I použitý prezervativ dokáže inspirovat

  12:37aktualizováno  12:37
Jaroslav Hovadík, významný představitel českého umění druhé poloviny dvacátého století a malíř a sochař evropské umělecké scény v jedné osobě, vystavuje od úterý v Muzeu Kroměřížska. "Vzkřišuji vše, co najdu a dávám tomu nový citový náboj," říká o své tvorbě umělec.
Výstava Jaroslava Hovadníka

Výstava Jaroslava Hovadníka - Jaroslav Hovadník vystavuje v kroměřížském muzeu. | foto: Jan KarásekMF DNES

Návštěvníci výstavy se setkají s novějšími Hovadíkovými pracemi, které vznikaly od roku 2000.

Jedná se nejen o obrazy, kresby a nejrůznější asambláže, kde je malba obohacena o nějaký prostorový prvek a nejrůznější artefakty. Vystaveny jsou také železné plastiky či keramika.

Výrazným a hlavně originálním prvkem výstavy jsou Hovadíkovy reliéfy na stavebních paletách, které obsahují nejrůznější materiál, jako například roští či plastové balonky, a představující nejrůznější piety a zátiší.

Jaroslav Hovadík je podle ředitele Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ludvíka Ševečka rodilý lyrik a nesmírně pozitivní člověk. "Z v Kroměříži vystaveného díla čiší především pozitivnost, barevnost a poetičnost," dodal Ševeček.

Hovadík ve svém díle sleduje především tvořivost bez hranic s důrazem na evropskou špičku. "Vždy když dělám nějaký obraz či sochu, je to pro mne jako poprvé. Nikdy se neopakuji," uvedl autor.

Z Hovadíkova díla je patrný osobitý, originální a především až básnický pohled na současný materiální svět. "Vždy o něco zakopnu," tvrdí Hovadík, kterého upoutá i třeba vybité okno či odhozený prezervativ na ulici. "Vzkřišuji vše, co najdu a dávám tomu nový citový náboj," prohlásil umělec.

Jaroslav Hovadík si od kroměřížské expozice slibuje "rozbouření hladiny zahnívajícího rybníku". "Chci, aby výstava diváka vtáhla a rozčeřila jeho spící duši," přál si autor. "Pro mne bylo například setkání s Hovadíkovým dílem ohromující zážitek," uvedl ředitel Muzea kroměřížska Jiří Stránský.

Malíř Jaroslav Hovadík se narodil v roce 1935 ve Zlíně a až do své emigrace v roce 1968 žil ve Fryštáku. Na uměleckou scénu vstupoval jako malíř a od roku 1962 i jako vynikající grafik a autor objektů a asambláží.

Ve výtvarných snahách se přiblížil výrazným osobnostem Vladímíra Boudníka či Antonína Tomalíka. Ve druhé polovině šedesátých let patřil k zakladatelům zlínské výtvarné skupiny 5+2. V roce 1968 emigroval do Kanady, kde působil jedenáct let.

"Je velkou tragédií, že jeho objekty, které vytvářel v zámoří, se nedostaly do Evropy a ztratily se. Grafiky, které z toho období známe, jsou pozoruhodné tím, že Hovadík zhodnotil své zkušenosti informelní grafiky v kontaku s americkým pop artem," uvedl Ludvík Ševeček.

Z Kanady zamířil Hovadík do Francie, kde se z něj podle Ševečka stal vynikající malíř. "Zařadil se zde do evropského hnutí Divokých a italské transavantgardy, která byla typická výrazným příklonem k tradiční malířské technice," řekl ředitel krajské galerie.

V roce 1986 se Hovadík usadil v Muhlheimu v Německu, kde žije dodnes. Stal se zde také členem Svazu německých umělců. Od začátku devadesátých let se stále častěji vrací i domů.

Jaroslav Hovadík, který vystavoval například ve Spojených státech, Austrálii, Indii či Africe, měl ve Zlíně naposledy výstavu v roce 2001. Do Kroměříže se pak jeho dílo vrací po dvanácti letech.

Výstava v Muzeu Kroměřížska v Galerii v podloubí potrvá do 8. května, kdy tento významný umělec evropského formátu oslaví sedmdesáté narozeniny.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

V Praze se vydražil Josef Čapek za 14 milionů korun, lákala i Toyen

Josef Čapek, Dva chlapi, 1924

Ještě v sobotu si milovníci umění mohli prohlédnout předaukční výstavu v Galerii Kodl na pražské Národní třídě. V...

Najdete na iDNES.cz