Čech z Plzně maloval novozélandské Maory jako nikdo jiný

  9:59aktualizováno  9:59
Plzeňský rodák Gottfried Lindauer odešel v roce 1874 na Nový Zéland, kde vytvořil desítky portrétů Maorů, zdejších původních obyvatel. Novozélandský národní poklad poprvé cestuje mimo zemi a bude součástí malířovy retrospektivní výstavy v Západočeské galerii.

Gottfried Lindauer, Anehana, olej na plátně, 1897 | foto: Auckland Art Gallery

Ke dvěma výstavám věnovaným dílu animátora Jiřího Trnky, na něž dosud přišlo kolem pětadvaceti tisíc návštěvníků, přidá program Plzně – Evropského hlavního města kultury odlišně laděnou expozici neméně zásadního významu. Vedle klasika Trnky je Gottfried Lindauer (1839–1926) u nás méně doceněný, a to neprávem. Jeho první velká retrospektiva v Západočeské galerii začne 6. května a potrvá až do 20. září.

Fotogalerie

Skutečnost, že Lindauerovu tvorbu v Česku dosud příliš neznáme, však není projevem nějakého ignorantství. Zásadní část malířových děl totiž dosud nikdy neopustila Nový Zéland, a tak jaksi nebylo případnou výstavu z čeho poskládat. Dostat portréty Maorů do Plzně nebylo jednoduché ani nyní. „Vše podléhalo v podstatě trojstupňovému jednání. Nejdříve zápůjčku schválila Auckland Art Gallery, která má obrazy ve svých sbírkách,“ popisuje celou anabázi ředitel Západočeské galerie Roman Musil. „Následně se k vývozu vyjádřila Haerewa, což je správní rada galerie, kterou tvoří zástupci jednotlivých maorských kmenů. Museli jsme před ni předstoupit a představit sebe i Plzeň. Poslední slovo potom měli potomci zobrazených maorských náčelníků,“ dodává. Výsledkem je pět desítek zapůjčených obrazů, jež se v Evropě představí poprvé.

Kontakt s mrtvými předky

Lindauer se vyučil zahradníkem, ale v šestnácti se rozhodl pro novou dráhu. Zapsal se na malířské akademii ve Vídni. Po jejím absolvování kvůli nedostatku zakázek v rodné Plzni procestoval Halič, Polsko i Rusko. To však zdaleka neměl být jeho nejvzdálenější cíl. Aby se vyhnul vojenské službě, vydal se na palubě parníku Reichstag na více než čtvrt roku dlouhou cestu do novozélandského Wellingtonu.

V roce 1876 se přestěhoval do Aucklandu. Obživu v nové zemi – fotografování – záhy vyměnil za malbu. Sblížil se s Maory, původními obyvateli Nového Zélandu, a systematicky začal dokumentovat podobu tamních náčelníků s jejich tetováním, účesy, zbraněmi, zdobenými oděvy, amulety a šperky. Jako etnografický záznam jsou Lindauerovy novozélandské malby samozřejmě cenné. Sami Maorové je považují za jakýsi svůj národní poklad, protože vznikaly v době, kdy budoucnost jejich národa nebyla zdaleka jistá. Díky hlubokému vztahu ke svým předkům ctili umělcovy malby jako relikvie, které jim pomáhaly se zpodobenými osobnostmi navázat přímý kontakt.

Docenění umělecké hodnoty obrazů však trvalo delší dobu, vážný zájem sběratelů přišel až během 80. let 20. století.

Gottfried Lindauer, Portrét Františka Josefa I., 1872

Gottfried Lindauer, Portrét Františka Josefa I., 1872

Gottfried Lindauer, autoportrét, 1862

Gottfried Lindauer, autoportrét, 1862

Co zůstalo v Česku

Objemnou zásilku z Nového Zélandu doplní i Lindauerova tuzemská tvorba ze státních, církevních a soukromých sbírek. Jeho asi nejvýznamnějším dílem vytvořeným ještě před odchodem z domova je soubor dvou desítek obrazů a fresková výzdoba kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách. Vedle nich se představí i desítka portrétů plzeňských měšťanů včetně Lindauerova raného autoportrétu.

Ze Zélandu se už malíř nevrátil. Poslední česká stopa po něm tedy zůstala v pražském Náprstkově muzeu, s nímž až do své smrti v roce 1926 udržoval kontakt a příležitostně sem posílal také některé předměty vztahující se k životu domorodých Maorů. V roce 1907 zaslal manželce Vojty Náprstka Josefě dvě své malby.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Najdete na iDNES.cz