Galerie MXM je u konce s dechem

aktualizováno 
V naprosté tichosti v těchto dnech zanikla pražská galerie MXM, která si za jedenáct let vybudovala pověst nejrespektovanější soukromé výstavní instituce v Česku. Nenápadný konec jedné z prvních nestátních galerií ostře kontrastuje s rokem 1991, kdy její první výstavu za velké pozornosti médií otevíral prezident Václav Havel. Závěrečný účet galerie činí: 127 expozic přímo v jejím sídle na malostranské Kampě, 17 v jiných tuzemských prostorech a 63 v zahraničí.

MXM se už delší čas potýkala s malým prodejem děl vystavovaných umělců, což byl její jediný příjem. Nicméně majitel galerie Jan Černý ji nezavřel toliko kvůli finančním problémům.

Hovoří spíš o značné vyčerpanosti personálu: „Je to propojené. Když několik let po sobě sháníte peníze na základní provoz, dost vás to vyčerpá. Hlavně psychicky.“ Jednou z posledních ran bylo to, že  ministerstvo kultury zamítlo jejich žádost o grant na nájem.  „Alespoň jednou za jedenáct let bychom si dotaci zasloužili,“ myslí si Černý.

Galerie narazila na dva kameny úrazu. Od roku 1996 klesal s výkonem ekonomiky a propadem polostátního sektoru zájem bankovních domů a kanceláří o obrazy, kterými si movití obchodníci do té doby zdobili svá sídla. Většinu následujících obchodů proto galerie realizovala se zahraničními partnery.

Jenže ještě hlubší krize přišla s loňskými teroristickými útoky na Spojené státy. Ztráty na obchodech s americkými partnery odhaduje Černý na statisíce korun. „Prodávali jsme z výstavy tak dva tři kusy. Tím se zaplatily dluhy a s nulou se šlo dál. Ale pořád dokola se to nedá dělat,“ vysvětluje Černý.

MXM se zaměřovala na střední generaci výtvarníků včetně několika členů bývalé skupiny Tvrdohlaví, a pak na nová jména například z pražské Akademie výtvarných umění. Řada umělců si nyní bude muset najít nového galeristu. „Jsou to dospělí lidi, budou se muset o sebe postarat. Ale chápou to. Vždyť za závazky galerie ručím vlastním domem,“ říká Černý.

Galerista už má několik zájemců o značku MXM, která v českém prostředí dost znamená. Rozhoduje se, zda ji někomu propůjčí, či rovnou prodá. Budoucnost prostoru na pražské Kampě v Nosticově ulici není jasná. Slibně se však vyvíjí možnost, že by místnosti galerie do budoucna sloužily k prezentaci jednoho významného českého sběratele.

Černý hodlá další síly věnovat své firmě na přepravu a produkci výstavních projektů. Na podzim pomůže s realizací české účasti na benátském bienále architektury - už nikoli pod hlavičkou MXM.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

Najdete na iDNES.cz