vyrobit čtyřtunovou sochu z klíčů?
Můžete vymyslet nebo namalovat cokoli na papíře, ale když nemáte technologii nebo stroj, který to vyrobí, je to k ničemu. Sochu staví profesionální továrna v Olomouci, kde mají právě ten speciální stroj, který dokáže z mého počítačového návrhu přenést do výroby hlavní skelet. V Praze se vyrábí sokl. A v Praze sochu 11. února sestavím.

Kde bude stát?
Pravděpodobně na náměstí Franze Kafky. Jako první se ozvalo Brno, ředitel tamního Domu umění i brněnský primátor by ji v Brně rádi měli, i když ještě netuší, jak bude vypadat. A musím říct, že si vážím jejich důvěry. Sochám ve veřejném prostoru je Brno i díky přehlídce Sochy v ulicích mnohem nakloněnější. Ale na druhou stranu je pravda, že impulz k sametové revoluci vznikl v Praze, Brno se přidalo až tři dny poté. Což je důvod postavit sochu v Praze. Neříkám, že přímo na Národní třídě, rád bych ji viděl například před novou budovou Technické knihovny. Je ale fakt, že v Praze o ni nikdo oficiálně neprojevil zájem. Je pro mě důležité, aby zůstala ve veřejném prostoru. A jestli bude v Praze nebo v Brně nebo jinde, to se uvidí. Ostatně může být i putovní, náměstí Franze Kafky by mělo být dočasným místem. A pak se může přesunout do Brna, do Ostravy nebo do Ústí nad Labem.

Jak je to s podmínkami mobilního operátora, který sochu platí? Nebojíte se, že klíčová nebude socha, ale nakonec logo nebo reklamní kampaň?
Vodafone mi vyšel vstříc, slíbil, že na soše nebude žádné logo, žádná reklama. Je zkrátka donátor a ten dělá gesto, já si můžu svobodně tvořit. Ona ta socha bude trochu kontroverzní ve vztahu k sametové revoluci a Vodafonu to nevadí, schválili to tak. Stalo se mi vlastně úplně poprvé, že mi nějaký zadavatel nechal volnou ruku.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

OBRAZEM: Zakázali mu vystavovat. Stanislav Kolíbal míří na benátské bienále

Stanislav Kolíbal bude reprezentovat Českou republiku na letošním 58. ročníku...

Po téměř půl století, kdy komunistický režim zakázal po výstavě v Miláně Stanislavu Kolíbalovi vyvážet jeho díla do...

Najdete na iDNES.cz