Galerie Vltavín vystavuje „chlupatice“, samice i lidi stažené z kůže

  15:46aktualizováno  15:46
Říjnová výstava v pražské Galerii Vltavín představuje tři autory, jejichž dílo vzbudilo v nedávné minulosti bouřlivé reakce a bylo kvůli svému provokativnímu vyznění cenzurováno. Jsou jimi Markéta Korečková, Alena Kupčíková a Ján Macko.

Alena Kupčíková: Chlupatice | foto: Galerie Vltavín

Chrudimské rodačce a absolventce pražské Akademie výtvarných umění Markétě Korečkové (1975) zahalovali plátnem objekty menstruujících žen i objekty z cyklu Pohádky, protože pobuřovaly svatebčany na pardubické radnici. Výstavu nazvanou Estrogen, která se konala v roce 2008 v pardubickém Mázhausu, posléze dokonce zavřeli.

Autorka nyní pracuje na cyklu nazvaném Zakleté princezny, který představuje figury zahalených bytostí (žen s mužskými prvky síly), které lze vnímat buď jako ideální propojení mužského principu s ženským v dvojjedinou bytost, nebo naopak jako militantní feministické samice v hororovém snu machistického šovinisty.

Markéta Korečková: Pohádka

Markéta Korečková: Pohádka

S cenzurou umění se setkala i další absolventka Akademie výtvarných umění Alena Kupčíková (1976), která proslula i v zahraničí svými subtilními pracemi vytvořenými z chloupků vytržených z ženských ohanbí. Kvůli prudérnosti publika čelila na nejedné z výstav invektivám.

Pražská galerie Vltavín hostí výstavu Cenzurované umění tří výtvarníků:

Markéta Korečková, Ján Macko, Alena Kupčíková

Výtvarnice sice v roce 2003 získala mezinárodní cenu Louis Vuitton-Moët Hennessy ve Francii, výstavu jí však zcenzurovala samotná madame  Chiracová. Přesto se některé z jejích "Chlupatic", jak svá díla nazývá, dostaly do sbírek například Národní galerie v Praze a řady privátních kolekcí na všech kontinentech.

Autorka i nadále pokračuje ve své provokativní tvorbě, kterou inovovala o techniku malby na plátno jediným ženským chloupkem, který je pak jako relikvie instalován u každého obrazu.

Alena Kupčíková: Anna

Alena Kupčíková: Anna

Dvojici autorek doplňuje Ján Macko (1969), jehož objekty simulující lidi stažené z kůže vzbudily kontroverzní reakce už na pražské Akademii výtvarných umění. Ztvárnil člověka staženého z kůže jako předložku, což sám vnímal jako šok nad ztrátou veškeré humanity během holocaustu.

Svým profesorem Karlem Neprašem byl sice navržen na cenu ateliéru, ale klauzurní komise naopak navrhla jeho vyloučení ze školy za "cynismus". Na současné výstavě představuje kromě prací na téma užitkových objektů-těl i první ze soch  rozpracovaného cyklu The End, a to figurální alegorii nazvanou Neviditelná ruka trhu.

Ján Macko: Muž

Ján Macko: Muž

Záměrem tvůrců výstavy je kriticky se podívat na práce, které vyvolaly reakce prudké natolik, že díla (navíc vytvořená většinou v dimenzi klasického média) musela být zahalena, odstraněna nebo bylo zpochybňováno jejich ocenění. Kritický náhled pak doplňují o tvorbu, která vznikala po oněch silných cenzurních momentech a která na původní díla navazují.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

Dnes mladým na zdi visí spíš Ikea než umění, říká odborník Jaskmanický

Galerista Jiří Jaskmanický

Klientům radí, jak rozeznat investiční potenciál uměleckého díla, případně jeho autora. Jiří Jaskmanický platí za...

Najdete na iDNES.cz