Sochař postaví vojáky a mnichy před blížící se konec světa

  14:22aktualizováno  14:22
V Galerii Středočeského kraje bude pokračovat letošní pocta autorovi Maxipsa Fíka Jiřímu Šalamounovi, hrát se však bude i na vážnější strunu. Například projektem Jiřího Sozanského, který připomene hrůzy druhé světové války.

Z projektu Jiřího Sozanského Mezní situace | foto: GASK

Galerie Středočeského kraje, která sídlí v budově bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře, je v nezáviděníhodné pozici. Jednak je krajem zřizovaná instituce pořád tak nějak spojovaná se středočeským démonem, někdejším hejtmanem Davidem Rathem, který pro ni například před lety za silného mediálního zájmu v Londýně vydražil velecennou středověkou iluminaci. Ale i kdyby toho nebylo, GASK je prostě trochu v závětří dvacetitisícového města mimo hlavní tahy.

Fotogalerie

Neprávem. V těsném sousedství chrámu sv. Barbory totiž disponuje velkolepým útočištěm, v němž nabízí neotřelý pohled do svých sbírek. Stálá expozice nazvaná Stavy mysli/Za obzorem zdařile nabourává zažité představy o tom, jak prezentovat umění. A vedle toho GASK pořádá řadu krátkodobých výstav, které stojí za návštěvu.

Popraviště svědomí

V letošní sezoně v Kutné Hoře hodně sázejí na sochy. A ruku v ruce s tím na otázky „vyššího principu mravního“. Příští sobotu začne výstava Jiřího Beránka (1945), který se jako další umělci téže generace musel vypořádat s mravním neklidem zdejší normalizace.

Beránkův projekt, vytvořený přímo pro Jezuitskou kolej, reflektuje protipóly její historické identity – budova, která původně vznikla coby místo duchovní výchovy, byla po odchodu jezuitů z Kutné Hory v 70. letech 18. století převedena do vojenské správy a sloužila po více než dvě století jako armádní objekt. Tento rozpolcený osud se dodnes projevuje v ostrém kontrastu mezi vznešenými architektonickými interiéry a dochovanými stalinistickými nástěnnými malbami ze začátku 50. let 20. století. Sochař tyto zdánlivě nesmiřitelné skutečnosti propojuje myšlenkovou polohou společnou náboženskému i vojenskému uvažování: totiž, že stojíme před koncem světa. V rámci výstavy se bude 18. dubna křtít Beránkova monografie a zároveň se uskuteční komentovaná prohlídka expozice.

Daniela Vinopalová-Vodáková, K Prostoru

Daniela Vinopalová-Vodáková, K Prostoru

Výstava malíře a sochaře Jiřího Sozanského (1946) s názvem Mezní situace bude slavnostně zahájena 9. května, tedy u příležitosti sedmdesátého výročí ukončení druhé světové války. Sozanský se zápasem, bojem, zoufalým tlakem a protitlakem vyjadřuje k dobově aktuálnímu i nadčasovému tématu zhroucení osvícenských hodnot mravního řádu a jejich nahrazení zuřivým „popravištěm svědomí“.

„Rozsáhlým projektem se vrací k věčnému tématu člověka v mezní situaci, aby intenzivní uměleckou reflexí evokoval klima rozvratu a zkázy a hledání naděje v beznaději,“ říká spolukurátor výstavy Jiří T. Kotalík. V expozici autor předpokládá využít různá na sebe navazující formální řešení od klasické kresby a grafiky přes výtvarné instalace a objekty, bronzové plastiky až po práci s novými médii.

Od knížek k filmu

Do třetice socha. Tedy Socha, což je název výstavy, která od 14. listopadu představí a před divákem bude konfrotovat dílo dvou autorek různých generací – Daniely Vinopalové-Vodákové (1928) a Moniky Immrové (1970).

Každá ze sochařek ve své generaci vystupuje jako výrazná a zároveň solitérní osobnost. Obě se v jednoduchých abstraktních formách vyjadřují k nadčasovému a stále nově problematizovanému vztahu hmoty, objemu a tvaru a jejich určení v prostoru.

V dubnu letošního roku oslaví osmdesáté narozeniny český výtvarník Jiří Šalamoun. Výročí připomene expozice, jejímž cílem je představit autorovu tvorbu v celém jejím rozsahu – od ilustrace, včetně autorských knih a bibliofilií a grafiky, přes tvorbu filmovou a s ní spojené plakáty až k práci pro divadlo.

GASK na projektu spolupracuje s olomouckým Muzeem umění, kde se již od ledna představuje především Šalamounova knižní tvorba. V Kutné Hoře od března dojde na animaci, plakáty a filmy. U příležitosti obou výstav vyjde i obsáhlá monografie Jiřího Šalamouna, která jej vedle obrazového materiálu představí i jako básníka a esejistu.

I letos bude pokračovat série výstav Práce na papíře ze sbírek GASK. Jako první ukáže galerie dva dosud nezveřejněné obrazy významného představitele evropského moderního umění Josefa Šímy. V prostoru Projectroom věnovaném mladým tvůrcům své práce předvede Martin Krajc, Tadeáš Kotrba a Michaela Maupicová.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

PRVNÍ DOJMY: Tenkrát v Hollywoodu je Tarantino šťastný jako blecha

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Někdo tvrdí, že „pravý“ Quentin Tarantino si vezme slovo až v poslední, vskutku třeskutě zábavné půlhodince své novinky...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz