Galerie Vltavín vystavuje „chlupatice“, samice i lidi stažené z kůže

  15:46aktualizováno  15:46
Říjnová výstava v pražské Galerii Vltavín představuje tři autory, jejichž dílo vzbudilo v nedávné minulosti bouřlivé reakce a bylo kvůli svému provokativnímu vyznění cenzurováno. Jsou jimi Markéta Korečková, Alena Kupčíková a Ján Macko.

Alena Kupčíková: Chlupatice | foto: Galerie Vltavín

Chrudimské rodačce a absolventce pražské Akademie výtvarných umění Markétě Korečkové (1975) zahalovali plátnem objekty menstruujících žen i objekty z cyklu Pohádky, protože pobuřovaly svatebčany na pardubické radnici. Výstavu nazvanou Estrogen, která se konala v roce 2008 v pardubickém Mázhausu, posléze dokonce zavřeli.

Autorka nyní pracuje na cyklu nazvaném Zakleté princezny, který představuje figury zahalených bytostí (žen s mužskými prvky síly), které lze vnímat buď jako ideální propojení mužského principu s ženským v dvojjedinou bytost, nebo naopak jako militantní feministické samice v hororovém snu machistického šovinisty.

Markéta Korečková: Pohádka

Markéta Korečková: Pohádka

S cenzurou umění se setkala i další absolventka Akademie výtvarných umění Alena Kupčíková (1976), která proslula i v zahraničí svými subtilními pracemi vytvořenými z chloupků vytržených z ženských ohanbí. Kvůli prudérnosti publika čelila na nejedné z výstav invektivám.

Pražská galerie Vltavín hostí výstavu Cenzurované umění tří výtvarníků:

Markéta Korečková, Ján Macko, Alena Kupčíková

Výtvarnice sice v roce 2003 získala mezinárodní cenu Louis Vuitton-Moët Hennessy ve Francii, výstavu jí však zcenzurovala samotná madame  Chiracová. Přesto se některé z jejích "Chlupatic", jak svá díla nazývá, dostaly do sbírek například Národní galerie v Praze a řady privátních kolekcí na všech kontinentech.

Autorka i nadále pokračuje ve své provokativní tvorbě, kterou inovovala o techniku malby na plátno jediným ženským chloupkem, který je pak jako relikvie instalován u každého obrazu.

Alena Kupčíková: Anna

Alena Kupčíková: Anna

Dvojici autorek doplňuje Ján Macko (1969), jehož objekty simulující lidi stažené z kůže vzbudily kontroverzní reakce už na pražské Akademii výtvarných umění. Ztvárnil člověka staženého z kůže jako předložku, což sám vnímal jako šok nad ztrátou veškeré humanity během holocaustu.

Svým profesorem Karlem Neprašem byl sice navržen na cenu ateliéru, ale klauzurní komise naopak navrhla jeho vyloučení ze školy za "cynismus". Na současné výstavě představuje kromě prací na téma užitkových objektů-těl i první ze soch  rozpracovaného cyklu The End, a to figurální alegorii nazvanou Neviditelná ruka trhu.

Ján Macko: Muž

Ján Macko: Muž

Záměrem tvůrců výstavy je kriticky se podívat na práce, které vyvolaly reakce prudké natolik, že díla (navíc vytvořená většinou v dimenzi klasického média) musela být zahalena, odstraněna nebo bylo zpochybňováno jejich ocenění. Kritický náhled pak doplňují o tvorbu, která vznikala po oněch silných cenzurních momentech a která na původní díla navazují.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Najdete na iDNES.cz