„Ó sultáne, čerte turecký a čertův bratře, ty, přítelíčku Satanáše, samému Luciferu děláš sekretáře! Co jsi to, k čertu, za rytíře, když holým zadkem nerozsedneš ježka, malé zvíře? Nebudeš pod sebou, čubčí synu, křesťanské syny mít; tvého vojska se nebojíme a bít se s ním budem...“
Odpověď plnou vulgarit a urážek napsali údajně v 17. století záporožští kozáci tureckému sultánovi Mehmedu IV. Ten je předtím vyzval, aby se mu vzdali. Že se u toho kníratí válečníci náramně pobavili, zachycuje slavný obraz malíře Ilji Repina z konce 19. století.
Dílo je jednou z ozdob aktuální výstavy v zámecké jízdárně Hluboké nad Vltavou. Alšova jihočeská galerie tam připravila největší kolekci ruského umění v Česku za posledních padesát let.
„Na projektu jsme pracovali téměř tři roky. Kurátoři sestavili výjimečnou kolekci ze zápůjček z českých galerií. Korunují ji tři díla z Treťjakovské státní galerie v Moskvě, která patří mezi nejvýznamnější galerie ruského umění na světě. Někdy je potřeba nebát se a požádat i takto respektovanou instituci o zápůjčku,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.
Puškinův triumf či průvod s ikonami
Hlavní kurátorka Julie Jančárková ze Slovanského ústavu zvolila chronologický přístup. „Naším cílem bylo představit bohatství ruského umění od začátku 19. století do první poloviny 20. století, mimo díla vzniklá v Sovětském svazu. Vystavujeme i práce umělců, kteří odešli do emigrace,“ líčí.
Od klasických portrétů tehdejších osobností a romantických krajinomaleb návštěvníci postupně projdou přes realistické výjevy z ruského venkova až k monumentálním dílům největšího ruského malíře Ilji Repina (1844–1930). Ten zaujímá ve výtvarném umění stejné místo jako spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj v literatuře.
Perličkou jsou zmiňovaní Záporožští kozáci píšící dopis tureckému sultánovi. Na díle Repin pracoval spoustu let.
„Musel si prostudovat historii, vyjet na místa, kde žili, zjistit, jak se oblékali. Kozáci se smějí, což byla úplná novinka v realistickém historickém žánru. Vytvořil několik verzí, tu největší koupil car Alexandr III. My máme tu menší, které si zase Repin cenil nejvíce,“ přibližuje Jančárková.
Zaujme také obří plátno, na kterém básník Puškin recituje svou poemu. Pochází ze sbírky Pražského hradu a lidé ho mohli vidět jen párkrát v historii. „Zachycuje psychologický okamžik, kdy přichází vrchol recitace. Puškinovi bylo tehdy 14 let, byl nervózní, ale u této postupové zkoušky na lyceu naprosto zazářil. Na obraze je vidět i údiv největšího ruského básníka 18. století Děržavina, který po tomto výkonu označil Puškina za svého nástupce,“ popisuje Jančárková.
Pojistná hodnota výstavy: stovky milionů korun
Dalším Repinovým opusem magnum je Křížové procesí v dubovém lese, na kterém pracoval téměř padesát let. Na obřím oleji zaujme protodiakon, hlavní představitel pravoslavné církve, který vede dlouhý průvod. „Lidé za ním nesou ikony, někteří se před nimi sklánějí. Rusové k nim přinášeli i své nemocné děti a věřili v jejich ozdravnou moc,“ dodává Petra Lexová z Alšovy jihočeské galerie.
V druhé části expozice návštěvníci uvidí přelom 19. a 20. století s prvky impresionismu, secese i expresionismu. Vystavena jsou dále díla takzvané pařížské školy i Rusů emigrujících do Československa ve 20. a 30. letech. Pojistná hodnota děl, kterých je v galerii víc než sto, se pohybuje ve stovkách milionů korun.
Expozici mohou zájemci navštívit do 27. září. Alšova jihočeská galerie má otevřeno denně od 9 do 18 hodin. Současně je v hlubocké jízdárně také kolekce Jan Saudek intimní, která mapuje málo známá díla českého fotografa.