Galerie MXM je u konce s dechem

aktualizováno 
V naprosté tichosti v těchto dnech zanikla pražská galerie MXM, která si za jedenáct let vybudovala pověst nejrespektovanější soukromé výstavní instituce v Česku. Nenápadný konec jedné z prvních nestátních galerií ostře kontrastuje s rokem 1991, kdy její první výstavu za velké pozornosti médií otevíral prezident Václav Havel. Závěrečný účet galerie činí: 127 expozic přímo v jejím sídle na malostranské Kampě, 17 v jiných tuzemských prostorech a 63 v zahraničí.

MXM se už delší čas potýkala s malým prodejem děl vystavovaných umělců, což byl její jediný příjem. Nicméně majitel galerie Jan Černý ji nezavřel toliko kvůli finančním problémům.

Hovoří spíš o značné vyčerpanosti personálu: „Je to propojené. Když několik let po sobě sháníte peníze na základní provoz, dost vás to vyčerpá. Hlavně psychicky.“ Jednou z posledních ran bylo to, že  ministerstvo kultury zamítlo jejich žádost o grant na nájem.  „Alespoň jednou za jedenáct let bychom si dotaci zasloužili,“ myslí si Černý.

Galerie narazila na dva kameny úrazu. Od roku 1996 klesal s výkonem ekonomiky a propadem polostátního sektoru zájem bankovních domů a kanceláří o obrazy, kterými si movití obchodníci do té doby zdobili svá sídla. Většinu následujících obchodů proto galerie realizovala se zahraničními partnery.

Jenže ještě hlubší krize přišla s loňskými teroristickými útoky na Spojené státy. Ztráty na obchodech s americkými partnery odhaduje Černý na statisíce korun. „Prodávali jsme z výstavy tak dva tři kusy. Tím se zaplatily dluhy a s nulou se šlo dál. Ale pořád dokola se to nedá dělat,“ vysvětluje Černý.

MXM se zaměřovala na střední generaci výtvarníků včetně několika členů bývalé skupiny Tvrdohlaví, a pak na nová jména například z pražské Akademie výtvarných umění. Řada umělců si nyní bude muset najít nového galeristu. „Jsou to dospělí lidi, budou se muset o sebe postarat. Ale chápou to. Vždyť za závazky galerie ručím vlastním domem,“ říká Černý.

Galerista už má několik zájemců o značku MXM, která v českém prostředí dost znamená. Rozhoduje se, zda ji někomu propůjčí, či rovnou prodá. Budoucnost prostoru na pražské Kampě v Nosticově ulici není jasná. Slibně se však vyvíjí možnost, že by místnosti galerie do budoucna sloužily k prezentaci jednoho významného českého sběratele.

Černý hodlá další síly věnovat své firmě na přepravu a produkci výstavních projektů. Na podzim pomůže s realizací české účasti na benátském bienále architektury - už nikoli pod hlavičkou MXM.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz