Druhé pražské bienále nabídne 400 umělců

  1:00aktualizováno  1:00
Nové Mezinárodní bienále současného umění 2005 v Praze s názvem Druhý pohled začíná dnes v pražském Veletržním paláci, klášteře sv. Anežky České a paláci Kinských. Jeho organizátorem je Národní galerie Praha.

Na celkovém prostoru přes 9000 metrů čtverečních se představuje na 400 umělců z celého světa v jedenatřiceti samostatných kurátorských projektech. Jde o díla vzniklá hlavně v posledním roce či speciálně pro tuto expozici.

Každý projekt je působivý, nápaditý, jiný i různě zpracovaný – využívá se malby, tisku, fotografie, moderních technologií, trojrozměrných instalací, videoprojekcí, interaktivních projektů, hudby či jiných alternativních performancí.

"Bienále je spontánnější a kreativnější než běžné výstavy," hodnotí akci reprezentant zahraničních kurátorů umění Paco Barragán ze Španělska.

Všechny realizace pracují s tématem jiného, druhého pohledu na člověka a posunutí jeho identity v současném světě. Toto téma oslovilo umělce ze všech koutů Evropy, ale i Číny, Chile, Brazílie nebo USA.

V dílech se objevuje řada významů, které jsou pro konkrétní zemi příznačné, ale svým způsobem oslovují každého člověka. Například v projektu německého kurátora Ralfa P. Seippela Africké fazety se v autobiografické instalaci Afričanka žijící v Německu Ingrid Mwangi vyrovnává s otázkou ženy tmavé pleti v evropském světě a s postavením ženy v Africe.

Přední čínský umělec Wang Wej zase poukazuje ve svém, na všechny smysly útočícím projektu Dočasný prostor na pomíjivost věcí, o jejichž trvalosti je člověk přesvědčen.

Ruský projekt Vladislava Jefimova a Aristarcha Černyševa Bubliny vyžaduje spolupráci diváka, který pomocí přístroje nafukuje postavy umělců na monitoru a zobrazuje tak nutnost zpětné vazby publika k umění.

Součástí bienále jsou prezentace zahraniční i české alternativní hudby kurátorů Pavla Klusáka a Josefa Rauvolfa a alternativní české divadelní scény kurátora Vladimíra Hulce.

"Doufáme, že výstavou bienále neskončí. Chtěli bychom, aby vznikla následná diskuse, která by nám pomohla objevit nové aktuální téma pro další expozici," podotýká generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, který je zároveň prezidentem přehlídky.

Bienále provází množství programů. Plné vstupné na přehlídku, která trvá do 11. září, je 150, snížené 70 korun.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

OBRAZEM: Příběh hraček nebo Auta. Celou historii Pixaru uvidíte v Praze

Z výstavy Pixar: 30 let animace

Baz Rakeťák, Ratatouille i Blesk McQueen se na pár měsíců přestěhovali do Křižíkova pavilonu v pražských Holešovicích....

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

Na pražské Výstaviště míří výstava s názvem Pixar - 30 let animace. Oficiální putovní expozice ukáže vývoj studia,...

Najdete na iDNES.cz