Sochař postaví vojáky a mnichy před blížící se konec světa

  14:22aktualizováno  14:22
V Galerii Středočeského kraje bude pokračovat letošní pocta autorovi Maxipsa Fíka Jiřímu Šalamounovi, hrát se však bude i na vážnější strunu. Například projektem Jiřího Sozanského, který připomene hrůzy druhé světové války.

Z projektu Jiřího Sozanského Mezní situace | foto: GASK

Galerie Středočeského kraje, která sídlí v budově bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře, je v nezáviděníhodné pozici. Jednak je krajem zřizovaná instituce pořád tak nějak spojovaná se středočeským démonem, někdejším hejtmanem Davidem Rathem, který pro ni například před lety za silného mediálního zájmu v Londýně vydražil velecennou středověkou iluminaci. Ale i kdyby toho nebylo, GASK je prostě trochu v závětří dvacetitisícového města mimo hlavní tahy.

Fotogalerie

Neprávem. V těsném sousedství chrámu sv. Barbory totiž disponuje velkolepým útočištěm, v němž nabízí neotřelý pohled do svých sbírek. Stálá expozice nazvaná Stavy mysli/Za obzorem zdařile nabourává zažité představy o tom, jak prezentovat umění. A vedle toho GASK pořádá řadu krátkodobých výstav, které stojí za návštěvu.

Popraviště svědomí

V letošní sezoně v Kutné Hoře hodně sázejí na sochy. A ruku v ruce s tím na otázky „vyššího principu mravního“. Příští sobotu začne výstava Jiřího Beránka (1945), který se jako další umělci téže generace musel vypořádat s mravním neklidem zdejší normalizace.

Beránkův projekt, vytvořený přímo pro Jezuitskou kolej, reflektuje protipóly její historické identity – budova, která původně vznikla coby místo duchovní výchovy, byla po odchodu jezuitů z Kutné Hory v 70. letech 18. století převedena do vojenské správy a sloužila po více než dvě století jako armádní objekt. Tento rozpolcený osud se dodnes projevuje v ostrém kontrastu mezi vznešenými architektonickými interiéry a dochovanými stalinistickými nástěnnými malbami ze začátku 50. let 20. století. Sochař tyto zdánlivě nesmiřitelné skutečnosti propojuje myšlenkovou polohou společnou náboženskému i vojenskému uvažování: totiž, že stojíme před koncem světa. V rámci výstavy se bude 18. dubna křtít Beránkova monografie a zároveň se uskuteční komentovaná prohlídka expozice.

Daniela Vinopalová-Vodáková, K Prostoru

Daniela Vinopalová-Vodáková, K Prostoru

Výstava malíře a sochaře Jiřího Sozanského (1946) s názvem Mezní situace bude slavnostně zahájena 9. května, tedy u příležitosti sedmdesátého výročí ukončení druhé světové války. Sozanský se zápasem, bojem, zoufalým tlakem a protitlakem vyjadřuje k dobově aktuálnímu i nadčasovému tématu zhroucení osvícenských hodnot mravního řádu a jejich nahrazení zuřivým „popravištěm svědomí“.

„Rozsáhlým projektem se vrací k věčnému tématu člověka v mezní situaci, aby intenzivní uměleckou reflexí evokoval klima rozvratu a zkázy a hledání naděje v beznaději,“ říká spolukurátor výstavy Jiří T. Kotalík. V expozici autor předpokládá využít různá na sebe navazující formální řešení od klasické kresby a grafiky přes výtvarné instalace a objekty, bronzové plastiky až po práci s novými médii.

Od knížek k filmu

Do třetice socha. Tedy Socha, což je název výstavy, která od 14. listopadu představí a před divákem bude konfrotovat dílo dvou autorek různých generací – Daniely Vinopalové-Vodákové (1928) a Moniky Immrové (1970).

Každá ze sochařek ve své generaci vystupuje jako výrazná a zároveň solitérní osobnost. Obě se v jednoduchých abstraktních formách vyjadřují k nadčasovému a stále nově problematizovanému vztahu hmoty, objemu a tvaru a jejich určení v prostoru.

V dubnu letošního roku oslaví osmdesáté narozeniny český výtvarník Jiří Šalamoun. Výročí připomene expozice, jejímž cílem je představit autorovu tvorbu v celém jejím rozsahu – od ilustrace, včetně autorských knih a bibliofilií a grafiky, přes tvorbu filmovou a s ní spojené plakáty až k práci pro divadlo.

GASK na projektu spolupracuje s olomouckým Muzeem umění, kde se již od ledna představuje především Šalamounova knižní tvorba. V Kutné Hoře od března dojde na animaci, plakáty a filmy. U příležitosti obou výstav vyjde i obsáhlá monografie Jiřího Šalamouna, která jej vedle obrazového materiálu představí i jako básníka a esejistu.

I letos bude pokračovat série výstav Práce na papíře ze sbírek GASK. Jako první ukáže galerie dva dosud nezveřejněné obrazy významného představitele evropského moderního umění Josefa Šímy. V prostoru Projectroom věnovaném mladým tvůrcům své práce předvede Martin Krajc, Tadeáš Kotrba a Michaela Maupicová.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz