Chodil mezi více i méně známými ilustracemi rozvěšenými v několika místnostech na Kampě a nadšeně vyprávěl jejich příběh. Gerald Scarfe (1936) se proslavil jako výtvarník opusu The Wall od Pink Floyd nebo autor znělky seriálu Jistě, pane ministře, ale v pražském Museu Kampa představil i své karikatury s britskými politiky nebo třeba Dubčekem a Stalinem.
Na jedné z nich sedí ustrašený Dubček v kočárku nad schodištěm ze slavné scény filmového Křižníku Potěmkin. Okolo protestují američtí studenti proti válce ve Vietnamu a českosloslovenský politik se ptá: A co já? "A Maďarsko už je dole," ukazuje Scarfe na druhý rozbitý kočárek pod schody a dokazuje tak, že v moderní historii rozhodně neplave.
Na dalších obrázcích je Tony Blair s rukama od krve nebo ticho před bouří války v Jugoslávii. Scarfe portrétoval třeba i prince Williama s manželkou, ač na královskou rodinu se nespecializuje. "Já nejsem royalista, ale nejsem ani nijak zvlášť proti nim. Myslím si, že královská rodina funguje jako dobrý magnet pro turisty. Nicméně karikovat nového prince nemá smysl, protože všechna mimina jsou stejná. Mohl bych samozřejmě dnešní princátko kreslit, až se stane králem, ale toho se asi nedožiju," říká Scarfe.
Úkaz jménem Jistě, pane ministře
Výstava, jež potrvá do 13. října, nese název Pink Floyd v Praze. "Roger Waters měl v plánu nahrát desku, uspořádat velkou show a natočit film, což se taky stalo," líčí Scarfe vznik The Wall. "On měl nějakou představu a já ji realizoval obrazově, proto mě uvádí jako spoluautora. Nejprve mi pouštěl jen syntezátor a svůj zpěv. Představoval si nějakou útočnou sílu jako fašismus. Tak vznikla slavná kladívka. To byla jasná volba, protože jediným úkolem kladiva je udeřit," popisuje Scarfe.
Scarfe se podílel také na filmu Hercules od Studia Disney a je autorem znělky ke slavným k seriálům Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. "Žádný politik mě nikdy nenapadl, tedy fyzicky, slovně samozřejmě ano," říká na téma politické karikatury. A pozastavuje se nad tím, že je seriál populární i u nás: "Přitom to je natočené o zákulisí britské politiky a naší státní správy. Myslel jsem, že je to velmi specifické."
Ve středu od 18 hodin bude Gerald Scarfe na nádvoří muzea k dispozici fanouškům. Na programu je beseda a autogramiáda.