I použitý prezervativ dokáže inspirovat

  12:37aktualizováno  12:37
Jaroslav Hovadík, významný představitel českého umění druhé poloviny dvacátého století a malíř a sochař evropské umělecké scény v jedné osobě, vystavuje od úterý v Muzeu Kroměřížska. "Vzkřišuji vše, co najdu a dávám tomu nový citový náboj," říká o své tvorbě umělec.
Výstava Jaroslava Hovadníka

Výstava Jaroslava Hovadníka - Jaroslav Hovadník vystavuje v kroměřížském muzeu. | foto: Jan KarásekMF DNES

Návštěvníci výstavy se setkají s novějšími Hovadíkovými pracemi, které vznikaly od roku 2000.

Jedná se nejen o obrazy, kresby a nejrůznější asambláže, kde je malba obohacena o nějaký prostorový prvek a nejrůznější artefakty. Vystaveny jsou také železné plastiky či keramika.

Výrazným a hlavně originálním prvkem výstavy jsou Hovadíkovy reliéfy na stavebních paletách, které obsahují nejrůznější materiál, jako například roští či plastové balonky, a představující nejrůznější piety a zátiší.

Jaroslav Hovadík je podle ředitele Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ludvíka Ševečka rodilý lyrik a nesmírně pozitivní člověk. "Z v Kroměříži vystaveného díla čiší především pozitivnost, barevnost a poetičnost," dodal Ševeček.

Hovadík ve svém díle sleduje především tvořivost bez hranic s důrazem na evropskou špičku. "Vždy když dělám nějaký obraz či sochu, je to pro mne jako poprvé. Nikdy se neopakuji," uvedl autor.

Z Hovadíkova díla je patrný osobitý, originální a především až básnický pohled na současný materiální svět. "Vždy o něco zakopnu," tvrdí Hovadík, kterého upoutá i třeba vybité okno či odhozený prezervativ na ulici. "Vzkřišuji vše, co najdu a dávám tomu nový citový náboj," prohlásil umělec.

Jaroslav Hovadík si od kroměřížské expozice slibuje "rozbouření hladiny zahnívajícího rybníku". "Chci, aby výstava diváka vtáhla a rozčeřila jeho spící duši," přál si autor. "Pro mne bylo například setkání s Hovadíkovým dílem ohromující zážitek," uvedl ředitel Muzea kroměřížska Jiří Stránský.

Malíř Jaroslav Hovadík se narodil v roce 1935 ve Zlíně a až do své emigrace v roce 1968 žil ve Fryštáku. Na uměleckou scénu vstupoval jako malíř a od roku 1962 i jako vynikající grafik a autor objektů a asambláží.

Ve výtvarných snahách se přiblížil výrazným osobnostem Vladímíra Boudníka či Antonína Tomalíka. Ve druhé polovině šedesátých let patřil k zakladatelům zlínské výtvarné skupiny 5+2. V roce 1968 emigroval do Kanady, kde působil jedenáct let.

"Je velkou tragédií, že jeho objekty, které vytvářel v zámoří, se nedostaly do Evropy a ztratily se. Grafiky, které z toho období známe, jsou pozoruhodné tím, že Hovadík zhodnotil své zkušenosti informelní grafiky v kontaku s americkým pop artem," uvedl Ludvík Ševeček.

Z Kanady zamířil Hovadík do Francie, kde se z něj podle Ševečka stal vynikající malíř. "Zařadil se zde do evropského hnutí Divokých a italské transavantgardy, která byla typická výrazným příklonem k tradiční malířské technice," řekl ředitel krajské galerie.

V roce 1986 se Hovadík usadil v Muhlheimu v Německu, kde žije dodnes. Stal se zde také členem Svazu německých umělců. Od začátku devadesátých let se stále častěji vrací i domů.

Jaroslav Hovadík, který vystavoval například ve Spojených státech, Austrálii, Indii či Africe, měl ve Zlíně naposledy výstavu v roce 2001. Do Kroměříže se pak jeho dílo vrací po dvanácti letech.

Výstava v Muzeu Kroměřížska v Galerii v podloubí potrvá do 8. května, kdy tento významný umělec evropského formátu oslaví sedmdesáté narozeniny.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz